Birla Mandir - svatyně průmyslového magnáta

K dominantám mnoha indických velkoměst patří Birla Mandir (Birlův chrám). Tyto obrovské hinduistické svatyně postavil během 20. století bohatý místní průmyslník Birla. Každý z chrámů má ještě svůj druhý název, podle boha, kterému je zasvěcen. Nejčastěji se jedná o všemi hinduisty milovanou Višnuovu manželku Lakšmí, bohyni štěstí a blahobytu.

Nedávno dokončený Birla Mandir v Džajpuru je celý z drahého bílého mramoru. Birla Mandir z Džajpuru patří k největším chrámům v Indii. Zahrada u chrámu Lakšmí Narájan je jako stvořená k odpočinku a meditacím. Nejstarší Birlovou svatyní je chrámový komplex Lakšmí Narájan v Dillí. Hákové kříže, které zdobí chrámové zdi, nemají nic společného s fašistickou ideologií - obrácená svastika je starým hinduistickým symbolem štěstí a úspěchu. Nejstarší Birlovou svatyní je chrámový komplex Lakšmí Narájan v Dillí. Zubatá tlama démona u Birlova chrámu v Dillí je místem, kde se s oblibou fotí tuisté. Komplex Lakšmí Narájan v Hyderabádu. Autor: Jiří Prokop Obchod se suvenýry - komplex Lakšmí Narájan v Hyderabádu. Autor: Jiří Prokop Chrámový komplex Lakšmí Narájan v Dillí. Autor: Jiří Prokop Chrámový komplex Lakšmí Narájan v Dillí. Autor: Jiří Prokop

V této galerii je 10 obrázků. Zobraz celou galerii

Birlovy chrámy jsou otevřeny všem bez ohledu na kastu, pohlaví a národnost. Na rozdíl od mnoha hinduistických svatostánků je tedy mohou navštívit i turisté. Ženy však musí mít zakrytou hlavu. Nepřípustné jsou také krátké kalhoty a sukně. Fotografování v interiéru je zakázáno.

Universální modlitebny

Nejstarší a nejznámější Birlovou stavbou je rozlehlý chrámový komplex Lakšmí Narájan v hlavním městě Dillí. Dokončen byl v polovině minulého století. Jeho impozantní věže mají růžovou barvu a modlitebnu zdobí bezpočet pitoreskních soch bohů, bohyň a všech jejich reinkarnací. Přilehlá zahrada slouží k meditacím. Nejen pro děti je velkou atrakcí umělá jeskyně s vchodem v podobě otevřené tlamy démona.

Nejmladší Birla Mandir byl dokončen koncem 90. let v Džajpuru a hned se stal významným centrem náboženského života této tradiční bašty ortodoxních hinduistů. Monumentální stavba je celá vybudována ze sněhově bílého mramoru. Oproti předcházejícím Birlovým stavbám je tento moderní protějšek starých hinduistických svatyní po všech stránkách očividně na vyšší úrovni. Příležitost k uplatnění tu dostalo mnoho předních indických umělců.

Dalším významný Birla Mandir stojí v jihoindickém Haidarabádu. Ve srovnání se svými jmenovci není tato stavba příliš pozoruhodná. Je od ní však hezký výhled na město.

Podle svých tvůrců mají být Birlovy chrámy a jejich výzdoba jakousi syntézou všech hinduistických odnoží a sekt. Každý Ind tu proto může najít svého boha.

Poutní místa

Řada lidí považuje megalomanské stavby průmyslového magnáta Birli spíše za muzea hinduistické kultury nežli náboženské svatyně. Většinu jejich návštěvníků netvoří totiž obvykle zbožní poutníci, ale navzájem se zběsile fotící indické rodinky na výletě.

Mnohem duchovnější atmosféra vládne u malých lidových chrámů a vesnických svatyní. Zpravidla se jedná o velmi starobylá poutní místa ležící na vrcholu kopce, u přírodního pramene, nebo při soutoku významnějších řek. Prakticky stále u nich můžete vidět desítky meditujících či zpívajících svatých mužů s dlouhými vlasy a pomalovanými čely, kteří zasvětili život hledání pravdy. Většina je snadno přístupná, přesto se zde turisté objevují jen zřídka. Nejsou zkrátka označeny v průvodcích. Každý si je musí objevit sám.

Praktické informace

Zastoupení ČR v Indii: Česká ambasáda sídlí v Dillí na Adrese: Embassy of the Czech Republic, 50/M Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi, tel.: 0091/11/611 03 18, 611 03 82 (úřední hod.: po-čt 10.00-12.00 indického času) MZ doporučuje českým občanům, aby se dobrovolně po příjezdu do země telefonicky zaregistrovali a oznámili, do kterých oblastí hodlají cestovat, což může pomoci v případě jakýchkoli krizových situacích se s nimi spojit. Další konzuláty jsou v Kalkatě a Bombeji.

Adresa Indické ambasády: Praha 1, Valdštejnská 6, úřední hodiny po - pá 8.30 - 12.00. Vystavení turistického víza trvá obvykle týden. Na hranicích nebo letištích jej získat nelze.

Očkování: Pro vstup do země není povinné. Hygienické stanice doporučují pro cestu do Indie očkování minimálně proti infekční žloutence, meningitidě a břišnímu tyfu (celkem asi 2500 Kč)

Čas: + 4, 5 hod. oprosti zim. střed. času; +3, 5 hod. při let. času

Voda: Pro Evropany je vhodná pouze balená voda. Litr balené vody přijde asi na 15 korun. Všechny druhy balené vody v Indii jsou zdravotně nezávadné. Při nákupu je třeba dbát, aby láhev měla originální uzávěr.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017