Africké baobaby

Asi nejrozšířenějšími stromy ve východní a jižní Africe jsou akácie, které rostou prakticky všude. Nás však zaujaly hlavně baobaby. Působí tak neskutečně, jako by snad ani nebyly z této planety.

baobab - Tanzánie baobaby - Malawi baobaby - Malawi baobaby - Malawi baobaby - Malawi baobaby - Malawi baobaby - Malawi baobab - Zanzibar baobaby - Malawi

V této galerii je 9 obrázků. Zobraz celou galerii

Legenda praví, že baobab byl strom, kterému se nelíbilo, že ničím nevyniká. Prosil tedy Boha, aby ho učinil nějak výjimečným. Bůh se naštval, vyrval baobab země a vsadil ho do ní obráceně, kořeny vzhůru. A skutečně, větve baobabu připomínají spíše mohutně rozvětvené kořeny, obzvláště v období sucha, kdy baobab shodí listy. Neméně podivný je pak kmen baobabu, který je nezvykle tlustý. Průměrný baobab je 10-15 metrů vysoký, někdy se však může dorůst až do 30 metrů. O stáří baobabů se vedou mezi vědci spory, zdá se však, že se mohou dožívat stáří až několika tisíc let.

Baobabů (latinsky Adansonia) existuje celkem 8 druhů. Jeden z nich roste v Austrálii a šest dalších je doma pouze na Madagaskaru. Jen jeden druh baobabu, baobab prstnatý (Adansonia digitata), roste v kontinentální Africe, a to v její subsaharské části. Adansonia digitata je zároveň největším představitelem celého rodu. Největší exempláře mohou mít obvod kmene přes 20 metrů! Jelikož jsme na naší cestě po Africe navštívili pouze kontinent a ne Madagaskar, budeme se nadále v článku zabývat pouze tímto jedním druhem baobabu.

Africký baobab roste spíše v suchých oblastech. Je to strom suchých opadavých lesů a savan, i když dokáže přežít i v pouštních oblastech. Asi nejpozoruhodnější vlastností baobabu je jeho schopnost absorbovat vodu. Vodu si baobab ve vlhké části roku ukládá ve svém kmeni a v období sucha tuto zásobu spotřebovává. Jeho kmen tak během roku mění svůj objem a v období sucha se kmen smršťuje až o několik desítek centimetrů, zatímco v období dešťů naopak nabývá na objemu.

Květy baobabů jsou bílé a mají až 20 centimetrů v průměru. Baobab kvete pouze 24 hodin a rozkvétá hlavně v noci. To proto, že jeho květy opylují noční živočichové - kaloni. Po čtyřech měsících od opylení dozrávají plody vejcovitého tvaru, velké až 12 centimetrů. Plodem baobabu je nepukavá dřevnatá tobolka. Plody baobabu jsou pro Afričany vítaným zdrojem vitaminů i proteinů a běžně se prodávají na trhu. Ze semen baobabu se rovněž lisuje olej.

Afričané však nevyužívají z baobabu pouze plody. Listy a mladé výhonky se používají místo špenátu. Dřevo slouží k výrobě provazů, rohoží i papíru. A občas jsou využívány celé vydlabané stromy jako obydlí, spižírna apod. Kromě člověka však baobaby slouží i dalším živočichům. Tak například sloni devastují v období sucha celé stromy, aby z nich vydobyli vodu - dřevo baobabů totiž obsahuje až 40 % vody a jeden strom může absorbovat až 120000 litrů vody.

Během našeho afrického putování jsme viděli baobabů poměrně hodně. Jelikož jsme popojížděli od rovníku směrem dále na jih, viděli jsme baobaby v různých vegetačních obdobích - zatímco někde měly baobaby ještě listy, jinde už je shodily a byly zcela holé. Zatímco u nás vypadají v zimě stromy bez listí dost smutně, v Africe se mi naopak baobab líbil více bez listí - lépe pak vyniknou jeho bizarně rozeklané větve. V severní a střední Keni jsme baobaby neviděli vůbec. Nejvíce jich bylo v jižní Tanzanii, kde jsme z autobusu viděli celé lesy baobabů. Rovněž v Malawi bylo baobabů hodně, obzvláště v okolí jezera v Cape Maclearu. A rovněž jsme viděli baobaby na pobřeží Keni a na Zanzibaru.

Tento článek je součástí seriálu Afrika 2008. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Zdenka (2012-01-01 20:11:25 | 78.45.32.86)
Dobrý den, ano strom babab má velice léčivé účinky jako : obnovuje a posiluje střevní flóru díky prebiotické Inulín reguluje střeva v důsledku přírodních rostlinných vláken buničiny ovoce Baobab snižuje chuť k jídlu, kvůli přítomnosti glukomannan Konzhaka, přírodní chuť k jídlu omezovač zvyšuje tonus má vysoký obsah vitamínu C v plodů aceroly a ovoce maso Baobab posiluje imunitní systém a poskytuje výstup strusky přes vylučovací systém, díky přítomnosti brusinkového extraktu má antioxidační účinky, díky vlastnosti vlákniny ovoce Baobab a obsah přírodních antioxidantů v lesních plodů a Acerola Brusinky tento přípravek ze stromu baobabu ještě není na českém trhu, právě rozjíždíme distribuci. Pokud byste měl zájem, přípravek vyzkoušet, nebo o distribuci, kontaktujte mě.
[2] RNDr.Mária Kropáčková (2013-10-05 21:39:49 | 86.49.111.146)
odpověď na komentář [1] autora: Zdenka :
mám zájem o vice informací o novém přípravku baobab,pracuji taky s přírodními preparáty,které doporučuji na základě diagnostiky zdravotního stavu,více na www.fohow-praha.cz

Diashow Aljaska 2017