Ciudad del Este – velká tržnice

Prvním místem, které jsem navštívil v Paraguayi, bylo Ciudad del Este. Druhé největší město Paraguaye leží u hranic s Brazílií a Argentinou. Je velkou bezcelní zónou a údajně se jedná o jedno z nejzkorumpovanějších měst v celé jižní Americe.

Ciudad del Este Ciudad del Este - pohled na město z mostu přátelství Řeka Paraná - vpravo je Brazílie, vlevo Paraguay Nájezd na most Přátelství z paraguayské strany Ciudad del Este Ciudad del Este Ciudad del Este - ve městě kvete paraguaysko-taiwanské přátelství Ciudad del Este - typický městský autobus

V této galerii je 8 obrázků. Zobraz celou galerii

Paraguayská republika (španělsky República del Paraguay, v jazyce guarani Tetã Paraguái) je spolu s Bolívií jednou ze dvou vnitrozemských zemí v Jižní Americe. Patří mezi menší země Jižní Ameriky, nicméně s rozlohou 407000 km2 je větší než Německo. Má však pouhých 7 milionů obyvatel. Hlavním městem je Asunción, který leží na řece Paraguay.

Ta dělí zemi na dvě poloviny. Východní Paraguay (El Paraguay Oriental) je hustěji zalidněná, tropické a subtropické lesy se tu střídají s pastvinami. Západní Paraguay (El Paraguay Occidental) se též nazývá Gran Chaco, nebo prostě jen Chaco a je zde mnohem řidší osídlení než na východě Paraguaye. Typické pro Chaco jsou obrovské farmy s chovem dobytka. Zemi však také dělí zhruba na dvě poloviny (severní a jižní) obratník Kozoroha. Díky centrální poloze se někdy Paraguayi říká „Srdce Jižní Ameriky“.

Jak už vyplývá z názvu státu, mluví se v Paraguayi dvěma jazyky. Běžně se Paraguay počítá mezi španělsky hovořící země, což je ovšem dosti nepřesné tvrzení. Asi 90% obyvatelstva totiž používá jako svůj rodný jazyk guarani a jen 10% mluví španělsky. Oba jazyky jsou ovšem úřední. 95% obyvatelstva jsou mesticové, tedy míšenci původního indiánského obyvatelstva a evropských přistěhovalců. 90% obyvatelstva jsou katolíci. Ekonomicky patří Paraguay mezi nejchudší země Jižní Ameriky, hůře je na tom pouze Bolívie (ale je to o fous) a Guyana.

V Paraguayi je několik významných řek. Především je to řeka Paraná, jedna z největších řek světa, která tvoří část hranice s Brazílií. Na řece Paraná leží i Itaipu, největší hydroelektrárna na světě. Nejvýznamnějším přítokem řeky Paraná je Paraguay, která dala zemi jméno. Do řeky Paraguay se pak vlévá Río Pilcomayo, které tvoří velkou část hranice mezi Paraguayí a Argentinou.

Nejpopulárnějším sportem v zemi je samozřejmě fotbal. Asi nejslavnějším paraguayským fotbalistou byl José Luis Chilavert, který proslul, kromě svého nesporného brankářského umění, i jako vynikající střelec pokutových a trestných kopů. Třikrát byl zvolen nejlepším brankářem světa. Ve své profesionální kariéře dal 62 gólů, což je počet, který by mu mohl leckterý z hráčů v poli závidět. Proslul ovšem i řadou skandálů. Své o něm ví i Ivan Hašek, který ho trénoval během svého trenérského působení ve Štrasburku.

Ciudad del Este

Ciudad del Este je druhé největší město Paraguaye a má asi 320000 obyvatel. Se svým brazilským sousedem, Foz do Iguaçu, tvoří jakési dvojměstí. Obě města rozděluje hraniční řeka Paraná, přes kterou ovšem vede Puente de Amistad, čili most Přátelství, po němž jezdí normální městská autobusová linka. Město bylo založeno teprve roku 1957 pod názvem Puerto Flor de Lis, poté bylo přejmenováno na Puerto Presidente Stroessner na počest tehdejšího paraguayského diktátora. Když konečně diktátor v roce 1989 zemřel, usoudili místní, že by už konečně bylo dobré město zase jednou přejmenovat a dali mu nápaditý název Ciudad del Este, čili Východní město, neboť leží na východě Paraguaye.

Město je docela hojně navštěvováno turisty, kteří jedou většinou navštívit vodopády Iguaçu a při té příležitosti zajedou na skok do Paraguaye. Někteří pak pokračují až do Asuncionu, málokdo se však v Paraguayi zdrží déle, soudě alespoň podle internetových stránek českých cestovatelů.

Pro Paraguay je však město Ciudad del Este dost netypické. Etnické i náboženské složení obyvatelstva je zajímavé. Žije tu mnoho přistěhovalců z Asie, zejména Korejců, Číňanů (převážně z Taiwanu), Arabů a Íránců. Ve městě je proto hodně mešit a buddhistických chrámů. Stejně jako sousední brazilské Foz do Iguaçu, i Ciudad del Este výrazně narostlo v souvislosti s výstavbou a provozováním hydroelektrárny Itaipu. Město je daňovým a bezcelním rájem a je zde velice levné zboží, zejména elektronika. Hraniční most Přátelství proto každý den překročí zhruba 30000 Brazilců, kteří sem vyrážejí na nákupy.

Vzhůru do Paraguaye!

Do Ciudad del Este jsem přijel z argentinského města Puerto Iguazú. Autobus jel asi hodinu. Cestou jsme přejeli dva hraniční mosty (mezi Argentinou a Brazílií přes řeku Iguazú a mezi Brazílií a Paraguayí přes řeku Paraná). Na mostě Přátelství mezi Brazílií a Paraguayí byly spousty aut, autobusů, motorek i pěších, všichni spěchali do Paraguaye na nákupy. Řeka Paraná je tu docela široká, asi jako Dunaj v Rumunsku. Hraničními formalitami se tu nikdo nezatěžuje, já jsem však vystoupil kousek za mostem a nechal jsem si dát na celnici do pasu paraguayské razítko, neboť se v Paraguayi hodlám zdržet déle.

Město Ciudad del Este je jedna velká tržnice. Velkou část města tvoří shluk ulic, které jsou plné obchodů. Mezi tím vším pak stojí stovky pouličních stánků. Pokud znáte třeba Holešovickou tržnici v Praze, tak tohle je tak 100× větší Holešovická tržnice. V obchodech převažuje elektronika, textil, obuv a hromada dalších možných i nemožných věcí. Ve městě můžete oficiálně platit nejenom místní měnou (guaraní), ale i americkými dolary, brazilskými realy a argentinskými pesos. Směnáren je tu spousty. Docela by mě zajímalo, kolik to které zboží stojí, ale většinou u něj nebyly cenovky, a to ani u značkové elektroniky v kamenných obchodech. Bude to ale asi dost levné, když se sem sjíždějí takové davy nakupujících. Skoro před každou bankou a směnárnou i před mnoha obchody stojí ochranka. Každý z chlapíků je vyzbrojen velkou brokovnicí, která budí respekt.

Když jsem přijel do města, trvalo mi asi 2.5 hodiny, než jsem našel ubytování. Hotelů je zde málo, nejsou úplně levné a mnoho jich mělo obsazeno. Hotel Ňasaindy, ve kterém jsem nakonec složil hlavu, byl na moje poměry dosti luxusní. Pokoj s krásným letištěm měl i klimatizaci, která opravdu přišla vhod, neboť první den mého pobytu bylo úmorné vlhké vedro. Stačilo se v poledne chvíli procházet po ulici a pot ze mě jen lil.

Ve městě není nic zvláštního, co by stálo za zmínku. Jen obchody, stánky, obchody, restaurace, stánky, potulní prodavači, stánky, obchody a tak pořád dokola. Ciudad del Este není hezké město, ale procházka po něm je docela zajímavá. Kdybych měl shrnout zdejší atmosféru ve dvou slovech, řekl bych, že to je velký mumraj!

Druhý den mého pobytu byla neděle a ve městě to vypadalo naprosto odlišně. Na místech, kde se včera nedalo projít, nebyla dnes dopoledne ani noha a skoro všechny obchody a stánky byly zavřené. A místo úmorného vedra se před polednem zatáhlo a přišel pořádný liják, doprovázený bouřkou.

Ciudad del Este – praktické informace

Kursy v listopadu 2009: 1USD = 4800 paraguayských guaraní (PYG), 1 EUR = 7000 PYG, 1000 PYG = 4 Kč (či spíše o něco méně)

Ubytování: Hotel Ňasaindy (ulice Emiliano R. Fernandez) – 60000 PYG za noc. Možná zatím moje nejlepší ubytování – vlastní koupelna, klimatizace, televize, cena včetně snídaně (původně chtěli 80000, nakonec sami slevili, když jsem řekl, že tu budu 2 dny) a je to kousek od centra. V horním patře hotelu je wifi signál.

Doprava: Bus Puerto Iguazú (Argentina) – Ciudad del Este stojí 5 argentinských pesos (asi 25 Kč). Jede asi hodinu, Brazílii pouze projíždí, ale nezastavuje tu. Sám od sebe zastaví popuze na argentinské celnici. Pokud se nevracíte z Paraguaye zpět, ale plánujete zdržet se v Paraguayi déle, zastavte se na paraguayské celnici a nechte si dát do pasu razítko. Městský bus v Ciudad del Este stojí 2,200 PYG.

Jídlo a pití: V Paraguayi se najíte dobře, hodně a levně. Pěkný kus hovězího + rýže v pouliční restaurace mě přišlo na 10000 PYG, 1 hamburger 5000 PYG. Pivo se prodává, podobně jako v Argentině, buď v malých plechovkách, nebo v litrových lahvích! V krámě vyjde litrovka dvanáctky Brahma na 6250 PYG, ve stánku většinou 8000 PYG. Brahma je značka, kterou mají snad v celé Jižní Americe, pil jsem ji i v Peru, Brazílii a Argentině. Jinak tu hodně pijí americký Budweiser, litrovka v obchodě vyjde zhruba na 10000 PYG.

Tento článek je součástí seriálu Jižní Amerikou. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017