Australský Silvestr 2001

Rozběhla se kontroverzní diskuse na téma preventivního a kontrolovaného vypalování buše. Pravda je, že dříve se zde v Modrých horách a také jinde každou zimu vypalovalo. Posledních 15 let, díky zelenému a ekologistickému lobby, se vypalování omezilo. Buš zarostl a teď je v něm paliva na pořádný fajerák. Při kontrolovaném vypalování uhyne minimum zvěře, má čas a hlavně kam před ohněm utéct. Vypaluje se po částech a v době, kdy je vlhko, chladno a bezvětří. V divokých a nekontrolovaných ohnivých bouřích co jsme zde měli o minulých Vánocích však zahyne skoro vše co je v buši živé. Buď uhoří a nebo se udusí, když velké plameny spotřebují veškerý okolní kyslík. Shořel celý Royal National Park, na jih od Sydney a po Yellowstonském druhý nejstarší NP na světě.

28, 29, 30 a 31 / 12 se opět postupně otepluje. V pondělí odpoledne je už 38°C, relativní vlhkost vzduchu je 5%, avšak předpověď silných horkých větrů doposud meteorologům naštěstí nevyšla. Povívá jen slabý vánek a hasiči, kterých je v boji se stovkou požárů nasazeno už 15 000 se snaží zkonsolidovat situaci. V tom jim pomáhá 800 hasičských aut, 55 helikoptér a nesčetní dobrovolníci z místních komunit. Zatím v NSW ve stovce požárů shořelo něco přes 175 domů, avšak 11 000 jich bylo díky statečnosti hasičů zachráněno. Shořelo víc jak 2500 km2 (250 000 ha) buše a pastvin. Fronta požárů je přes 600 km dlouhá. Uhořely tisíce divokých zvířat a další stovky jsou v ošetřování s popáleninami. Je na ně velice smutný pohled. Rozběhla se kontroverzní diskuse na téma preventivního a kontrolovaného vypalování buše. Pravda je, že dříve se zde v Modrých horách a také jinde každou zimu vypalovalo. Posledních 15 let, díky zelenému a ekologistickému lobby, se vypalování omezilo. Buš zarostl a teď je v něm paliva na pořádný fajerák. Při kontrolovaném vypalování uhyne minimum zvěře, má čas a hlavně kam před ohněm utéct. Vypaluje se po částech a v době, kdy je vlhko, chladno a bezvětří. V divokých a nekontrolovaných ohnivých bouřích co jsme zde měli o minulých Vánocích však zahyne skoro vše co je v buši živé. Buď uhoří a nebo se udusí, když velké plameny spotřebují veškerý okolní kyslík. Shořel celý Royal National Park, na jih od Sydney a po Yellowstonském druhý nejstarší NP na světě. Tento náš NP za posledních 10 let vyhořel už potřetí a devastace je kompletní. Bude potřeba nejméně 20 let k regeneraci flory a návratu zvěře.

Tisíce domácností je stále bez elektřiny a okolní vzduch je téměř nedýchatelný. Znečištění vzduchu je více jak 10X vyšší než normální maximum. Díky kouři je viditelnost nižší než 20 metrů. Četné letecké linky byly ze Sydney odkloněny na Melbourne a jiná města pro nízkou viditelnost. Sluníčko je schováno za clonou kouře, je ponuré příšeří a vše je pokryto popílkem a "černým sněhem" jako po výbuchu sopky. Drobný černý prach vnikl všude a i v domech je vše pokryto vrstvičkou tohoto všudypřítomného spadu. Černé, spálené eukalyptové listy padají na Sydney a sydneyské pláže. Tisíce lidí má dýchací potíže. Zdravotní služba nabádá občany aby zbytečně nevycházeli ven a nebo dokonce neprovozovali jakákoliv aerobická cvičení. Většina lidí má zarudlé oči a podrážděné průdušky.

Nezbývá nám než doufat, že se nezvedne předpovídaný vítr. Většina našich kamarádů a také my zůstáváme letos na Silvestra doma, připraveni bránit svůj domeček. Kdyby se přece jen předpovídaný vítr zvedl, to bychom pak měli opravdu "horkého" Silvestra.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017