Hluboká tepenná trombóza

V souvislosti s leteckým cestováním se kromě termínu jet lag, označujícím problémy organismu při posunu časových pásem setkáváme i s termínem novým... Co je to onen tajemný "syndrom dlouhých letů"? Úmrtí spojená s leteckým cestováním nás nutí k zamyšlení - jak při dlouhotrvajícím cestování chránit své zdraví?

V souvislosti s leteckým cestováním se kromě termínu jet lag, označujícím problémy organismu při posunu časových pásem setkáváme i s termínem novým... Co je to onen tajemný "syndromu dlouhých letů"? Úmrtí spojená s leteckým cestováním nás nutí k zamyšlení - jak při dlouhotrvajícím cestování chránit své zdraví?

Jak dokazují různé dokumenty z oblasti cestovní medicíny povalující se různě po webu, tajemný "syndrom" zase tak moc tajemným není. Pravděpodoná spojení mezi dlouhodobým cestováním (nejen vzduchem) a zdravotními problémy (konkrétně komplikacemi spojenými s krevním oběhem) jsou známy již od 50. let 20. století. Díky omezenému pohybu může dojít až ke vzniku sraženin v krevním řečišti - takzvané trombóze. Přesto však dodnes nevíme, jak běžné tyto komplikace (ve spojení s cestováním) jsou, jaké jsou další rizikové faktory existují a jak této trombóze můžeme zabránit.

Tepenná trombóza se vyskytuje průměrně asi u jednoho člověka z 2000 cestujících. Asi jeden z 200 případů je smrtelný - nejčastěji dojde k tomu, že krevní sraženina se z místa svého vzniku dostane do plic, způsobí plicní embólii díky které může dojít ke kolapsu plic a následně selhání srdce.

Riziko zdravotních komplikací ve spojení s tepennou trombózou je větší u:

 • cestujících starších 40-ti let
 • těch, kteří již dříve trpěli podobnými problémy (vrozené problémy, civilizační choroby...)
 • těhotných žen nebo žen těsně po porodu
 • žen užívajících hormonální antikoncepci
 • trpících rakovinou
 • pacientů, kteří v minulosti podstoupili nějakou větší operaci
 • pacienů, kteří v minulosti měli infarkt

Je těžké přesně stanovit příčiny hluboké tepenné trombózy spojené s cestováním, experti se však shodují, že hlavním faktorem je omezení pohyblivosti. Trombotické potíže se mohou projevovat opuchnutím nohou, jejich bolestí, zvýšenou citlivostí a zrudnutím zejména v oblastech lýtek - tyto příznaky se liší od drobného opuchnutí nohou v oblasti kotníků, které je poměrně běžné a pokud se vyskytne, objevuje se u obou nohou najednou. Vznikající trombózou také bývá (ne vždy) ovlivněna pouze jedna končetina. Problémy se mohou projevit již během cesty, často se však objevují po hodinách až dnech. Byly také známy případy, že se otoky vůbec neprojevily, postižená osoba utrpěla přímo plicní embólii způsobenou uvolněnou krevní sraženinou. Příznaky plicní embólie jsou potíže při dýchání a bolest v prsou. Trombóza je závažnou zdravotní komplikací a měla by být vždy odborně léčena.

Lidé náchylní k trombotickým potížím (a nás ostatních taky neubude...) by měli dodržovat následující pokyny:

 • Snažte se udělat si při letu co nejvíce pohodlí. Jste-li vyšší postavy, požádejte o takové sedadlo, kde si můžete natáhnout nohy do uličky, ideální je sezení u nouzových východů (ale tam zase špatně vidíte na palubní televizi :-) To, kde budete sedět můžete často ovlivnit při odbavení - stačí se zeptat a o dané místo požádat.
 • Snažte se čas od času vstát, projít se, protáhnout se, udělat pár dřepů. Nemůžete-li vstát, procvičujte si nohy v sedě - ohýbejte nohy v kolenou a zase je narovnávejte, zatlačte chodidly silně na podlahu, uvolněte si nohy v kotnících... Dobrému prokrvení pomáhají i cviky horní části těla a dechová cvičení. Jak na to vám často poradí i různé letáčky, v letadlech Air France (možná i jinde) vám dokonce promítnou pořad o tom, jak relaxovat za letu.
 • Dodržujte pitný režim - to zanamená pijte hodně vody a ovocných šťáv, nikoliv piva a whisky (jedno jestli skotské nebo irské). Také káva dehydruje.
 • Cestující s výše popsanými zdravotními problémy by měli prodiskutovat se svým lékařem možnost užití léků ředících krev a použití elastických punčoch na nohy. V případě, že jste prodělali nějakou větší operaci, doporučuje se s cestováním počkat mininimálně 3 měsíce.

Většina cestujících nemá po letu žádné závažnější zdravotní problémy, vyskytne-li se však u vás nějaký z výše popsaných problémů, neváhejte a okamžitě navštivte lékaře. A pozor, nemusí se jednat pouze o cestování letadlem, takové dlouhé cesty autobusem nebo vlakem taky stojí za to. Šťastnou cestu...

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Zuzka (2008-01-24 11:40:42 | 213.195.215.130)
Ahoj, je mi teprve 17 a právě jsem přišla z nemocnice, kde jsem ležela dlouhých 10 dní. Diagnoza: tromboza. Před Vánocemi jsem si udělala při zápase výron a kolem Silvestra mě hrozně začalo bolet lýtko, neustale křeče, které mě i v noci budily. 2.1 jsem šla na kontrolu s výronem a doktor mě rovnou poslal na sono. Tak zjistili že mám hlubokou trombozu tak mě ihned hospitalizovali. Ležela jsem na dětské jipce. Davali mi taky injekce do břicha- flexiparin, ktere jsem si taky sama pichala doma. 5 dní jsem byla na kapackach až potom mě převezli na normalni oddeleni. Na zachod a do sprchy jsem sice mohla ale když mě sestry viděli bez berlí tak málem vybouchly. Nyní jsem doma a každý den chodím na odběry aby mi spravně naředili krev, beru warfarin, který omezuje jíst zelené jídlo, ve které je vitámin K (napomáhá srážlivosti krve). Nosím i kompresivní punčochu. Antikoncepci sem musela ihned vysadit a už se k ní asi nikdy nedostanu... Možná nějaké s nízkým počtem hormonů. Nj, chtěla jsem jen abych měla hezkou plet tak mi gynekoložka dala ty silné. Spojení mého výronu a antikoncepce = tromboza... Krev mi posilali i na genetiku a tam budu mít nějaká procenta ptž mamka i babička mají křečové žíly a mamka brala 3 roky warfarin kvuli tromboze. Kdybych veděla jaké nebezpečí mi z antikoncepce hrozí, chtěla bych ji vyměnit. Zdraví je jen jedno.
[2] Peter (2008-01-24 15:19:16 | 195.91.54.86)
odpověď na komentář [1] autora: Zuzka:
Ahoj Zuzka, uz piaty den lezim doma, nakolko mi diagnostikovali upchatie povrchovych a hlbokych zil v pravej nohe. Zistili mi trombozu. Nohu mam mierne opuchnutu a bolesti mam pri akomkolvek pohybe nohy, v klude bolesti nemam. V nemocnici suhlasili s tym, ze ked budem v absolutnom klude, tak mozem byt v domacom lieceni. Picham si do brucha Fraxiparin na zriedenie krvi. Mas skusenosti ako dlho trva liecba, ake ma fazy, pripadne aka je prognoza na vyliecenie? Dakujem.
[3] Zuzka (2008-01-28 16:31:18 | 213.195.215.130)
odpověď na komentář [2] autora: Peter:
Ahoj Peter, zatim jsem na začátku léčby, flexiparin už nemám ale dali mi prášky - Warfarin a cca 10 dní jsem chodila každý den na odběry krve. Warfarin se bere nejméně půl roku (mamka třeba brala 3 roky kvuli tromboze) Ještě nosím na noze punčochu. Na krev budu chodit asi co 14 dní ale nevím jak dlouho budu mít warfarin. Jsem sportovec a treninky jsem měla každý den takže musím na chvíli přestat. Počítej s tím, že se ti častěji budou dělat modřiny. Brzy se uzdrav.
[4] Janča (2008-02-10 00:20:50 | 89.102.169.159)
Jsem 20ti leta holka co miluje tanec a je cely zivot v pohybu. V listopadu jsem začala brát svou 1.antikoncepci - nizkohormonalni za 920,- Kc, a to ze jsem si vybrala tu nejdrazsi na trhu mi akorat pomohlo k tomu, ze uz v zivote nemohu hormonalni antikoncepci uzivat. Nemela jsem zadne bolesti ani priznaky, jen mi jednu sobotu za pul hodiny narostla noha 2x vic. Okamzite jsem odjela na pohotovost, kde mi zjistili fakt hlubokou trombozu. V nemocnici jsem byla 20 dni, pustili me domu predcasne s tim, ze se musim velice hlidat. Taky beru warfarin, a jelikoz jsem to mela hodne, a jeste porad se mi ta srazenina zcela nerozpustila, budu brat warfarin min. rok. Jsem na ten rok bez zeleniny a bez bylinek opravdu zvedava... K tomu nosim puncochu, ktera je opravdu neprakticka. Chybama se clovek uci a ted uz vim, ze mi mel gynekolog pred mou prvni antikoncepci odebrat krev a udelat testy na srazlivost krve, coz neudelal... Tak at nam ta lecba utece. Pa
[5] Verča (2008-02-27 17:24:41 | 85.71.213.64)
Ahoj Zuzko, Peter i Jančo... dnes jsem se dostala k internetu a k této diskuzi ohl. Trombózy - po mém příchodu z nemocnice. I já mám bohužel Trombózu a dosti vážnou. V lednu jsem podstoupila chirurgický zákrok, ani ne moc vážný, zkrátka jsem byla upoutaná na lůžku cca 3 dny. K tomu, aby se Trombóze zabránilo stačilo, kdyby mi doktoři řekli, že stačí čas od času hýbat kontíkem nebo v koleni - to zanedbali. Ty tři dny bohatě stačily k tomu, aby mi natekla noha. Navíc já ani nikdo z okolí si nemyslel, že by to mohla být Trombóza - to by mě ve snu nenapadla. Má obvodní doktorka to taktéž přisuzovala spíše k svalové záležitosti. \\\"Omyl\\\" byla jsem nucená jet na pohotovost, kde si mě okamžitě nechali a přes týden jsem byla hospitalizovaná.. Taky jsem si prošla pícháním injekcí Fraxiparinu do břicha, nyní jsem na Warfarinu a Detralexu. 2x týdně docházím do nemocnice na krev. Včera jsem absolvovala ECHO - díky bohu ok. A v pátek 29.2.08 jdu na CT, mám ještě k tomu špatné dýchání - musí se vyloučit plicní embolie. Ale jsem z toho hotová. Je to pro mě hrozné omezení. Navíc mi doktoři před tím zákrokem měli říct, že mám vysadit jak antikoncepci, tak přestat kouřit - to samozřejmě neudělali, tak to přisuzuji i k tomu. Žila jsem aktivním životem, stále v pohybu a nyní mám omezení min. na rok. Nejíst zeleninu, bylinky, nosit protivnou punčochu... navíc musíte dávat i pozor, aby jste se nepíchli špendlíkem - při braní Warfarinu hrozí i vykrvácení.. Takže mám i útrum s motorkou. Jak jste na tom nyní??? Dejte kdyžtak vědět.... Verča (23 let)
[6] Mirka (2008-04-23 16:08:14 | 193.179.28.146)
Mám za sebou trombózu a 1 rok léčení warfarinem. Po ukončení léčby nevím co dál.Cítím bolest nohy a bojím se opakované trombózy, proto hledám prevenci. Bylinky,přírodní produkty..... něco co mi krev trochu naředí, aby se tromboza neopakovala. Děkuji za odpověď
[7] Martin (2008-05-06 07:39:41 | 195.250.129.122)
Ahoj, já mám po tromboze 8 měsíců. Byl jsem 16 dní v nemocnici, zjistili mi za minutu dvanáct trombozu v dolní duté žíle, byl jsem od trupu dolů pěkně ucpán. A jako by to ještě nestačilo, měl jsem do toho docela silný zánět močových cest. Momentálně jsem rád, že chodim a hlavně, že žiju. Jinak jsem si po příchodu z nemocnice píchal Clexane a beru Warfarin. Punčochy mám nosit na obou nohách, ale přes léto to zkusim asi bez nich, teda začal jsem už chodit bez nich, jedna noha je OK, neotýká, ale ta druhá, to je horší, nesmí se moc zatěžovat, jinak oteče a jsou vidět žíly, takže na nějaké dlouhé ježdění na kole a na inlinech můžu zapomenout. Tak to aspoň kompenzuju s ježděním na motorce, i když musím dávat hodně pozor, kvůli úrazům. Tak hlavu vzhůru a pamatujte, vždycky může být ještě hůř :).
[8] Monika Starečková (2008-08-04 20:42:03 | 217.75.213.238)
Ahoj zdravím stejně postižené trombozou.Jsem z nemocnice doma týden a hledám články k tématu.Prodělala jsem trombozu a trombolízu taky jsem měla injekce Clexane a ted jsem na Warfarinu.Mě by zajímala nějaká rekonvalescence co se smí a nesmí čeho se vyvarovat.Nějak mě zapoměly informovat bylo mi řečeno že jíst můžu střídmě všechno.Nevím jestli můžu chodit nebo ne punčochy taky nemám tak nevím.Poradí někdo?Předem díky a přeju všem zdraví a výhru nad nemocí.
[9] Monika Starečková (2008-08-04 20:47:55 | 217.75.213.238)
odpověď na komentář [7] autora: Martin:
Ahoj Martine náhodou jsem objevila tyto stránky a zajímalo by mě jak ti je po tromboze jaká máš omezení a tak.Moje tromboza měla hodně podobný průběh jako ta tvoje.Měla jsem to v třísle a v pánvi tromboza byla dělená,infekci v moči 11dní v nemocnici,Clexane do břicha a ted jsem na Warfarinu.Doufám že odepíšeš a těším se na odpověd.Zatím ahoj a přeji zdravíčko
[10] Jiří Mazanec (2008-08-07 12:19:33 | 88.100.74.110)
ahojky lidi, take mam ten problem jako vy. Vsechno zacalo pri chuzi a bolesti v lytku. Jelikoz jsem denne jezdil do prace na kole, tak me lytko nebolelo. Jednou v patek jsem nemohl bolesti dospat. Jel jsem jako obvykle na kole do prace.Pracuji v nemocnici, tak jsem navstivil chirurgickou ambulanci a primar mi lytko namazal nejakou mastickou a zavazal elastickym a normalnim obvazem a v pondeli jsem mel prijit na kontrolu. V pondeli jsem sel na kontrolu, predepsal mi Dextralex a znovu mi zabandazoval leve lytko. Na dalsi kontrolu jsem sel ve ctvrtek. Jelikoz uz tam byl jiny doktor, tak mi zmeril obe lytka a poslal me na sono. Na Sonu se ukazalo, ze mam trombozu. Po navsteve chirurgicke ambulance, me hned hospitalizovvali na interne. V nemocnici jsem si pobyl 10 dni. Behem tech 10 dni mi davali Clexane (rano a vecer), nechaval jsem si to pichat do svalu. Obden mi davali kapacky (do uterka). Ve stredu mi kapacku sundali. A zacali mi podavat Walfarin. Tuto nedeli me propustili domu. Sel jsem za svym praktikem a ten me necha doma do 28.8.08. 5.8.08 jsem sel na Quick test a dalsi test bude nasledovat az 28.8. V nemocnici mi rekli, ze mam puncochu nosit pres den a na noc si ji mohu sundat. Take mi poslali moji krev na genetiku na Karlak do Prahy, akorat vysledky budou az za 3 mesice. ahoj Jirka 28 let
[11] Janina (2008-08-15 11:31:34 | 90.177.230.249)
Ahoj, tak jsem měla jít na operaci štítné žlázy, člověk měl nervy na pochodu a jenom tak mimo jsem si nechala udělat sono žíl, kde mi našli částečnou trombozu v lýtku. Prý už je stará a žíla je na 60% průchodná. Takže se mi odkládá operace a dostala jsem warfarin a už mám za sebou dvě injekce Clexanu. Obden chodím na quick.Akorát je mi divný, že s tím chodim normálně do práce. Vy tu pišete, že jste s tím byli v nemocnici. Už jsem z toho zmatená. Taky nevím, jak dlouho budu muset s tou operací ještě počkat. Neporadí někdo?
[12] JanaK (2008-09-10 22:22:36 | 85.161.65.217)
Ahoj, zdravím všechny, jsem po hluboké žilní tromboze 5 měsíců, navíc se mi krevní sraženiny dostaly do plic, takže jsem měla i částečnou plicní embolii. Stejně jak popisuje většina, jsem stávila 5 dní v nemocnici s injekcemi do břicha a dál beru Warfarin. Původně mi lékařka řekla, že budu brát Warfarin půl roku, teď už po genetickém vyšetření mi řekla, že nejméně rok. 3 měsíce jsem brala také Detralax a zase se k němu brzo vrátím. Je mi 41 a nikdy jsem si nepřipustila, že mě to může potkat. Bohužel stalo se. A jak zjišťuji, tak se tato, dle mého civilizační choroba, týká čím dál víc mladších lidí. Určitě jsem si k tomu hodně "pomohla" sama - dlouhé vysedávání u počítače, hodně práce, stres, špatný pitný režim, hormonální antikoncepce (paradoxně jsem ji brala kvůli zlepšení pleti, protože na kožním už nevěděli co jiného mi poradit)... je toho docela dost, čeho se člověk může vyvarovat, když si uvědomí možné následky. Bohužel ten, kdo nezažije, většinou neuvěří. Snažím se varovat svojí dceru (14 let), ale nevím jak moc to pomůže... No nic, bez práce jsem byla cca 14 dní, jinak pracuji normálně dál (v kanceláři), ale omezila jsem čas, který věnuji práci. Často vstanu a jdu se projít, nohu si stále zvedám a podkládám třeba krabicí papíru. Chodím zase cvičit, jako dřív. Jenom jsem ve všem trochu pomalejší. Sama jsem přibrzdila a hlavně toho už tolik "neudýchám". Navíc jsem od 24 let po operaci srdce (vrozená vada). Ale co, není kam se honit, chci tady být ještě dlouho, a každý den si víc užívám. Jana ;-)
[13] Šnajdrová Kateřina (2008-09-18 13:40:11 | 88.103.184.196)
Ahoj, čtu si tady ty příspěvky a žasnu, že se tohle stává i takhle mladým lidem. Když tak chodím po těch ordinacích myslela jsem, že jsem nejmladší pacientka já a to je mi 35let. Před 9 týdny se mi stal úraz, spadla jsem z koně a měla 3 zlomeniny v pánvi. Ležela jsem v nemocnici a protože jsem stále kojila, museli mi zastavovat laktaci, pustili mě po týdnu domů a pak mě začalo bolet lýtko. Obvodní lékař konstatoval \"trombóza to nebude\" a poslal mě s tím na neurologii. Tam nevěděli co se mnou, tak mě poslali na sono a byla tam. Zas hospitalizace a 5 dní injekce do břicha. Jasné zanedbání ze strany lékařů a vysvětlení,proč mi aspoň nebandážovali nohy? Nespadala jsem do tabulek ohrožené skupiny,přehazovali si zodpovědnost jak horký brambor.Včera jsem byla znova na sono,chtěla jsem ukončit warfarizaci co nejdříve, ale bohužel se mi to nezlepšilo, takže to vypadá na půl roku. Jsem sportovec tělem i duší, už zas jezdím na svém koni, ale už mám trochu strach, musím dávat fakt pozor. Jo a ještě k té zelené stravě. Dočetla jsem se, že to tak horké není, většina vitamínu K se tvoří ve střevě, díky tělu vlastním bakteriím, co je v zelenině tělo stejně až tak nevstřebá, jím všechnu zeleninu i ovoce, ale necpu se tím od rána do večera, paní doktorka mi to schválila a je to myslím v pohodě. To omezení by mi taky moc vadilo, takže klidně jezte zdravě a myslete pozitivně!
[14] Karlík (2008-12-13 17:49:25 | 88.102.99.31)
Moderní medicína využívá proti trombům a trombóze jedinečný postup - ozařování krve nízkovýkonovým laserem. Aktivují se všechny červené krvinky (erytrocyty) a další součásti krve a dochází k přireozenému odbourávání trombů putujících i již usazených kdesi v cévě. Rozpuštěné tuky a nečistoty jsou vylučovány močí. Přístroj se jmenuje BIOQUANT a je už v prodeji i v ČR. Třeba na www.bioquant.cz Jeho výhoda je, že se používá doma, je to zcela bezrizikové a bezbolestné. Není sice právě levný, ale jeho účinky jsou prokázány Klinickými testy, certifikáty a odbornými články. Všem, co trpí trombózami, cukrovkou, otékáním nohou, vysokým tlakem a dalším chorobami se vztahem ke krvi vřele doporučuji!
[15] petra (2009-01-27 11:53:26 | 62.240.164.142)
Me zjistily dneska tromnbozu hlubokych žil je mi 15 let a mam pekne nahnáno pujdu totiž do nemocnice nvm,co me čeká prej ty injekce boli tak nvm
[16] Ivana (2009-02-02 12:00:52 | 80.187.96.250)
mne zjistili trombozu panve po vsech uskalich az na treti pokus-bylo jiz pozde mela jsem plicni embolii-a nutna operace-takove byly moje vanoce dnes jsem na warfarinu je to ted mesic po operaci-a nevim jestli smim pit bylinne caje anebo normalni ovocny caj-nikdo mi to nedokaze rict-a proc se to stalo mi taky nikdo nedokaze odpovedet-byla jsem aktivni a mela vzdy dve zamestnani a ted cekam kdy se to muze opakovat-
[17] Daniela Kučerová (2009-06-06 22:34:16 | 81.201.48.26)
Ahoj všem,před 9 dny jsem byla na artroskopii s kolenem.Po dvou dnech mi začly děsné křeče do lýtka a po 5 dnech od operace jsem to už nevydržela a šla k doktoru. okamžitě mě poslal na internu a ejhle-tromboza v pravém lýtku. Dostala jsem 2 injekce a warfarin.A samozřejmě epesní punčošku:-)Prášky beru 2 denně a za pár dní zase na krev, aby mi určili dávky.Ptala jsem se jak dlouho to budu muset brát(kvůli plánovanému těhotenství)a bylo mi řečeno, že 3 měsíce. Ted tady čtu, že min.půl roku.Ach jo.Ještě chci říct, že jsem byla(teď fakt už ne)silná kuřačka a 10 let v kuse jsem brala antikoncpci, což prý mělo velký vliv.Takže nejhorší je, že si takhle spousta z nás ubližuje vědomě. Ale dokud nám nic není, tak to neřešíme...za 3 měsíce mi bude 30 a věřte nebo ne, teď hořce lituji dvanácti prokouřených let...Jestli někdo víte, jaké omezení mimo jídla jsou při tromboze nutná,napište.Zdraví všem,ahoj
[18] Lentilka (2010-01-18 17:48:24 | 78.102.34.127)
Zdravím, já tyhle problémy nemám, ale můj otec - šílený kuřák (hulí ten nejlevnější ukrajinský pašovaný tabák a balí si ho doma- smrdí to na hony, beztak do toho míchají i skleníkový tabák na hubení hmyzu) má teď už měsíc bolesti v levé noze a hrozně mu napuchla, že nemůže chodit, jen leží, HULÍ a chlastá pivo. Tak nevím, kuřáci prý mají (a baby co se cpou těmi jedy-antikoncepcí) tyto problémy s trombozou častěji než my nekuřáci, a my co se necpeme antibiotiky a antikoncepcí chemickou fuj fuj fuj! Ale jako kuřák možná o tu nohu přijde, jestli nepřestane hulit. Doktorka ho poslala na cévní, doktor se ho lekne až to uvidí! Aby to neměl v posledním stadiu!
[19] petra (2010-06-19 14:10:58 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [13] autora: Šnajdrová Kateřina:
mam trombozu 10mesicu bohužel se mi to nelepši a co vam katko zlepšilo se to doufam že mam nejakou naději mam 2male děti beru detralex warfarin mějte se
[20] Justýna Mrkvičková (2010-07-13 21:06:35 | 89.102.146.72)
odpověď na komentář [17] autora: Daniela Kučerová:
Já vás všechny zdravím,před 6lety jsem byla na artroskopii a do čtrnácti dnů jsem měla trombozu.V nemocnici jsem vůbec nebyla,rovnou mi nasadili WARFARIN a užívám ho stále.Každý měsíc mám kontrolu krve.
[22] petra skraškova (2010-07-16 07:53:41 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [20] autora: Justýna Mrkvičková:
zdravim justyno mužu se zeptat jak uživate warfarin chodite i do prace¨nedela vam zdravotni problemy war. nosite punčochy ja mam trom. rok a nelepši se mějte se
[23] Justýna Mrkvičková (2010-07-16 21:31:09 | 89.102.146.72)
odpověď na komentář [22] autora: petra skraškova:
Paní Petro zdravím vás,WARFARIN užívám 2 tablety denně (růžové).Na nemocenské jsem byla 5 měsíců.Jinak stále pracuji,punčochy nenosím.Ale měla bych,ja v nich nevydržím.Přeji vám hodně zdraví.Justýna Mrkvičková
[24] petra (2010-07-18 09:42:00 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [23] autora: Justýna Mrkvičková:
dik za odpověd justyno ja beru warfarin 1rok 1tabletu ružovou punčochy mi taky vadi ale nosim je natika mi noha asi mam v nich psychycky lepši pocit jestli budete mit čas tak napište jsem na mateřske mam 2děti je mi 37let zdravim
[26] Justýna (2010-09-01 21:16:43 | 89.102.190.195)
odpověď na komentář [24] autora: petra:
Dobrý večer Petro,nechci vás strašit,ale Warfarin je na dlouhou léčbu,někdy až na doživotí.Musíme doufat,že se najde nějaký lék šetrnější.Ono se říká lepší Warfarin než embolie.Přeji vám,aby se váš stav zlepšil.Zdraví vás Justýna
[27] petra (2010-09-03 14:24:43 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [26] autora: Justýna:
taky zdravim diky za odpověd v listopadu jdu na cevní tak uvidim warfarin zatim snašim dobře. hezky den petra
[28] Justýna (2010-09-03 23:03:57 | 89.102.145.124)
odpověď na komentář [27] autora: petra:
Petro, když se vám bude chtít,napište,jak se vám daří.Přeji vám uzdravení.Justýna
[29] petra (2010-09-06 08:50:47 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [28] autora: Justýna:
zdravim pani Justyno dik že jsi na mě udelate čas.Ani nevim proč vam pišu same nepodstatne věci.jste mi něčim sympaticka.V prosi. mi konči mateřska a firma kde jsem pracovala krachla tak si hledam něco noveho zatim delam brig.v knihkupectvi docela mě to bavi.Stava se ze mě knihomol.Hezky den petra
[30] Justýna (2010-09-07 20:13:13 | 89.102.145.80)
odpověď na komentář [29] autora: petra:
Paní Petro,Jsem ráda,že jste reagovala na mé zdravotní problémy.Já pracuji jako pedikérka.Práce mě baví,asi vás překvapím,je mi 58let,ale mám ráda mladé lidi.Většinou mám známé,kteří jsou ve věku jako jsou moji synové.To je 40 a 38let (dvojčata).Když budete chtít,můžeme si psát mejlíky.Přeji vám zaměstnání,které vás bude bavit a budete mít slušnou výplatu.Také zdraví celé vaší rodině.Justýna
[31] petra (2010-09-10 08:34:43 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [30] autora: Justýna:
zdravím Terka je ve škole je prvnaček.Jsem Adamem doma tak mam čas nejdu ani do prace mam volno.Bydlim u ostravy v rod. domku.Tak vy mate 3děti páni to jste se nenudila mě stači ty dvě moje kamaradka ma taky 3. Holku pětiletou a dvojčata ročni davaji ji zabrat.Mam počitač chvili neumim s tim moc pracovat.Přeji hezky vikend Petra
[32] Justýna (2010-09-22 21:31:02 | 89.102.190.100)
odpověď na komentář [31] autora: petra:
Paní Petro,hezky si ty dětičky užívejte,je to krásné,když jsou ještě malé.My máme 6 vnoučat,nejstarší je 21let a nejmladší má 2 měsíce.4 děvčata a 2 kluci.Je to krásné mít tak velkou rodinu,bydlíme všichni v Příbrami.Přeji vám hezký večer JUSTÝNA
[33] petra (2010-09-25 19:16:00 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [32] autora: Justýna:
zdravim pani justino.Byli jsme dneska pouštět draka děti to nebavilo ale manžel se proběhl.jinak nic noveho pořad stejny kolotoč.Děti maji v ponděli ředitelske volno tak si pospime.Ta vaše prace pedikurky je mi sympaticka.pa
[34] Justýna (2010-10-09 22:31:36 | 89.102.191.147)
odpověď na komentář [33] autora: petra:
Zdravím vás paní Petro,tak jak pokračuje vaše léčba trombozy?A co práce,už jste něco našla?Při nejhorším si udělejte nějakou rekvalifikaci na to co vás baví.Až budete mít čas dejte o sobě vědět.Justýna
[35] petra (2010-10-13 13:42:24 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [34] autora: Justýna:
taky vas zdravim a přeji k svatku všechno nej.nej.Lečba pořad stejna ber tabletky chodim na krev.brigadu mam do konce roku pak pujdu na pracak uvidim. Adama mi nevzali do školky tak nemam hlidani.A jak vam se daři.Co koleno byla jste na operaci ale to už je davno jestli se nepletu.Zatim se mějte hezky
[36] andrea (2010-12-21 16:34:19 | 88.146.206.1)
odpověď na komentář [1] autora: Zuzka:
ahoj zuzko plně s tebou souhlasím ,právě jsem se vrátila z nemocnice , a beru taky warfarin měla jsem z toho už plicní embolii.taky udajně z antikoncepce plus kouření k k tomu =tromboza ,kterou sice 100% neprokázali ,ale udajně plicní embolie je následek trombozy,no hruza mám 4 děti a nemám se prej přepínat = směšný ne?
[37] petra (2010-12-27 09:15:51 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [36] autora: andrea:
mila Andreo plne s tebou souhlasim psala jsi sice Zuzce ale tady nikdo neodpovida už dlouho psala jsem si s Justinou ale ta mi už 2měsice neodpovida.Hodně zdravi do noveho roku a uvidite že to všechno zvladnete.Zdravi PETRA
[38] Jirka (2011-02-19 16:34:57 | 94.113.32.165)
Jak tak čtu,tak v tom nejsem sám. Je mi 32 let. Ve 2 letech mi zanikla po tromboze dolní dutá žíla. Po dobu 30 let se můj krevní systém vytvářel k obrazu svému,až do nýnější podoby. Ptáte se jaké? Takové věci jeko křečové žíly či bércové vředy už neřeším. Warfarin, flexiparin, detralex a další různé medikamenty už jsem taký měl. Co dál? Momentalně si stále pícham injekce a asi budu už napořád. Je mi 32 let a prožil jsem toho celkem dost a jestli někdy o tu nohu příjdu tak se z toho neposeru ale naopak budu tady pro všechny co mě mají rádi. A ve finále si obleču tenisky a postavím se na start běhu Teryho Foxe. A vyhraqju. Takže všichni hlavu vzhůru, běžíme dál.
[39] petra (2011-02-22 13:12:42 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [38] autora: Jirka:
ahojki je fajn že jsi napsal.ja beru warfarin 2roky častečně ucpanou žilu v noze.v březnu mi chtěji vysadit warfarin mam docela stoho nervy.křečove žili zatim nemam ani bercove vředy. noha mi natika když hodně pracuji jinak to jde. o nohu určitě nepřijdeš vydržela ti 30let tak ještě něco vydrži.tak zatim zdravim perra
[40] jirka (2011-02-25 16:32:24 | 94.113.32.165)
odpověď na komentář [39] autora: petra:
...Petra : Tady je má emailová adresa : JiriStrakos.ABAS@seznam.cz Rád bych si s tebou psal a vyměňoval zkušenosti. Napiš prosím. Díky.
[41] petra (2011-03-01 19:43:33 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [40] autora: jirka:
ahojki jsem rada že jsi napsal. omlouvam se že ti nepišu na email jsem trošku neduvěřiva co se tyče počitače. nikdy neviš kdo je na druhe straně.mam počitač chvili neumim s nim moc zachazet.byli jsme v termalech na slovensku pěkně jsem si odpočinula a ted mam zas kolotoč pořad dokola to stejny. asi tě budu nudit s tim psanim tak mi odepiš něco veseleho měj se petra
[42] jirka (2011-03-04 18:30:43 | 94.113.32.165)
odpověď na komentář [41] autora: petra:
Aspoň sis odpočala. Jsem z Ostravy a ty ?
[43] petra (2011-03-09 14:24:13 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [42] autora: jirka:
bydlim kousek od ostravy v rod. domku.je mi 38let mam 2 děti zatim pracuji brigadně v knihkupectvi.a co ty dělaš.hezky den přeje petra
[44] jirka (2011-03-11 11:54:38 | 94.113.32.165)
odpověď na komentář [43] autora: petra:
Ahoj. Makám jako šroub :-). Dělám v Electro Worldu takového malého vedoucího :-) Petra je vdaná ? Nezlob se že se tak ptám,ja jen jestli není někdo komu by vadilo že si takhle píšem.
[45] petra (2011-03-14 15:34:46 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [44] autora: jirka:
zdravim jsem vdana ale nikomu nevadi že si pišem.manžel je O.K.tak co pane vedouci berete v praci uplatky....veškerou elek. od televize až po myčku kupujem u vas.ja nejsem přes počitač hačky a otazniky nemužu najit na klavesnici ale polepšim se.minuly tyden jsem byla na cevnim noha se nelepši asi to bude chronicke čili napořad ale pracovat mužu řikala lekařka na duchod to neni tak jsem se pobavila doma bych se zblaznila s dětmi.Tak zatim petra
[46] jirka (2011-03-15 21:31:30 | 94.113.32.165)
odpověď na komentář [45] autora: petra:
Úplatky nebrat nebo se z toho zbláznite. Já už důchod mám. Před 2 léty mi dali částečný,takže péníz k dobru. Radím běž si taky zažádat a můžeš i pracovat. Kam chodíš na cévní a ke komu ?
[47] petra (2011-03-18 08:40:13 | 212.158.158.178)
odpověď na komentář [46] autora: jirka:
na cevni chodim do poruby k dok. Cuberova duchod mi nedaji jedině kdyby se trom. opakovala.v dubnu jdu zase na cevni a dohodneme se jestli vysadim warf. nebo ne mam se rozhodnout. no vubec nevim je to cele nějake divne.a tobě nedali plny duchod nebo jsi odmitl. a co jinak je nějaka slečna pobliž.zdravim
[48] jirka (2011-03-25 13:12:56 | 94.113.33.96)
odpověď na komentář [47] autora: petra:
Na plný to není,a jsem i rád. Stačí když kape. Slečna poblíž je. Je jí 9 let a je hodná :-)Mluvím o dcerce. Jsem ženat a kupodivu šťastně :-)Za měsíc jedu do Brna nechat si zavést stent,už je to potřeba :-( Musím tu kvůli malé ještě nějaký ten rok požít :-)
[49] jirka (2011-04-14 14:04:22 | 94.113.31.238)
odpověď na komentář [48] autora: jirka:
Stalo se něco ? Že jsem ti nemohl napsat ?
[50] Lída (2013-01-07 14:30:21 | 94.127.128.127)
Dobrý den ,mám dotaz,dne 12:12:2012 mě bolela noha od kolene dolů,lékař usoudil trombozu,3 dny jsem si píchala injekci do břicha a jím růžový wolfarin,nic mě neřekl,co mám dělat a jíst,po týdnu jsem měla hodnoty krve 2,2 a po 14 dnech 1,19 dnešního dne,t.j.7.1:2013 mám si přidat po 1/2 tabletě 3x do týdne,ale jinak mě nic neřekl,nemůžu najít co se smí a co se nesmí jíst.Jelikož tu nohu mám po dvou operací žil a bolí ,ještě uživám detalex 2x denně.Nevím,zda mám víc chodit,jezdit na rotopedu a nebo mám mít klid.Jinak jsem obézní a na sono mě pan doktor neposlal,protože mám nohu tlustou a prý by tam nebylo nic vidět.Proto se obracím touto cestou pro radu.Děkuji a zdravím.L.K.
[52] Renata (2013-07-26 12:39:22 | 85.71.73.190)
DOBRY DEN, MAM DOTAZ. JDE ZAZADAT O CASTECNY INVALIDNI DUCHOD, S TIM ZE TRPIM TROMBOZOU LEIDENSKA MUTACE HETEROZIGOD. V SOUCASNOSTI JIZ BEZ LEKU. PAK MAM PO OPERACI TEZKYCH KARPALNICH TUNELU OBE RUCE ALE UZ PRED 3ROKY. A TET ZJISTENA ARTROZA OBOU PANEVNICH KLOUBU, COZ ME DOST BOLI A OMEZUJE. ALE BYLO ME RECENO ZE NAROK NA TYTO UVEDENE VECI CO JSEM POPSALA NAROK NA INVALIDNI DUCHOD NEMAM.JE MI 39LET. MUZETE MI PORADIT? DEKUJI MOC ZA ODPOVED. KRASNY DEN.
[53] honza (2016-02-03 11:53:49 | 46.135.117.16)
Mužů TRAMAL když beru warfarin.

Diashow Aljaska 2017