Překračujeme íránské hranice

Chachá, to byla noc! Poprvé jsem se pořádně vyspal. Asi tak 7 hodin, to je teda bomba! I když tu bombu bych asi neměl zdůrazňovat, blížíme se k turecko-íránským hranicím a v horách mohou číhat kurdský teroristi.

5.den Pá - 7.7.1995 (Sofia - Istanbul)

Chachá, to byla noc! Poprvé jsem se pořádně vyspal. Asi tak 7 hodin, to je teda bomba! I když tu bombu bych asi neměl zdůrazňovat, blížíme se k turecko-íránským hranicím a v horách mohou číhat kurdský teroristi. No, už to dál nebudu rozpitvávat a popíšu raději včerejší den, neboť, jak čtenář zajisté rozpoznal svým bystrohledem, píši tyto řádky jako obvykle “den poté“.

Ze Sofie jsme ohromnými jezery vody dojeli do Istanbulu asi v 5:00. Ocitli jsme se na ohromném autobusovém nádraží, kde sídlilo snad 300 cestovek. Nedivte se proto, že nechápu, že jsme zde nenašli úschovnu zavazadel a úředník v informacích neuměl ani slovo anglicky.

Po náročném hledání kluci nakonec našli spoj do Tehránu za 25 dolarů (původně jsme předpokládali cenu 30 USD). Protože mi cestou do Istanbulu namokly všechny věci v kufru, šel jsem usušit alespoň spacák, který to odnesl nejvíce a kluci to šli okolo prohlédnout. K obědu jsme si každý dal kebab za 50000 lir (1,2 $) a já šel uklidit spacák který úspěšně uschnul. Leč, štěstí se mi zatím na paty nelepí. Když jsem spacák zavíral, rozbil se zip a po příchodu kluků jsme zjistili, že mi uletěl i obal ze spacáku. Už nezbývalo moc času a navíc na nás mával ten ochotný úředník z cestovky, kterou jsme měli jet. Nemohl jsem uvěřit svým očím, když nám přistavili taxík a odvezli zdarma do centra.

Ve 12:40 přirazil k chodníku bus a mohli jsme nakládat, kupodivu na střechu, což znamenalo, že mi mokrý věci v krosně pravděpodobně shnijou. Asi ve 13 hodin jsme opustili Istanbul, pro jistotu s 10 litry vody. Naštěstí naši žízeň brzy rozehnala ledová voda podávaná jedním z řidičů (co zrovna neřídil). Cesta probíhala neobvykle pohodově, Sluňák brzy rozkecal tlupu Íránců, kteří se ukázali být velice příjemnými společníky.

Seznámili jsme se s Amirem, Alim, Pákistáncem Hafim a dalšími. Všichni se nám snažili spoustu toho poradit a pomoct. Navíc v druhém autobusu mířícím do Tehránu seděli 2 Češi a 1 Češka z Brna a 1 Holanďan. Až na občasné vojenské a policejní kontroly proběhlo vše v pořádku.

6.den So - 8.7.1995 (Istanbul - Ankara - Tehrán)

Napsal jsem sice jako obvykle trasu, kterou jsme jeli, ale není to tak úplně pravdivé. Istanbul jsme dávno nechali za sebou, někdy v noci jsme projeli Ankarou a do Tehránu je to ještě pěknej kousek.

Během dne se nic významnýho nestalo, vyfotili jsme policajta, vojáka, kurdskou vesnici, 5x biblickou horu Ararat, Roman se začal učit číst persky, Roman a Zdeněk si vyměnili adresy s Amirem a Alim a Íránci k nim chtějí někdy přijet na návštěvu, na což jsem opravdu zvědav.

Největší událostí včerejška se stal jednoznačně přechod turecko-íránské hranice. 1 km před bórdrem nám došel benzín, což by nás v Evropě možná vyvedlo z míry, ne tak v Asii. Naši skvělí řidiči za chvíli něco do nádrže nalili a pak jsme podivuhodnou jízdou (obvykle s vyřazenou rychlostí) doklouzali až k celnici.

Turci se s námi moc nepatlali, za pět minut už jsme stáli ve frontě na nějaké lístky. Špatně dopadl pouze Hafi, který přišel o pas, neboť mu o dva dny propadlo vízum, ale nakonec mu za 63 $ pas zase vrátili. Na íránské pasové kontrole jsme odevzdali pasy a pak čekali, až nás vyvolají, což trvalo půl hodiny.

Brzy poté se ukázalo, že budeme 2 hodiny čekat, až nám sundají krosny ze střechy a další 2 hodiny, než nás všechny odbaví, což se nakonec šťastně podařilo a my o půlnoci opustili hranici.

Tento cestopis byl původně napsán pro server Cestování pro cestování, publikace se svolením autora i správce serveru.

Tento článek je součástí seriálu Indie 95. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017