Jak se neztratit v Brisbane

Pokud se řekne Austrálie, průměrný středoevropan si vybaví budovu opery v Sydney, impozantní Ayers Rock a Velký bariérový útes. A právě při cestě za posledně jmenovaným divem přírody většina turistů musí projet hlavním městem Queenslandu – nenápadným a neokázalým Brisbane.

Brisbane - Queen Street Mall Brisbane - Queen Street Mall Brisbane - Queen Street Mall Brisbane - Queen Street Mall Brisbane - Queen Street Mall Brisbane - Queen Street Mall - pohled podél Albert Street směrem k botanické zahradě. Brisbane - klokani na George Street. Brisbane - klokani na George Street. Brisbane - Post Office Square a schody k restauracím pod náměstím. Brisbane - ANZAC Square - jedna ze soch připomínající australské vojáky padlé během druhé světové války.

V této galerii je 162 obrázků. Zobraz celou galerii

Ačkoliv je dnes Brisbane třetím největším australským městem (v samotném Brisbane dnes žije 990000 lidí, pokud započteme i všechna předměstí a satelitní townships, dobereme se zhruba k 1.7 milionu obyvatel), turisté často město považují pouze za odrazový můstek k cestám za dalšími queenslandskými destinacemi jako jsou Fraser Island, Whitsunday Islands, Great barrier reef nebo národní park Kakadu. Teprve po příjezdu do Brisbane si většina návštěvníků uvědomí, že město samo toho má mnoho co nabídnout.

Trocha historie...

Osídlení Brisbane evropany začalo na australské poměry tradičně – město bylo založeno jako trestanecká kolonie. Bylo to takové vyhnanství z vyhnanství – 29 nešťastníků, kteří skončili v září 1824 v pár stanech v Redcliffu sem bylo posláno za trest z původní mateřské kolonie v Sydney. Původní místo však nebylo příliš vhodné (zejména kvůli nedostatku pitné vody) a tak se tábor po necelém roce přesunul do North Quay v centru dnešního Brisbane. Brisbane a okolí bylo otevřeno pro volné osadníky 1838 a roku 1859 se osada stala hlavním „městem“ (Brisbane získalo statut města až v roce 1902) Queenslandu, který se právě osamostatnil od Nového jižního Walesu. Osadníci se zaměřili hlavně na těžbu dřeva, zemědělství a pastevectví. Pro celou oblast byl také důležitý těžební průmysl, který se však soustředil do blízkého Ipswiche.

Díky železnici (Brisbane bylo propojeno s Ipswichem v roce 1879) a tramvajové dráze (budována od roku 1885, tramvaje byly zrušeny v roce 1969) se město rychle rozrůstalo a v letech 1924 a 1925 byla oficiálně spojena všechna městečka a osady v okolí do administrativního celku Brisbane City.

Díky své poloze hrálo město důležitou úlohu během 2. světové války, bylo zde několik silných posádek amerických vojáků a své velitelství zde měl generál Douglas MacArthur, který odsud řídil vojenské operace spojenců v jižním tichomoří. Město se v roce 1942 stalo dějištěm bitvy o Brisbane - poměrně neznámého a kuriózního vojenského incidentu, kdy proti sobě přímo v centru města několik dní bojovali (lépe řečeno: mlátili se hlava nehlava) američtí a australští vojáci. Výsledkem byl jeden mrtvý, několik set zraněných, zdemolované centrum města a těžké informační embargo.

Poválečný rozvoj města byl velmi pomalý protože město nemělo peníze. Neustálé problémy s dodávkami vody, městskou kanalizací (většina domů na předměstích žádnou kanalizaci neměla až do začátku 70. let 20. století) a dopravou (silniční síť sestávala převážně z nezpevněných cest) způsobovaly, že město se ostatní australané dívali na Brisbane jako na díru, kde klokani dávají dobrou noc. Situace se změnila až v 80. letech 20. století, kdy se Brisbane stalo nejprve organizátorem Sportovních her zemí Britského společenství (Commonwealth Games, 1982) a Světové výstavy (Expo 1988). Zejména Expo znamenalo pro Brisbane obrovský rozvoj a zvýšení prestiže. Jižní břeh řeky Brisbane, kde byly vybudovány výstavní pavilony se následně proměnil v kouzelný park (Southbank Parklands), který je dodnes jednou z nejnavštěvovanějších a nejpohodovějších částí města.

Kudy kam?

Pokud přijedete do města poprvé, nejlepší je asi navštívit turistické informační centrum. Naleznete jej v samém centru města, na Queen Street Mall, nejrušnější obchodní a nákupní tepně Brisbane. Jako Queen Street Mall je označována část Queen Street mezi křižovatkami s George Street a Edward Street – je to dva pouliční bloky dlouhá pěší zóna se spoustou restaurací, nákupních center (Wintergarden, Broadway on the Mall, Queens Plaza, Brisbane Arcade a The Myer Centre) a butiků. Informační centrum se nachází asi 150 metrů od centra Queen Street Mall (skleněného přístřešku, který zastřešuje křižovatku Queen a Albert Street) směrem ke křižovatce Queen a Edward Street.

Queen Street Mall je samým středem Brisbane – můžete se odtud vydat naprosto kamkoliv. Budete-li po Queen Street pokračovat směrem do města (informační centrum necháte za zády), narazíte na Edward Street. Právě zde, na rohu Edward a Queen Street stojí budova společnosti AMP (banka a pojišťovna), kde za války sídlilo velitelství americké armády. Budete-li po Queen Street pokračovat dále, dojdete k hlavní brisbanské poště (budete ji mít po pravé ruce). Postavíte-li se k poště zády, budete mít před sebou Post Office Square s podzemní pasáží, která je plná obchůdků s rychlým občerstvením. Post Office Square přechází v ANZAC Square, parku věnovanému australské a novozélandské armádě a jejich padlým. V parku je několik soch věnovaných jednotlivým bojištím, na kterých australané bojovali, hlavní dominantou parku je však Shrine of Remembrance – věčný oheň, pod kterým je v podzemí vybudovaný památník opět věnovaný armádě (silně mi to připomělo síň tradic v památníku Ostravské operace. :) Podzemním průchodem se také dostanete k nástupištím vlakového nádraží Brisbane Central Station.

Další možností, kam se z Queen Street Mallu vypravit je po Albert Street směrem ke staré brisbanské radnici (Brisbane City Hall), která stojí na King George Square. Radnice je jedním ze symbolů města, v přízemí naleznete malé Museum of Brisbane (MoB) a výstavní síň pro různé putovní výstavy. Můžete také vyjet starým klecovým výtahem nahoru na radniční věž, kde je vyhlídková plošina se zajímavým výhledem na město. Vstup do muzea i na radniční věž je zdarma. Na King George Square vás také mohou zaujmout sochy brisbanských osobností. Bohužel, náměstí je v současné době rozkopáno (podzim 2007), protože se pod ním staví podzemní autobusový terminál.

Budete-li po Albert Street pokračovat dále, dojdete k hlavnímu brisbanskému nádraží – Roma Street Station. Právě odtud vyjíždějí dálkové vlaky na sever (směr Rockhampton, Mackay, Townswille...) nebo na jih (směr Sydney), na Roma Street také naleznete kancelář společnosti Peter Pan (dálková autobusová přeprava), spoustu barů, hostelů, prodejců zájezdů a výletů po Austrálii atd... Přímo nad nádražím leží Roma Street Parklands – nádherný a rozlehlý park se zajímavou moderní fontánou a umělým vodopádem. Když už jste v této části města, projděte parkem na Wickham Terrace, kde stojí jedna z nejstarších budov ve měste – Brisbane Windmill, poháněný díky konstrukčním vadám nikoliv větrem, ale svaly trestanců.

Pokud se z pod skleněné střechy na Queen Street Mall vydáte po Albert Street na opačnou stranu (radnici a King George Square budete mít za zády), dojdete po pár stech metrů do parku a botanické zahrady, ležící na břehu řeky Brisbane. Botanická zahrada City Botanic Garden leží v místech, kde trestanci roku 1828 založili první pole a zahradu, aby si vypěstovali něco k snědku. Zahrada a park byly oficiálně otevřeny veřejnosti roku 1855 a od té doby zde provozují experimentální zemědělské programy zaměřené z počátku na pěstování užitkových plodiny (tabák, cukrová třtina, káva, ananas), dnes je výzkum zaměřen spíše na eliminaci zavlečených rostlinných druhů. Dvakrát denně (vždy v 11 a 13 hodin) čeká u zahradního pavilónu průvodce, který vám zahrady ukáže a prohlídku doprovodí někdy více, někdy méně zasvěceným komentářem. Prohlídka (stejně jako vstup do parku) je zdarma. Pokud jste v Austrálii poprvé, prohlídka určitě stojí za to, dostanete pěkný úvod do australské botaniky a budete si moci prohlédnout typické australské rostliny, keře a stromy.

Z botanické zahrady se pak podél řeky můžete vydat po Riverside Promenade směrem k mostu Story Bridge, který je výraznou městskou dominantou a nebo můžete projít campusem Queensland University of Technology (QUT) a přes pěší Goodwill Bridge se dostat na druhou stranu řeky do Southbank Parklands.

Při chůzi po mostě nemůžete přehlédnout výstavu námořního muzea (Queensland Maritime Museum) jehož venkovní exponáty jsou rozsypány na trávníku pod mostem (eventuelně kotví na vodě) na jižním břehu řeky Brisbane. Součástí muzea je i suchý dok, kde jsou v současné době umístěny dvě lodě – fregata Diamantina a majáková loď Carpentaria. Na obou lodích (i na vlastním suchém doku, který byl před opravou několik let trvale zatopen) je prováděna údržba a s průvodcem se do něj můžete podívat – pohled na obě lodě zespoda je hodně zajímavý.

Vnitřní expozice jsou zaměřeny na historii plavby v australských vodách, válečnou historii australského námořnictva, australské majáky, lodní motory a tak všelijak podobně. Vlezné je něco přes 5 klokaních dolarů a pokud je vám tato problematika blízká, návštěva rozhodně stojí za to.

Southbank Parklands - jedna ze zelených oáz města - byla vyprojektována po skončení Světové výstavy v roce 1988. Jednou z ikon Southbank je promenáda se stěnou z kvetoucích bougainvillií, která tvoří páteř parku. Dalším příjemným místem je městská pláž (City Beach), kde se kromě ochlazení ve vodě můžete pěkně zapotit – často se zde pořádají semináře jógy nebo aerobiku – většinou opět zdarma.

Samozřejmostí je spousta obchodů s rychlým občerstvením i klasických restaurací, každou sobotu se na Little Stanley Street uvnitř parku pořádají trhy (suvenýry – od šperků z opálů až po ručníky s Elvisem a peněženky z klokaní kůže...), v době kolem vánoc se zde po večerech promítají filmy pod širým nebem zdarma, jsou zde veřejně použitené BBQ grily... Prostě pohoda.

V areálu Southbank leží i budova divadelního centra Performing Arts Centre a areál galerie (Queensland Art Gallery) a muzea s knihovnou (Queensland Museum a State Library of Queensland). Do muzea, knihovny i galerie je vstup zdarma, platí se pouze v případě speciálních výstav. A od muzea je to přes řeku jenom skok zpět do centra na North Quay a na Queen Street Mall.

Chcete-li zůstat ještě chvíli na jižním břehu řeky, nabízí se procházka od Goodwill Bridge směrem doleva – podél útesů pod Kangaroo Point. Skalní stěny jsou tvořeny trvanlivým vulkanickým materiálem a jsou ideálním místem pro skalní lezení. Podél vrchní hrany útesů vede chodník a je zde zastřešený pavilon, který slouží jako rozhledna. Pokud je pěkné počasí (skoro vždycky, Queensland není nadarmo nazýván Slunečním státem), jsou odsud v podvečer perfektní výhledy na centrum města.

Pokud máte sportovního ducha a pár drobných v peněžence navíc, můžete se zastavit v Riverlife Adventure Centre, které otevřelo pár nadšenců právě pod skalními útesy Kangaroo Point. Půjčí vám zde kola, koloběžky, kolečkové brusle, kajaky i jiné vodní dopravní prostředky, s jejich instruktorem si můžete vyzkoušet lezení a slaňování na okolních šutrech... A i v případě, že těmto zábavám neholdujete, vězte že i procházka pod útesy stojí za to.

A co ještě?

Výše popsané je naprosto v klidu zvládnutelné chůzí z centra Brisbane. Pokud máte k dispozici více času než den nebo dva, stojí za to porozhlédnout se po městě trochu více...

Fortitude Valley - nebo pouze Valley – je oblast v okolí na severovýchod od centra v okolí Brunswick Street. Centrem Valley je Brunswick Street Mall, což je pěší zóna mezi Alfred Street a Wickham Street. Valley je hlavně centrem zábavy – je zde největší koncentrace barů a klubů v celém městě. Mimo jiné je také pokládáno za bohémskou a uměleckou čtvrť – najdete zde malá divadla, soukromé galerie, a některá individua, která zde potkáte musíte označit za bohémy, jinak byste je museli označit za alkoholiky a bezdomovce. Čímž bych rád jemně naznačil, že pokud to zde neznáte a jste bez doprovodu někoho, kdo ví kam se dá zajít (a hlavně kam rozhodně nechodit), rozhodně není návštěva Valley doporučována po setmění. To platí dvojnásobně v pátek a v sobotu v noci. Šance, že si vás podá nějaký feťák, který potřebuje dvacet doláčů na další dávku, je několikanásobně vyšší, než v ostatních částech města. Přes den je procházka po okolí docela v pohodě.

Další zajímavostí je také zdejší Chinatown - miniaturní čínská čtvrť mezi dvěma tradičními branami na Duncan Street. Kromě čínských, vietnamských a thajských restaurací je zde několik asijských supermarketů.

Budete-li po Brunswick Street pokračovat dále směrem k řece (na jihovýchod), dojdete postupně do čtvrti New Farm. Kromě rozlehlého parku, kde bývají pořádány různé výstavy, kulturní akce a festivaly zde stojí i bývalá budova brisbanské elektrárny (Brisbane Powerhouse) – dnes centrum alternativní hudební a divadelní scény. V prostorách bývalé strojovny jsou pořádány výstavy výtvarného umění a fotografie, v teplejších měsících zde také provozují letní kino, které sice není zadarmo, ale za to zde můžete shlédnout klasické a kvalitní filmové kousky.

Za procházku také určitě stojí West End se spoustou malých obchůdků a restaurací. West End přímo sousedí se South Brisbane, hranicí mezi oběma čtvrtěmi je Boundary Street. Největší koncentrace malých, levných a dobrých restaurací je v okolí křiživatky Boundary Street a Vulture Street. Najdete zde vše možné – italskou, mexickou, libanonskou nebo řeckou kuchyni, dokonce je zde jedna veganská restaurace.

A až budete mít města plné zuby, stačí v centru sednout na autobus a nechat se odvézt na Mt. Coot-tha. Hřeben tohoto kopce s poněkud exotickým jménem a s řadou vysílacích věží, které patřící brisbanským televizním stanicím tvoří západní panoráma města. Mt. Coot-tha je také součástí rozsáhlé chráněné oblasti Brisbanského lesního parku (Brisbane Forest Park - D'Aguilar Range). Podél vrcholového hřebene, který je zarostlý tradičním australským eukalyptovým lesem pak vede smyčka Samuel Griffith Drive, která je označena jako scenic drive - tedy silnice s pěknými výhledy. Na úbočí Mt. Coot-tha přivráceném k městu je vyhlídka s restaurací, pohled na Brisbane odtud opravdu stojí za to.

Pro ty z vás, které dostatečně nevyčerpá jízda autobusem je zde k dispozici několik kilometrů pěších stezek, které vám odhalí něco ze zdejší historie – od pokusů o těžbu zlata, až po tajné podzemní muniční sklady z Druhé světové války.

Níže na úbočí se nachází nová brisbanská botanická zahrada (Brisbane Botanic Garden), která je mnohem rozsáhlejší než ta v centru města. Zahrada je rozdělena do několika zón (deštný prales, suchý prales, savana, poušť...) a mimo to zde najdete i pavilony zaměřené na orchideje, bonsaje, stromové kapradiny a kupoli tropického skleníku. V areálu botanické zahrady je dále budova brisbanského planetária (Sir Thomas Brisbane Planetarium) a jedna z poboček městské knihovny.

Kolem a kolem...

Okolí Brisbane nebízí spoustu možností, jak příjemně strávit čas. Z města se dá vyrazit na jednodenní výlety na sever, na jih i do vnitrozemí.

Na jih od Brisbane leží Gold Coast. Městu se také přezdívá "Queenslandské Miami", což mnohé napovídá. Kilometry písčitých pláží, živé centrum s restauracemi a obchody... Když jsem na Gold Coast dorazil poprvé (asi po měsíci pobytu v Brisbane), konečně jsem měl pocit, že jsem v Austrálii. Ne té rudé a vyprahlé, ale pobřežní, subtropické, plné slunce, pláží, surfařů a holek v bikinách...

Na Gold Coast určitě stojí za návštěvu budova Q1, což je (údajně stále) nejvyšší trvale obývaná budova na světě. Pohled na Gold Coast z vyhlídkové terasy je naprosto jedinečný.

Milovníci zvířat ocení návštěvu Currumbin Wildlife Sanctuary - parku a ZOO kousek na jih od Gold Coast. Můžete zde vidět typické australské představitele zvířecí říše (klokany, dinga, ptakopysky, ježury, vombaty, hady, hmyz), dvakrát denně probíhá krmení papoušků, kteří se na náměstíčko poblíž vstupu do parku slétají v obrovských hejnech. Ve srovnání s Australia ZOO Steva Irwina se mi zde líbilo mnohem více, provozovatelé tak netlačí na pilu a nesnaží se vám na každém kroku prodat hadrového krokodýla nebo klokana vycpaného molitanem...

Pokud vás unaví lenošení na pláži, je načase vydat se do vnitrozemí (Gold Coast hinterland) Národní parky, které jsou součástí Great Dividing Range nabízí perfektní pralesní treky, s nádhernými výhledy a navíc je vysokohorský prales unikátní zastoupením endemitních rostlinných i živočišných druhů. Je hodně překvapující, jak se s pár sty výškovými metry mění teplota a vlhkost vzduchu – oproti pobřeží je zde mnohem chladněji. Nejbližšími a nejnavštěvovanějsími parky jsou pravděpodobně Springbrook NP s relativně krátkými traily a nádhernými vodopády a oblast v okolí Mt. Tamborine.

Návštěvníci nižší věkem ocení zcela jistě návštěvu jednoho z několika zábavních parků podél Pacific Higway – silnice spojující Brisbane a Gold Coast. Mezi nejnavštěvovanější patří Sea World (kousek od Surfer's Paradise), Movie World (v Oxenfordu), Dreamworld a nově otevřený WhiteWaterWorld (u Coomery) a Wet'n'Wild (naproti Movie Worldu). Většina těchto parků je přístupná i bez auta – od vlaku vás odveze autobus přímo před pokladnu.

Vyrazíte-li z Brisbane na sever, za návštěvu určitě stojí Glass House Mountains. Celá oblast je geologicky i turisticky velmi zajímavá, kromě toho můžete navštívit známou Australia ZOO nebo Big Kart Track - údajně nejdelší motokárovou trasu v Austrálii.

A posledním tipem na poněkud netradiční výlet off the beaten path je návštěva jednoho z ostrovů v Moreton Bay, hned naproti Brisbane. Tento výlet si můžete naplánovat a zorganizovat sami, nebo můžete využít nepřeberné nabídky zdejších cestovek.

K dispozici je buďto Moreton Island nebo North Stradbroke Island. Zatímco Moreton je tradiční turistická destinace (téměř mám chuť napsat tourist trap), North Stradbroke (neboli Straddie) je mnohem klidnější, pohodovější a hlavně levnější. Zatímco na Moreton se dostanete lodí za minimálně 50 AUD, zpáteční jízdenka mezi přístavišti Cleveland a Dunwich stojí 17 AUD. Dále, na Moreton Island není ani jedna zpevněná cesta, takže se buďto pohybujete pěšky nebo v autě s náhonem na všechny čtyři kola. Takže bez off-roadu si neškrtnete. Trajekt vás vysype na pláži u Tangalooma resort, kde velmi pravděpodobně zůstanete trčet. Takže bez auta výlet na Moreton nedoporučuji.

Na druhou stranu, návštěva North Stradbroke je naprosto v klidu i bez auta. Zatím jsme ji absolvovali dvakrát na kolech a pokaždé to byl nádherný výlet. Po ostrově se můžete pohybovat po několika asfaltkách, pokud je odliv tak jízda po pláži je taky nezapomenutelným zážitkem. A přinejhorším (pokud nemáte ani kolo) můžete v Dunwichi odchytit autobus, který vás odveze na Amity Point nebo Pint Lookout. Silně doporučuji :)

Další praktické informace

Doprava – do Brisbane

Letecká: Brisbane má vnitrostátní i mezinárodní letiště (lépe by asi bylo říci že brisbanské letiště má vnitrostátní a mezinárodní terminál), dopravu z Evropy zajišťuje několik leteckých společností – namátkou Emirates (letí se přes Dubaj a Singapur) nebo Korean Air (přes Soul a Singapur). Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťují například Qantas nebo nízkonákladové společnosti jako Virgin Blue a JetStar. Brisbanské letiště je poblíž pobřeží, víceméně hned vedle brisbanského přístavu. Letiště je relativně malé a zvládnutelné, podle mě podobné velikosti jako Ruzyně.

Z letiště se do města můžete dostat několika způsoby – taxíkem, shuttle busem nebo vlakem.

Taxi je nejméně problémové, ale samozřejmě nejdražší. Kromě hotelových limuzín (které na vás budou čekat v případě, že se ubytujete v nějakém drahém hotelu) v Brisbane fungují dvě velké taxislužby - Yellow Cab a Black & White Cab. Ceny jsou víceméně totožné, jízdné je v Queenslandu regulováno místními vyhláškami. Cesta taxíkem do centra vás tak přijde zhruba na 35 AUD.

Další možností jsou shuttle busy, který opět provozují některé hotely a hostely. Jízda tímto autobusem nebo mikrobusem je většinou zdarma, ovšem pokud si po vystoupení před hotelem hodíte krosnu na rameno a s hrdě vztyčenou hlavou odkráčíte někam pryč, budou se na vás koukat trochu divně. Prostě se předpokládá, že pokud vás odvezou k hotelu, vy se v něm ubytujete :) Nejlepší je si tuto situaci vyjasnit v okamžiku, kdy do autobusu nastupujete.

Poslední možností je AirTrain – speciální vlaková linka, spojující letiště s centem města. AirTrain je super, ale má jednu drobnou vadu – jezdí jenom od šesti ráno do půl osmé večer. Bohužel, po půl osmé zavřou krám a pošlou vás na taxíka, což je velmi nemilé. Na druhou stranu, cena jízdenky z letiště do centra je 13 AUD, což je oproti ceně taxíku paráda. Na třetí stranu, cena jízdenky pro tuto délku trasy kamkoliv jinam než na letiště je do 2 AUD... Linku AirTrain provozuje soukromá společnost, proto jsou jízdenky o tolik dražší.

Doprava – po Brisbane

Autobusy: Brisbane má hustou síť autobusových tras. Radnice se klasicky snaží autobusovou dopravu podporovat, takže vznikají i speciální vyhrazené autobusové trasy (busways) po kterých jezdí pouze autobusy, osobní ani nákladní auta tam nemají přístup. Autobusy jezdí v relativně krátkých intervalech, přes den typicky 10 – 15 minut, ve špičkách (mezi 7 a 9 ranní a mezi 4 a 5 večerní) pak častěji. Pokud můžete, cestování ve špičce se vyhněte, cesta ranním autobusem plným školáků je docela zážitek. Ale to i u nás.

Oproti městské hromadné v ČR je zde několik odlišností.

 • Do autobusu vždy nastupujete předními dveřmi a pokud nemáte jízdenku, musíte si ji koupit u řidiče.
 • Pokud máte týdenní nebo měsíční jízdenku, musíte ji řidiči ukázat i se slevovou kartou (pokud jste jejím šťastným vlastníkem)
 • Téměř všechny zastávky jsou na vyžádání – to znamená, že na projíždějící bus si musíte mávnout, aby vám zastavil. To samé platí, chcete-li vystoupit – je třeba stisknout "stop" tlačítko.
 • Jízdní řády jsou víceméně orientační. Autobus normálně zastaví na zastávce a 10 minut tam čeká, než se vystřídají řidiči...
 • Naprosto běžné je řidiči při vystupování (ať už předními, nebo zadními dveřmi) poděkovat za svezení.

Vlaky: Brisbane disponuje sítí příměstských vlaků (CityTrain), které vás odvezou jak do okrajových předměstí, tak i do vzdáleněších míst jako je Gold Coast, Sunshine Coast, Ipswich nebo Cleveland. Ceny jízdného jsou docela příznivé, jízdenku si musíte zakoupit před vstupem na nástupiště, na nástupišti nebo ve vlaku to již není možné.

Doprava po řece je specialitou Brisbane. Na řece operují dva typy veřejné dopravy – City Ferries a City Cats. Ferries jsou pomalé přívozy, které operují zejména v oblasti centra města, jsou to takové tramvaje na vodě. Na druhou stranu rychlé katamarány City Cat jezdí mnohem delší trasy – od University of Queensland ve vnitrozemí až po Bretts Wharf, téměř v brisbanském přístavu. Jízda lodí po řece je nádherně uklidňující – lodě většinou nejsou tak natřískané jako autobusy a i hustota dopravy po vodě je poněkud nižší. Prostě je to pohodová záležitost, která hned tak nezevšední.

City Cat bývají často plné turistů, kteří si za cenu několika dolarů dopřávají více než dvouhodinovou okružní jízdu po řece Brisbane. Ideální je koupit si celodenní jízdenku, pak si můžete kdekoliv vystoupit, prohlídnout si park nebo muzeum a za hodinu zase pokračovat dále. Za pár peněz hodně muziky, to cestovatelé vždycky ocení :)

Ostatní způsoby pohybu jsou vaše nohy a šlapací kolo (eventuelně kolečkové brusle nebo jiný podobný vynález). Na chození i jízdu na kole jsou ideální stezky podél obou břehů řeky – pohodlně se dostanete z Toowongu (zastávka City Cat se jmenuje Regatta) až do New Farm. Vynikající půldenní procházka nebo projížďka na kole.

Doprava – zóny, ceny, slevy

Brisbane je rozděleno do dopravních zón, které jsou přibližně kruhové (aspoň na pláncích to tak vypadá :) se středem někde v centru města. Víceméně cokoliv do zóny 2 je pokládáno za inner Brisbane, ostatní zóny jsou již suburbs. Jízdenky se proto kupují podle zón.

Pokud si kupujete jednorázovou jízdenku, máte tyto možnosti:

 • single ticket - jízda jedním směrem, platí 2 hodiny
 • daily ticket – celodenní zpáteční jízdenka, obvykle stojí dvojnásobek ceny jednosměrné jízdenky

Pokud cestujete mimo dopravní špičku, můžete si požádat o off-peak slevu. To znamená, že musíte cestovat mezi 9:00 a 15:30 a nebo až po 19:00. Off-peak ceny dále platí o víkendech a státních svátcích po celý den. Pokud jste studentem a máte platnou slevovou kartu (často to bývá školní ID karta), ceny za dopravu jsou poloviční. Musíte se ale touto kartou při nákupu jízdenky prokázat a o slevu si říct. Výměna mezi vámi a řidičem (nebo paní v pokladně, kupujete-li jízdenku na vlak) může vypadat třeba takto:

vy: Good morning, can I please get concession, of-peak daily, zones one to nine...
řidič: G'day, sure, it'll be 4.40, mate
vy: Cheers...
řidič: No worries mate! Next...

V autobusech není možno platit kartou, musíte mít cash, nejlépe drobné, v ideálním případě přesně tolik, kolik potřebujete na jízdné. Pokud bude řidič nucen vracet vám z padesátky během špičky, rozhodně nebude tak cheerful, jak naznačuje naše konverzační cvičení. Kartou (EFTPOS) můžete platit na nádraží, ale pouze v případě, že cena lístku (nebo celková cena lístků) je větší než 20 AUD. Pokud potřebujete jet vlakem brzo ráno (o víkendu třeba kolem sedmé), buďto si jízdenku kupte den předem, nebo si připravte drobné na nákup jízdenky v automatu, protože na pokladně v tak nekřesťanskou hodinu rozhodně nikdo nebude.

Pokud se v Brisbane hodláte zdržet déle než den, dva, ideální je zakoupit vícedenní jízdenku. Zde máte opět dvě možnosti: buďto koupíte klasickou týdenní (weekly ticket) nebo měsíční (monthly ticket) jízdenku na určitý počet zón (po městě vám stačí obvykle zóny 1 a 2) a pak si jezdíte co hrdlo ráčí, nebo si koupíte tzv. Ten Trip Saver pro daný počet zón, což je jízdenka na deset jízd (jak název napovídá). Ten Trip Saver pak musíte v autobuse nebo na lodi strčit do takového zeleného strojku, který vám jízdenku pokaždé orazí. Ten Trip Saver je papírová kartička s magnetickým proužkem, takže v relativně velkém počtu případů přestane fungovat, pak vám řidič s úsměvem na tváři řekne "no worries, mate" a lístek vám nalepí samolepku s nápisem "sorry, you have faulty ticket, please ride for the rest of the day for free" a je vymalováno. Vy se po zbytek dne vozíte zdarma a druhý den pak odnesete jízdenku do Transport Office, kde vám buď vrátí peníze za neproježděné jízdy, nebo vám dají lístek nový.

Krása celého systému spočívá v tom, že se jedná o systém integrovaný, takže na jednu jízdenku můžete jet vlakem, busem i lodí (platí pro všechny jízdenky kromě Ten Trip Saver – ty můžete využít pouze v autobusech a na lodích, ve vlacích ne).

V současné době (podzim 2007) začíná Transport Office zavádět nový způsob placení jízdného pomocí bezdotykových karet (TransLink Smart Card). Tyto karty můžete již používat na některých autobusových linkách a většině vlakových linek. Tyto karty by měly postupně nahradit jízdenky typu Ten Trip Saver. Osobní zkušenost zatím nemám, až nějaká bude, poreferuji.

Pár odkazů...

 • OurBrisbane.com - vynikající a podrobný web o všem Brizzie... Kulturní programy, kalendáře akcí, informace o jednotlivých předměstích, mapy, vyhledávání atd.
 • TransLink - web provozovatele dopravních služeb – autobusy a lodě – jízdní řády, mapy a plány tras, vyhledání spojení...
 • Brisbane City Council - oficiální web města Brisbane

Univerzity v Brisbane

 • University of Queensland (UQ) - hlavní campus je ve čtvrti St. Lucia, UQ je poslední (nebo první, jak se to vezme) zastávkou City Cat. V campusu je také 50ti metrový plavecký bazén otevřený denně i pro veřejnost
 • Queensland University of Technology (QUT) - hlavní campus je téměř v centru města, hnde vedle botanické zahrady (Gardens Point), další campusy jsou pak v Kelvin Grove a Carseldine.
 • Griffith University - nejmenší brisbanská univerzita, hlavní campusy jsou na Mt. Gravatt a na Gold Coast.

Mapa popisované lokality

Stáhnout mapové body

stáhnout KLM soubor c-jak-se-neztratit-v-brisbane.kml (Google Earth)

stáhnout GPX soubor c-jak-se-neztratit-v-brisbane.gpx (GPX - GPS Exchange)

 

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017