Churburg

Jednoho jsme si všimli při cestě ze Švýcarska, nedaleko hranic. Je to hrad Churburg v tyrolském Schluderns. Z prospektů zjišťujeme, že hrad tento je zajímavý jednak tím, že nabízí unikátní soukromou sbírku brnění a jednak tím, že je v soukromém vlastnictví rodiny Trappů od roku 1504. Majitelé zde bydlí jen přes léto, na zimu se uchylují do luxusního bytu v Innsbrucku s ústředním topením. Hrad tento se nedá snadno vytopit (ani vodou, ale ani teplem).

Ráno je docela chladno a zataženo. Počasí jako stvořené k návštěvě hradu. Jednoho jsme si všimli při cestě ze Švýcarska, nedaleko hranic. Je to hrad Churburg v tyrolském Schluderns. Z prospektů zjišťujeme, že hrad tento je zajímavý jednak tím, že nabízí unikátní soukromou sbírku brnění a jednak tím, že je v soukromém vlastnictví rodiny Trappů od roku 1504. Majitelé zde bydlí jen přes léto, na zimu se uchylují do luxusního bytu v Innsbrucku s ústředním topením. Hrad tento se nedá snadno vytopit (ani vodou, ale ani teplem).

Jméno i symbol mají Trappové podle vyhynulého ptáka, jehož podoba se na hradě ukazuje. Velikost zhruba krocana a nápadně podobný legendárnímu dodo z ostrova Mauritius, jehož jméno česky zní (pan hrabě odpustí) "blboun nejapný". To není nadávka, to je zoologický druh. K ukazování má však hrad co nabídnout, všechna čest. Jídelna vojáků, kteří si zapichovali halapartny do trámů ve stropě (ukazují se jen ty díry po nich). Pokoj Jakuba, zřejmě nejproslulejšího příslušníka rodu, který vykonal svatou pouť do Jeruzaléma. (Ukazují jeho sochu a poutní plášť z plsti). Minivarhany na ruční foukání, jejichž zvuk interpretují z nahrávky CD (možno zakoupit po prohlídce). Ale nejzajímavější byla místnost, kde se vystavovala sbírka brnění - menší, větší, dětské brnění i brnění obra (člověka, který žil kolem roku 1450 a měřil 2,1 m, dožil se 68 let, jmenoval se Ulrich, v té době hotová rarita. Průměrný člověk tenkrát měřil sotva 1,6 m). Brnění se jmenuje harnisch (= brnění) Ulrich IX. Unikátní kousek, váží prý 55 kg. Na koně samozřejmě museli obrněného rytíře vytahovat speciálním zvedákem a když v bitvě s koně spadl, už neměl šanci se na něho vydrápat nazpět. Několik kousků brnění - helmu se špičatým nosem, přilbu, rukavice, drátěnou košili - (ovšem jen kopie) průvodce navlékne vždycky nějakému klukovi z výpravy. Prý aby si to vyzkoušel.

Stěny v podloubí hradu jsou vyzdobeny freskami bájných zvířat. Existuje vyprávění, kterak došlo k té výzdobě a za každou kresbou je nějaká bajka. Jen jedna kresba, ta nejstarší, není zatím vysvětlena. Je na ní šašek, sedící na vajíčkách zhruba velikosti pštrosích.

V dávných dobách, jako i podnes, vládl na hradě hraběcí rod Trappů. Jak otec stárnul, předával hrad i vládu na syna. Jednou se však stalo, že prvorozený a jediný syn, jménem Matyáš, toto dědictví odmítnul. Chtěl se starat jen o hudbu a malování, sláva na poli válečném ho nelákala. Jako všichni ostatní, musí však i členové rodiny sloužit rodu a tradici. Syn si tedy aspoň vyžádal roční odklad, než navrhne malby na stěny podloubí. Otec mu přidělil dvorního malíře a syn začal vymýšlet náměty. Měsíce plynuly, syn chodil po hradu a za ním dvorní malíř se štětkou a paletou. Syna však nic nenapadalo. Jedné noci dvorní malíř namaloval na stěnu podivný obraz a zmizel. Na obrazu je šašek sedící na vajíčkách. Z nich se líhnou malí šašci, udělají pár kotrmelců a jsou baleni do pytlů k odeslání kamsi dále. Nikdo neví, co tím chtěl onen záhadný malíř říci. Teprve poslední týden potkal syn v lese mluvícího ptáka, který mu začal vyprávět fantastické pohádky, ze kterých syn rychle maloval výjevy na stěny. Tak do roka splnil svůj slib.

K těmto obrázkům byly vymyšleny pohádky či pověsti. Sbírka pohádek hradu Churburk se na hradě prodává. Jen ten obrázek s šaškem na vejcích zůstal bez vysvětlení či bez příběhu. Proč? Ale o tom zase někdy jindy a při jiné příležitosti...

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017