Dingové na Fraser Island

Už před dvěma lety šéf Ranger pečující o Fraser Island upozorňoval na stále nebezpečnější chování tamější populace dingů. Nadřízené úřady si z jeho varování nedělaly těžkou hlavu, proč taky, dingové přece ještě nikoho nesežrali, jak se tady traduje, kromě teda Chamberlinovic mimina Azarie před dvaceti lety na Ulluru, (ale to přece nikdo třetí neviděl, a tak kdoví, jak to bylo) a nějakého aboriginského děcka. Když tedy asi před měsícem smečka dingů napadla a k smrti potrhala malého kluka, bylo to pro zdejší „Přírodní Manažery“ jak blesk z čistého nebe.

Už před dvěma lety šéf Ranger pečující o Fraser Island upozorňoval na stále nebezpečnější chování tamější populace dingů. Nadřízené úřady si z jeho varování nedělaly těžkou hlavu, proč taky, dingové přece ještě nikoho nesežrali, jak se tady traduje, kromě teda Chamberlinovic mimina Azarie před dvaceti lety na Uluru, (ale to přece nikdo třetí neviděl, a tak kdoví, jak to bylo) a nějakého aboriginského děcka.

Když tedy asi před měsícem smečka dingů napadla a k smrti potrhala malého kluka, bylo to pro zdejší „Přírodní Manažery“ jak blesk z čistého nebe. Státní premiér, aby ukázal rozhodnou ruku, vyhlásil dingům válku, a nařídil promptně jejich selektivní odstřel. Proti tomu se ovšem okamžitě postavili někteří domorodí předáci, kterým oficielně ostrov patří a různé spolky ochránců zvířat. Odborníci na chování zvířat argumentují, že odstřel situaci spíš zhorší, neb přeživší psi si budou nárokovat uvolněné území, a lidi, kteří do něj vkročí napadat ještě agresivněji.

Domorodý stařešina Jon Jones se bez váhání vrhl do akce, a podařilo se mu téměř nemožné, když zagitoval do práce celou skupinu profesionálních demonstrantů, přátel hnutí Duha, Dětí země a podobných individuí. Objednal drátěné pletivo a sloupky, a jal se se svou skupinou stavět plot okolo tábořišť na ostrově, k odivu přizvaných novinářů a fotografů. Nicméně asi za hodinu marného snažení umístit pletivo vertikálně podle zatlučených sloupků, projekt vzdali, a odpochodovali s vysvětlením, že dostali špatný materiál. Z přiloženého obrázku se zdá, že chyba byla ve špatném pletivu, které mělo špičky dole, a spodek nahoře, jinak si takovou „vadu materiálu“ neumím dost dobře vysvětlit. Aby ukázal, že se jen tak nedá, uložil Jon Jones státnímu premiérovi „pokutu“ $15 000.- za každého odstřeleného dinga, což by mu mělo v případě úspěchu hodit něco blízko k půlce milionu.

Premiér má nakonec přece jen snad v celé situaci trochu kliku, několik dalších domorodých předáků se brzy na to nechalo slyšet, že Jon Jones není z toho správného kmene, kterému by Fraser Island patřil, a tak nemá co požadovat jakoukoliv náhradu za dingy. Zástupci „správných kmenů“, kterým prý ostrov patří, začali oficielně zvolna vyjednávat se státní vládou, jak tedy celou tu zatrachtilou situaci řešit, a co jim taky z toho nakonec kápne. Tak jen čekám, kdy se dočtu o soudní při Jona Jonese proti „správným kmenům“, a dalších pokousaných turistech.

Tématicky příbuzné články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017