Čtení - články autora Jarmila Kubalcová

Celkem byly nalezeny 4 články. Zobrazeny jsou články 1 - 4.

ChurburgChurburg - Jednoho jsme si všimli při cestě ze Švýcarska, nedaleko hranic. Je to hrad Churburg v tyrolském Schluderns. Z prospektů zjišťujeme, že hrad tento je zajímavý jednak tím, že nabízí unikátní soukromou sbírku brnění a jednak tím, že je v soukromém vlastnictví rodiny Trappů od roku 1504. Majitelé zde bydlí jen přes léto, na zimu se uchylují do luxusního bytu v Innsbrucku s ústředním topením. Hrad tento se nedá snadno vytopit (ani vodou, ale ani teplem).

Co skrývá slovo Schreibmaschinenmuseum - Místní rodák Peter Mitterhoffer zde postavil první psací stroj, sestavený ze dřeva, drátků a písmenek; pak další a další, celkem čtyři modely! Ten poslední pak naložil na dřevěnou krosnu, dole opatřenou kolem - dá se použít jako ruksak, vzhůru nohama pak jako dnešní kolečko. Pěšky došel se svým vynálezem do Vídně, kde se mu dostalo slyšení u samotného císaře.

Brixen - Snad každý Čech si u tohoto tyrolského města okamžitě vzpomene na jedno jméno. Hádáte správně. Je to Karel Havlíček Borovský. Ve škole jsme se učili, jak zde trpěl ve vyhnanství. Rakouská vláda se později obávala jeho styků s místním obyvatelstvem a tak ho nakonec vykázala do malého domku za městem. Tvrdé alpské klima mu podlomilo zdraví, takže krátce po návratu do Prahy zemřel.

Sankt Prokulus - Ten muž na houpačce je možná svatý Prokulus, který se při útěku z Verony musel spustit po laně z okna. Vypadá však spíše jako uličník, který si někde zbudoval houpačku, teď na ní blbne a má z toho bžundu. Ani ta svatozář mu nepomůže, my jsme ho prokoukli. Fresky z románských dob vůbec ještě působí jakýmsi příjemným a přátelským dojmem, na rozdíl od gotických, které už vyzařující přísnost trestajícího Boha. I v tomto bodě je tento kostelíček absolutní unikát. Ve čtrnáctém století byl zvýšen o několik metrů a ty byly opět pomalovány freskami, ale jakými!

Diashow Aljaska 2017