Čtení - články autora Zdenka Morávková

Celkem bylo nalezeno 5 článků. Zobrazeny jsou články 1 - 5.

20000 km po Klokánii: Darwin - N.P. Kakadu - Dlouho se žádný krokodýl neobjevuje. Pak se ale z ničeho nic vedle lodě vynořuje asi třímetrový krokodýl. Pár pokusů stačilo k tomu, aby v jeho tlamě zůstal lákající kus masa. Po chvilce se na hladině objevuje i had. Jeho výstup z vody na větev je opravdu rychlý. Ale to nejlepší nás teprve čeká. Na zpáteční cestě k lodi připlouvá krokodýl, jehož úctyhodných pět metrů délky budí respekt. Po jeho prvním neúspěšném pokusu ulovit návnadu slyšíme silné cvaknutí čelistí, z kterého člověka mrazí v zádech. Krokodýl se však hned otáčí a jeho druhý útok už je úspěšný.

20000 km po Klokánii: Kimberley a okolí - Ráno po snídani se jedeme podívat do místní School Of The Air, která vyučuje děti přes vysílačky. Budova školy je krásně pomalována, všude je spousta místa na hraní. Při exkurzi se dozvídáme mnoho zajímavého o fungování školy. Děti se hlásí vysílačkami z celého světa. Jedni bydlí v buši daleko od měst, jiné cestují s rodiči na plachetnicích, jiné v karavanech. Na spojení bývají i děti z Asie, Evropy a Jižní Ameriky. Věk studentů je rozmanitý. Od 4 roků do 60 let.

20000 km po Klokánii: Kimberley - Kununurra - Na téhle cestě si naše auto užívá svoje. Skoro 150 kilometrů po hrbolaté nezpevněné cestě pořádně prověřilo péra a tlumiče. I naše tělesné schránky dostaly zabrat. Červený prach je úplně všude, kde jen může být. Ale kráter překonává naše očekávání. Ten vesmírný kámen, co sem před milionem let dopadl, musel být obrovský. Sestupujeme na dno kráteru a míříme do středu. Uprostřed nacházíme v písku vyrytý kříž, který má označovat střed. Ale po chvilce nacházíme další a další.

20000 km po Klokánii: Karratha - Broome - Broome nás už z dálky vítá kouřem. Není to však kouř z továren, ale kouř ze stepních požárů. Nikdo je však nehasí a ani nehlídá. Od Staši se dozvídáme, že většinu požárů zakládají požárníci úmyslně, většinou po období dešťů, kdy ještě není zem úplně vyschlá...

20000 km po Klokánii: Perth - Cape Range NP - Cestou objevujeme u silnice samoobslužné stánky se zeleninou. Zastavíš, vezmeš si připravený sáček zeleniny, vhodíš dolar do kasičky a jedeš dál. Kocháme se krajinou, klokani nikde a najednou velbloudi. Začínáme pochybovat, jestli jsme trefili správný kontinent a jsme rozhodnutí po spatření prvního tučňáka jet zpátky.

Diashow Aljaska 2017