Čtení - články autora Ludmila Puldová

Celkem byly nalezeny 4 články. Zobrazeny jsou články 1 - 4.

Tepuis Guyanské vysočinyTepuis Guyanské vysočiny - V cípu Venezuely, v oblasti nazývané Guyanská vysočina, se rozkládá pustá říše ticha, které kralují mohutné stolové hory. Oblast okouzlila spisovatele A. C. Doyleho natolik, že ji ve své fantazii zabydlil prehistorickými zvířaty a napsal o ní knihu Ztracený svět.

Nad Varanasí svítáNad Varanasí svítá - Ubohé dláždění, zvyklé pouze na nohy bosých rikšů, zní ozvěnou našich bot. Spěcháme, abychom shlédli obřad pro Indy nejposvátnější - obřad očisty u svaté Gangy. Řeka pramenící v Himálajích u posvátné hory Kailáš, kde si Šiva dopřává šluků z marihuanové cigarety, je už po staletí pro lidnatou Indii řekou posvátnou. Přináší s sebou tolik žádanou vodu a dává tak obživu tisícovkám hubených rolníků, hrbících se denně v rýžových polích. Samozřejmě Ganga slouží i pro jiné účely.

Villarrica  - člověk proti sopceVillarrica - člověk proti sopce - Mlčky koukáme do obrovité díry pod námi s naprosto kolmými stěnami, zrak je přitahován žhavým koláčem v hloubce 200 metrů. Sopouchové vyvřeliny mění barvy od horní šedé přes zelenou a žlutou až k červené. Na dně se pomalu převaluje oranžová láva, vše se tetelí a rozmazává, navzájem překrývá vlnami, ze stěn se sypou příškvary, jsou pohlcovány a vzápětí zase vyplivovány, ozývá se prudké zaburácení a z magmatu vystříknou ohnivé jiskry. Horký vzduch vyletěl obřím komínem až k nám...

Chilské fjordyChilské fjordy - Loď Puerto Eden, pojmenovaná podle takřka ztracené patagonské osady, je jediným plavidlem jezdícím tuto dlouhou trasu. O plavbu mají turisté velký zájem, i když lístek do první třídy stojí okolo 340 USD. Druhá třída se prodává za 280 USD, pasažéři se ale musejí spokojit s palandami ve společných kabinách pod čarou ponoru. Třetí třída sedí po řadách v místnosti připomínající kinosál, jenom místo plátna koukají na holou stěnu. O jídlo není nouze, protože cena zahrnuje také plnou penzi. Maximální počet cestujících je 167, o které se stará 37 členů posádky.

Diashow Aljaska 2017