Čtení - články autora Pavel Dvořáček

Celkem bylo nalezeno 13 článků. Zobrazeny jsou články 1 - 13.

Sežer klokana, zachraň světSežer klokana, zachraň svět - aneb Australský způsob boje s globálním oteplováním. Cože? Globální oteplování již není in? Tak tedy pardon – s globální změnou klimatu.

Chorvatsko – cestování dětí bez doprovodu rodičůChorvatsko – cestování dětí bez doprovodu rodičů - Pokud jste hodlali vyslat svou ratolest do Chorvatska k moři s babičkou, strejdou nebo kamarádem ze školky, nebude to letos tak jednoduché jako v minulých letech. Nejen domácí úředníci mají patent na výrobu nařízení ztěžujících nám život, tentokráte se do hry o nejotravnější vyhlášku zapojili i chorvati.

Jak se neztratit v BrisbaneJak se neztratit v Brisbane - Pokud se řekne Austrálie, průměrný středoevropan si vybaví budovu opery v Sydney, impozantní Ayers Rock a Velký bariérový útes. A právě při cestě za posledně jmenovaným divem přírody většina turistů musí projet hlavním městem Queenslandu – nenápadným a neokázalým Brisbane.

Pozvánka na mezinárodní filmový festival Divoká Orlice - Štáb festivalu si Vás dovoluje pozvat na zcela unikátní kolekci filmů a audiovizuálních programů, kterou jsme posbírali také díky magazínu Hydro. Třetí ročník festivalu bude oficiálně zahájen v pátek dne 13.10. 2006 v Kostelci nad Orlicí v kině Rabštejn v 19 hodin, následovat bude rozsáhlá projekce. Následující den bude zahájen dopoledním doprovodným programem – závod kánoí o atraktivní ceny (whisky orig. a sudy piva). V 16 hodin odpoledne začne maratón filmů, programů a besed.

MFOF 2006 – Mezinárodní Festival Outdoorových Filmů - Dovolujeme si vás pozvat na Mezinárodní Festival Outdoorových Filmů, který pořádá CK Turistika a Hory. Festival navštíví 17 měst v České Republice a během několika dnů budete moci shlédnout 61 pořadů s outdoorovou tématikou.

Nebezpečná místa - 2003/09 - Cestování s sebou nese určitá rizika, ať již bezpečnostní, nebo zdravotní. Vždy je dobré vědět o místech, kam cestujeme co nejvíce. Nejen o místních památkách, ale také o místních zvycích a o tom, kde se můžeme dostat do nějakého průšvihu (a proč). Samozřejmě že jsou mezi námi někteří, kteří nebezpečí a riziko vyhledávají záměrně (ať už je to jejich povoláním, nebo zálibou), považuji však za zbytečné a hloupé dostat se do problémů jenom díky své neznalosti nebo ignorantství. Takže? Jako vždy, je to jen na vás...

Malá mořská víla slaví 90 - Kodaňští radní i občané v sobotu oslavili devadesáté narozeniny malé mořské víly. Socha secící na kameni v kodaňském přístavu je jednou z velkých atrakcí města.

Těžké boje v Nepálu - Téměř 1000 lidí bylo zabito v týdnu urputných bojů mezi nepálskou armádou a jednotkami maoistických vzbouřenců v horské oblasti Rolpa. Maoisté, decimováni od minulého týdne armádními vrtulníky i pozemními vojsky zahájili v úterý v noci protiofenzivu při které dobyli vojenskou pevnost v blízkosti vesnice Gaam, asi 298 km západně od nepálského hlavního města Káthmandu. Během tohoto útoku podle oficiálních zpráv zahynulo asi 250 povstalců a 104 vojáků plus několik vesničanů, ktaré povstalci použili jako živé štíty.

Hluboká tepenná trombóza - V souvislosti s leteckým cestováním se kromě termínu jet lag, označujícím problémy organismu při posunu časových pásem setkáváme i s termínem novým... Co je to onen tajemný "syndrom dlouhých letů"? Úmrtí spojená s leteckým cestováním nás nutí k zamyšlení - jak při dlouhotrvajícím cestování chránit své zdraví?

Kokoda trail - znovuotevřená pralesní stezka - Dnešní 90-ti kilometrový Kokoda Trail je nejpopulárnější trekovou stezkou na Papui - Nové Guinei. Je to drsný pralesní trek křížící ostré a velmi příkré hřbety (stejně jako mokré a bahnité strže) Owen Stanleyova pohoří. Pokud se tam někdy vydáte, očekávejte opravdové dobrodružství - dusné a horké počasí, pravidelný tropický slejvák, nepříjemný hmyz, velmi náročný terén s hlubokým broděním a obrovské vyčerpání. Stezka byla původně (na konci 19. století) používána zlatokopy, směřujícími z Port Moresby na zlatonosná pole v okolí Kokody a Yody, velmi neblaze se však proslavila během 2. světové války - Kokoda Trail se stal pojmem v Australské vojenské historii.

Sluncem spálená země (recenze) - Austrálie je v očích autora vskutku zemí neomezených možností. A to hlavně díky své nepředstavitelné rozlehlosti. Kde jinde by vám mohlo projít nepozorovaně odpálení soukromé jaderné bomby?!?! Kde objevitelé a výletníci odcházejí do pustin, aniž by se někdy vrátili zpátky (a aniž by je někdo někdy našel)??

S kamerou po Aljašce (recenze) - V současné době je v našich knihkupectvích k dostání spousta cestovatelské literatury - nejen průvodců, ale i reportáží a cestopisů. Knihy jsou to úrovně různé, někdy nevalné, jindy vynikající. K tomu, aby se vám dostávaly do rukou spíše knížky té druhé kategorie se budeme snažit přispět i my. Takže první “recenze“ cestopisné knihy na našem serveru je na světě.

Zelené nebezpečí: poison ivy - Poison ivy je reálie související s Amerikou stejně jako socha svobody, Mickey Mouse nebo Coca Cola. Záležitost běžná a naprosto samozřejmá všem američanům do té míry, že pokud se o ní zmíní, řeknou něco jako “... tam nelez, je tam poison ivy“ bez jakéhokoliv dalšího vysvětlování. Jim je vše jasné, předpokládají tedy, že i vám. Pak se chvíli nic neděje a najednou, ani nevíte jak, sedíte v autě které směřuje na nejbližší pohotovost a vypadáte jako po chemickém plynovém útoku, při kterém byl použit yperit. Protože vy jste vlezli tam, kam jste lézt neměli...

Diashow Aljaska 2017