Dříve zlato, nyní ryby stojí za to!

Při plném provozu se pracuje na tři směny. Každá směna pracuje šestnáct hodin denně, sedm dní v týdnu. My pracujeme od 4:30 do 20:30. Je každého jeho odpovědností, že nezaspí. První dny, když se probudím, tak si nejsem schopen ani zavázat hodinky. Nemohu hýbat prsty. A to mám před sebou celý den manuální práce.

Hned druhý den po příjezdu do rybárny jsme začali pracovat. Celý pracovní proces je zde rozdělen do třech oddělení. Butchering - zde se ryby zabíjejí a vykuchají. Dalším oddělením je Grading - kde se ryby třídí podle jakosti a váhy a pak se dají na pár hodin zmrazit. Posledním oddělením je Case Up. V tomto oddělní se zmražení salmoni jednotlivě balí do pytlíkových sáčku a pak dávají do krabic. Takto jsou pak připraveny na export do Japonska.

Při plném provozu se pracuje na tři směny. Každá směna pracuje šestnáct hodin denně, sedm dní v týdnu. My pracujeme od 4:30 do 20:30. Je každého jeho odpovědností, že nezaspí. První dny, když se probudím, tak si nejsem schopen ani zavázat hodinky. Nemohu hýbat prsty. A to mám před sebou celý den manuální práce.

Po pár minutách se ale již moje ztuhlé údy rozhýbají a já už na ranní únavu nemyslím. Občas je práce méně, takže je i čas na nějakou tu pařbu. Jindy ale musíme dělat i dvacet hodin. To pak člověk vymejšlí vše možné, jak ušetřit čas pro spánek. Na snídani, oběd a večeři je po půl hodině. Mezi těmito chody máme ještě patnáctiminutové pauzy, kdy se chodí na svačinu pouze o patro výše do break roomu. Práce v rybárně není nejlépe ohodnocena hodinovou sazbou, ale díky velkému počtu hodin a zákonu, podle kterého se přesčas platí 1.5 násobkem základní sazby, jde o jednu z mála příležitostí pro nekvalifikovaného pracovníka, jak si přijít v krátkém čase k relativně vysokému výdělku. A to i na americké poměry. Rybáren je na Aljašce hodně a pracovní i platové podmínky se u nich liší. Můžete být ubytování po dvou na pokojích, ale také spát ve stanech. Stejně si můžete platit dopravu sami a nebo vám ji platí rybárna. Jídlo a ubytování bývá zdarma. Také délka sezóny se v jednotlivých rybárnách liší, stejně tak druh zpracovávaných ryb.

V rybárně pracovalo hodně native americans. Dále zde byli hojně zastoupeni Američané filipínského či dominikánského původu. Bělochů tu byla menšina a pokud se nemýlím, tak z východní Evropy jsme zde byli jen tři - Petr, Ondra a já. Pracovní podmínky jsou ve všech odděleních obdobné. Jde o monotónní vesměs pásovou výrobu. Fyzicky i psychicky docela náročnou. Ale i zástupkyně něžného pohlaví ji plně zvládají. Člověk se musí připravit na spíše mokré, vlhké a hlučné prostředí. Nejsem zrovna milovníkem mořské stravy. Před příjezdem do rybárny jsem se obával zápachu rybiny, ten se ale k mému překvapení nedostavil. Dovolím si tvrdit, že v jakékoliv rybárně - prodejně v Čechách, to je horší než-li v PPT :)

Nejen prací je člověk živ, a že si na Aljašce člověk užije zábavy. Pokud je The Last Frontier uvolněnějším státem než-li zbytek USA, pak v odlehlejších oblastech to platí dvojnásob.

Tento článek je součástí seriálu Last Frontier. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] čechi (2013-01-04 16:33:30 | 213.235.132.182)
zdravím. rád bych info na adekvátní pracovní agenturu vyřizující pracovní pobyt na aljašce včetně ubytování.jsem z ostrava. děkuji

Diashow Aljaska 2017