Cestovatelský žebříček aneb kolik zemí jste navštívili?

Počítáte si, kolik zemí jste navštívili? Já tedy ano. Jak jsem zjistil v cestovatelských diskusích, do kterých jsem se několikrát zapojil, jsou na to různé názory. Jedni si nadšeně počítají žebříčky a jednotlivé země, druzí touto statistikou pohrdají řkouce, že pravý cestovatel se nepozná podle „počtu položek na seznamu“.

To je určitě pravda, ale stejně si myslím, že žebříčky mají smysl. Někdo si počítá, kolik navštívil hospod a vypil piv, zatímco jiný sleduje počet utkání odehraných za svůj oblíbený fotbalový klub, sportovní statistici sledují počty vstřelených gólů či asistencí jednotlivých hráčů za celou kariéru, tak proč byste si Vy nemohli počítat počty navštívených zemí?

Jenže jak si země počítat? A podle jakých kritérií? Každá soutěž přece musí mít svoje pravidla. Pokusím se zde popsat dva žebříčky a přiblížit základní kritéria, jakými se řídí. Jelikož ovšem nejsem nestranný, protože jeden žebříček jsem na své nové www stránky zavedl já sám, nechci příliš hanět konkurenci. Nechť si každý udělá názor sám.

Žebříček Zeměpisného sdružení

Zeměpisné sdružení sestavilo žebříček podle těchto kritérií: za každý navštívený nezávislý stát získáváte bod. Za každé závislé území získáváte rovněž bod. Dále získáváte bod za jakýkoliv členský stát (provincii, spolkovou zemi, kanton…), pokud je dotyčná země federací. Znamená to, že pokud navštívíte třeba všech 50 států USA, získáváte 51 bodů - jeden za USA coby federaci jako celek a k tomu ještě bod za každý jednotlivý stát. Vedoucí muž žebříčku Zeměpisného sdružení - Miroslav Šnejdar - tak získal neuvěřitelných 538 bodů.

Tento způsob počítání má však podle mého názoru dvě slabiny. Za prvé je někdy velmi těžké definovat, co je to „závislé území“. Dříve prostě byly kolonie, které patřily Británii či Francii a hotovo. Dnes však máme na světě korunní kolonie, autonomní území, zámořská území, zámořské departementy, volně přidružené státy... Co je to například Francouzská Guyana? Zcela nepochybně leží v Jižní Americe a Francie to asi ze zeměpisného hlediska není. Z hlediska mezinárodního práva je to však součást území Francouzské republiky (zámořský departement) a poslanci z Francouzské Guyany zasedají v pařížském parlamentu. A co některé americké vojenské základny na neobydlených ostrovech (Midway)? Mají se také počítat za závislá území? Toť otázka.

Co se mi ale zdá hodně divné, je fakt, že pokud vyjedu dejme tomu do Drážďan, získávám podle pravidel Zeměpisného sdružení rovnou body dva - jeden za Německo a druhý za Sasko. Získat dva body za návštěvu jednoho místa mi připadá zvláštní. Navíc podle zeměpisného sdružení získáte dva body i v zemích, které se rozkládají na dvou kontinentech, pokud navštívíte obě části země. Za návštěvu Istanbulu tak například získáte body dva, pokud navštívíte evropskou i asijskou část.

Nejvíce sporný je však podle mne způsob, jakým si v Zeměpisném sdružení počítají body. Stačí se nohou dotknout půdy daného území, a to jakýmkoliv způsobem. Pokud tedy například pojedete na Klínovec a uděláte jeden krok za hraniční kámen, získáte rovnou dva body (Německo+Sasko). Dále se podle této metodiky počítá i pouhý pobyt v tranzitním prostoru na letišti při mezipřistání. A také jakákoliv zastávka například na dálničním odpočívadle. Pojedete-li tedy autem například přes Německo a po cestě zastavíte na benzínce v několika spolkových zemích, body se jen pohrnou. Což mi ovšem jako způsob získávání bodů přijde, řečeno spolu s Mirkem Dušínem, nečestné a nesportovní.

Přiznám se, že jsem se před několika dny také stal členem Zeměpisného sdružení. Podle tohoto způsobu sčítání jsem zaznamenal 71 bodů. Určitě by jich tedy bylo víc, ale opravdu nejsem schopen zpětně dohledat, v kterých spolkových zemích Rakouska a Německa či kantonech Švýcarska jsme při cestě autem či autobusem brali benzín, stavili se na párek, nebo se potřebovali jen prachsprostě vyčůrat… Hřát Vás ovšem může vědomí, že za své výkony můžete získat i cestovatelský titul (do jakési velevýznamné mety 75 bodů mi bohužel čtyři bodíky schází). Koho blíže zajímají přesná pravidla Zeměpisného sdružení, zde je odkaz.

Žebříček Kompasu

Jelikož jsem vždycky byl pedant a vedl jsem si nejrůznější statistiky, počítal jsem si i body za nezávislé státy. A když jsem před několika týdny založil cestovatelské stránky (www.kompas.estranky.cz), hned jsem jako jednu z rubrik zavedl Žebříček Kompasu, kde používám svoje vlastní hodnocení, které se od výše uvedeného značně liší.

Počítám si body pouze za nezávislé, mezinárodně uznané státy. Těch je v současnosti 194. 192 států je členy OSN (posledním členem se stala v roce 2006 Černá Hora). Mimo OSN jsou pouze dva státy. Vatikán je všeobecně uznáván a o jeho nezávislosti není nejmenšího sporu, avšak do OSN zatím odmítl vstoupit a má zde pouze status pozorovatele. Taiwan pak v OSN byl až do roku 1971 coby zástupce „jednotné a nedělitelné“ Číny, než byl za dosti podivných okolností vyloučen na úkor komunistické Čínské lidové republiky. Taiwan nezávislost nikdy oficiálně nevyhlásil, tu však nevyhlásila ani Čínská lidová republika a otázka, která Čína je ta „pravá“, je minimálně hodně sporná. Avšak nepřímo je Taiwan uznáván, s některými státy má diplomatické styky a je členem několika mezinárodních organizací - například APEC (Asijsko-pacifické hospodářské společenství) a WTO (Světová obchodní organizace). Kromě ČR můžete tedy v současnosti získat 193 bodů.

Pokud navštívíte závislé území, získáváte pouze bod za stát, pod který dané území spadá. Navštívíte-li tedy Grónsko, získáváte bod za Dánsko, pokud jste již tedy předtím Dánsko nenavštívili. Počítají se hranice států v dnešních hranicích. Znamená to, že body můžete získat i dodatečně v závislosti na politickém vývoji. Pokud jste kdysi „za Komančů“ navštívili například Moskvu, Kyjev a Minsk, získali jste tehdy 1 bod (SSSR), ale po roce 1991 (rozpad SSSR) máte najednou body tři - za Rusko, Ukrajinu a Bělorusko. Naopak, pokud jste před rokem 1990 měli dva body za SRN a NDR, dnes máte bod pouze jeden za sjednocené Německo.

Podrobná pravidla Žebříčku Kompasu hledejte na tomto odkaze (rubrika Žebříček Kompasu – pravidla), samotné pořadí jednotlivých cestovatelů je pak v druhé rubrice - Žebříček Kompasu – pořadí.

Takže můžete porovnávat. Můj způsob se mi zdá mnohem přísnější, ale poctivější, Zeměpisné sdružení má zase delší tradici. Pokud byste se chtěli zařadit do Žebříčku Kompasu, stačí napsat mail na kompas.estranky@seznam.cz a poslat počet Vašich bodů a seznam států, který bude zveřejněn.

Zároveň tímto vyhlašuji soutěž o to, komu se jako prvnímu podaří získat plný počet bodů (tj. v současnosti 193). Pokud je mi známo, zatím se to nikdy nikomu na světě nepodařilo. I Vy tedy máte možnost vstoupit do dějin!

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017