Horní Orava – Tvrdošín

V dolině řeky Oravy na rozhraní Oravské Magury a Skorušinských vrchů leží středisko Horní Oravy, okresní město Tvrdošín. Nachází se ve výšce 575 metrů nad mořem a má přibližně 9500 obyvatel.

V této galerii je 9 obrázků. Zobraz celou galerii

Když zapátráme v jeho historii, první zmínky o tomto městečku najdeme roku 1265 v listině krále Bela IV, kde je nazýván Toardosin. Už tenkrát zde existovala celní stanice pro uhersko – polský styk. Tato celnice byla pravděpodobně pevností, která patřila oravskému panstvu. Tvrdošíně dal král Ludovít I. výsady královského města již roku 1369. To znamenalo svobodu volby, obyvatelé si mohli samy volit svého rychtáře, nemuseli dělat poddanské práce a volně si pořádali slavnosti, jarmarky i obchodovali se zahraničím. Vozili sůl, olovo i plátno a spoustu dalších věcí.

Svoje výsady si udrželi během celého 15. století, v 16. století ale bylo svobody méně, obyvatelstvo bylo závislé především na Jurajovi Thurzu a jeho potomcích, panstvu na Oravském hradě. V městě už byly povolené jen tři jarmarky a každé pondělí trhy. V 17. století docházelo k protihabsburským povstáním a Tvrdošín byl poškozen. V 18. století se život zase zaběhnul do starých kolejí, ale obyvatelstvo se více věnovalo chovu hovězího dobytka a zemědělství. Z řemesel bylo v Tvrdošíjně na výsluní plátenictví. To proto, že všude v okolí se pěstoval len a doma se vyrábělo plátno se kterým se pak obchodovalo. 19. století přineslo dřevařskou výrobu a továrnu na knoflíky. Rozvoj města se nejvíce urychlil ale až po druhé světové válce. Dnes je Tvrdošín centrem horní Oravy a to jak hospodářským, tak kulturním a administrativním.

Město má jednu velkou pýchu - dřevěný gotický římskokatolický kostel Všech svatých. Kostel stojí na místním hřbitově a je skutečným unikátem. Pochází z poloviny 15. století, v 17. století je renesančně upraven. Jeho dominantou je barokní oltář s vyobrazením všech svatých. Vnitřek kostela byl dodělán v polovině 17. století. Nepřehlédnete obrazy apoštolů, klenbové malby, kazetový strop.

Roku 1993 došlo ke kompletní rekonstrukci a obnově interiéru kostela, která byla oceněna plaketou Europa NOSTRA. Zároveň byl kostel jako národní kulturní památka zapsán do seznamu evropského kulturního dědictví.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] MUDr.Ján Maťko (2008-08-14 22:08:15 | 88.103.120.144)
V rokoch 1980-1984 som študoval na Strednej priemyselnej škole v Tvrdošíne, mám odtiaľto najkrajšie spomienky, ktoré nosím v srdci tohoto kraja.Poznám mentalitu tohoto mesta , kraja. Boli tu opravdu veľmi dobrí ľudia, ktorým som rozumel a aj dnes dobre rozumiem. Tu mali ľudia vždy k sebe blízko.

Diashow Aljaska 2017