Čtení - články autora Stáša Suk

Celkem bylo nalezeno 39 článků. Zobrazeny jsou články 1 - 15.

Vanpacking: Rady a porady - Po delší době se opět vracíme k seriálu Vanpacking, tentokráte podrobným shrnutím. Dozvíte se jaké auto, kde a jak koupit, jak je to s pojištěním, registrací a dalšími potřebnými úpravami interiéru!

Australské záhady: co všechno se tu děje... - Za ty dvě století, co bílá tvář obývá australský kontinent, zaznamenala všelijakých záhad slušnou přehršli. Nedávno vyšel ve zdejším časopisu "Post" přehled několika z těch nejznámějších. Uvedu je tu zkráceně, s tím, že se k některým třeba v budoucnu vrátíme víc podrobně. Čtenářské dotazy a podněty v tomto směru rád uvítám.

Australské záhady: Záhada bezústé bytosti - Konečně tedy uvidím kresby domorodců, známé z knížek Součka a Dännikena, které prý zobrazují astronauty. Zajímalo nás to všechny, a cestou po západním pobřeží na sever, Zdenka s Cyrdou objevili kdesi knihu fotografií, kde bylo těchto "bezůstých bytostí" neboli "Vandjeena man", jak je nazývají domorodci, hned vyobrazeno několik. Jak zmínění autoři uvádějí, některé z nich měly na helmách jakési antény.

Dingové na Fraser Island - Už před dvěma lety šéf Ranger pečující o Fraser Island upozorňoval na stále nebezpečnější chování tamější populace dingů. Nadřízené úřady si z jeho varování nedělaly těžkou hlavu, proč taky, dingové přece ještě nikoho nesežrali, jak se tady traduje, kromě teda Chamberlinovic mimina Azarie před dvaceti lety na Ulluru, (ale to přece nikdo třetí neviděl, a tak kdoví, jak to bylo) a nějakého aboriginského děcka. Když tedy asi před měsícem smečka dingů napadla a k smrti potrhala malého kluka, bylo to pro zdejší „Přírodní Manažery“ jak blesk z čistého nebe.

Vanpacking: Roh hojnosti - Díky všemu frmolu okolo nedávných událostí jsem se ještě ani nedostal k reportáži o rohu hojnosti, který na nás vysypala víla štěstěna během června a července. Zcela nevinně při hledání autobusu vhodného k úpravě na zájezdy do přírody, jsem narazil na člověka, který kromě vozidla, mimochodem nevhodného pro můj účel, měl na svém pozemku hromadu plechových vrat a rolet. Na nesmělý dotaz, kdeže se tyhle věci seženou, mi slíbil dodat adresu, jen v případě, že tuhle hromadu z jeho pozemku odstraním.

Australské záhady: Oolana - Záhadné příhody nejsou v Austrálii žádnou novinkou. Mnoho se jich dodnes prolíná ve starých pověstech Aboriginských. V severním Queenslandu, přímo na hlavní pobřežní silnici leží obec jménem Babinda. Pár kilometrů odtud směrem na západ dojedete k místu zvanému “Boulders”. Je tam už kemp s kasičkou, a piknikové místo u říčky, opředené prastarou pověstí...

Záhada Nullarbor plainAustralské záhady: Záhada Nullarbor plain - Jak se tady říká, největší záhadou co se Austrálie týče je, proč Angličané poslali svoje trestance sem, a sami zůstali v Anglii. Nicméně bylo by jen divné, kdyby kontinent rozlohy Spojených Států včetně Aljašky, obydlený zhruba stejným počtem lidí jako mají Čechy a Slovensko dohromady, neměl pěkně dlouhou řádku záhadných příhod. Když jsem se rozhodl napsat něco na tohle téma, nenapadlo mě nic víc, než světla Min-min a pověstný Yowie, ale čím víc o tom přemýšlím, tím víc případů se mi vybavuje, nebo nacházím v tisku. Je mi už jasné, že se do jednoho článku ani nevejdou.

Vanpacking: Práce, práce... - Trochu jsme zjišťovali, jak to tu vypadá s pracovními příležitostmi, a jak se zdá, je tady v okolí práce docela dost, tedy hlavně při sklizni zeleniny a ovoce. Platí se něco kolem $11.- až $12.- na hodinu, pokud neděláte v úkole, to pak může hodit i víc. Práce za hotovku na dlaň se tu jak se zdá také občas najde, ale chvíli trvá, než to člověk vystopuje. Větší farmy chtějí zpravidla vidět daňové číslo a pracovní víza. Jak mi zkušení místní hobos radili, číslo se dá zfixlovat, jméno pozměnit, a víza neukazovat. Když to vyjde, je možné asi tak měsíc v klidu pracovat, než se člověk musí pohnout dál, neb prý asi 6 neděl trvá, než se firma od berňáku dozví, že zmíněné číslo a jméno neexistuje.

Vanpacking: Rušné dny - Nejdřív se stavili na pokec dva cestovatelé, Štefan s Martinem, a zkejsli tu hned pár dní, aby se setkali s Frantou vracejícím se z jeho spanilé jízdy. Po roce pobytu a cestování, byl pro ně cennou studnicí čerstvýchých informací. Bohužel neměli dříve tušení o těchto stránkách, takže chudáci koupili v Sydney obyčejný station wagon, ve kterém museli denně přehazovat bágly zezadu dopředu na noc, aby měli místo na spaní, a ráno zase nazpátek, aby mohli řídit. Když člověk neplánuje cestu na dlouho, dá se tak také přežít, momentálně ovšem by bývali mohli za stejné peníze mít Frantův van, a užívat si daleko většího pohodlí...

Vanpacking: Mašinky - První neděli v měsíci (tentokrát květnu), jsem se vydal prozkoumat sraz miniaturních železničářů v sousední obci Grandchester. Mimo jiné se zdá, že miniaturní železnice se v Austrálii za posledních deset nebo patnáct let neuvěřitelně rozmohly. V roce 1988 na cestě okolo kontinentu jsme objevili jen jednu takovou železnici v Busseltonu v Západní Austrálii. V posledních pár letech jsem narazil nejmíň na čtyři další.

Vanpacking: Konečně bohatej... - Aby se peníze náhodou nedostaly nějak do špatných rukou, honem jsem za ten zbytek nakoupil pár drobností, jako 65W solární panel na boudu, abych nemusel startovat denně generátor, náklaďákovou baterku, aby tu elektriku střádala, Invertor, aby z baterky dělal 240V a nový malý generátor.

Vanpacking: Ze života hmyzu - ... s komáry je tady potíž, dostanou se všude. I když dáš do oken sítě, ti malí jimi prolezou, a ti velcí si okno otevřou. Jediná fungující ochrana je pocákat se tím maglajsem co je odpuzuje, dnes je věda už tak daleko, že se vyrábějí i takové, co odpuzují jenom hmyz, nikoliv lidi.

Vanpacking: Když nastaly deště - Když drotista odjížděl, poradil mi ať se modlím, aby nezačlo moc brzo pršet, jinak že mi z cesty i placu zbyde jen blátivá jáma. Asi mi tam nahoře má někdo za zlé, že jsem atheista, neb hned za pár dní dobře sprchlo.

Vanpacking: Další hosté - Oproti Sydney mi připadá, že v Brisbáně není zdaleka taková poptávka po levných vozidlech. Za tuhle cenu v Sydney by člověk musel být na místě před osmou ranní v den vyjití inzerátu, aby měl jakous-takous naději na úspěšnou koupi. Van byl pojízdný, jen nepřihlášený, tak jsme museli vyřídit papíry na převoz, a odpoledne dorazili na mou základnu do Laidley. Franta neměl námitek na dohodu, že za mou pomoc s přípravou vanu mi později píchne s busem. Není sice technický typ, ale to je vlastně co potřebuju, někoho spíš s cítěním estetickým, kdo by na busu řídil práce výzdobné.

Vanpacking: Silvestr 2000 - Po zkušenostech s vanpackerskou návštěvou v českém klubu jsem se neodvážil ho tam lákat, krom toho, na silvestrovskou estrádu byl sál už dávno vyprodán. A tak, jakožto otrlý backpacker, vydal se Franta strávit tuto noc na Byron Bay, nevýchodnějším to výběžku australské pevniny, kde doufal zažít vzrušující Silvestr s uvítáním nejčasnějšího úsvitu nového tisíciletí nad Australskou pevninou.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45  

Diashow Aljaska 2017