Jezerní oblast

Střední část pohoří Taurus nabízí scenerie, které se naprosto liší od běžné představy o Turecku. Zvláštní krasové a horotvorné procesy vytvořily na jihu Anatólie podivnou krajinu, která návštěvníka ohromí nejen nečekaně zelenými hvozdy, ale především jinde v Malé Asii nevídaným množstvím obrovských jezer. Turci této části své země říkají výstižně Göller Bölgesi – Jezerní oblast.

Skalnatý vrchol Sivri Dagi se tyčí přímo nad městem Egirdir. Na ryby bohaté jezero Egirdir je ze všem stran obklopeno obrovskými horami. Nejkrásnější část města Egirdir leží na ostrově ve stejnojmenném jezeře. Projížďka po jezeře Egidir s výhledem na štít Sivri Dagi. V Jezerní oblasti na rozdíl od zbytku Anatólie pokrývají lesy horské svahy až do výšky 1800 m. Střední část pohoří Taurus je součástí tzv. Jezerní oblasti. (foto: Sami Bey) Málo známé hory Jezerní oblasti dosahují výšky bezmála 3000 metrů. (foto: Sami Bey) Hřebeny centrální Tauru patří k nejdrsnějším částem Anatólie. (foto: Sami Bey)

V této galerii je 8 obrázků. Zobraz celou galerii

Popisované území teprve čeká na svoje objevení turistickým průmyslem. Přitom jde o kraj snadno dostupný, kam se lze dostat z Antalye i dalších center turecké riviéry za pár hodin. Důvodů, proč navštívit Jezerní oblast je mnoho. Pomineme-li množství úchvatných starověkých i muslimských památek, pak hlavním lákadlem je zdejší nádherná a dosud téměř neporušená příroda.

Jezera tří podob

Pro někoho mohou být největší atrakcí rozlehlá jezera s prohřátou vodou a často dramatickou polohou na úbočí majestátních hor. V oblasti Göller Bölgesi najdeme tři druhy vodních ploch. Většinou jde o mírně až silně alkalická jezera, jejichž nádrže jasně vymezují okolní strmé horské srázy, jako například v případě jezera Burdur Gölü.

Dále se zde vyskytují plochy, které jsou již jen pozůstatky kdysi mnohem větších jezer. Podobají se obvykle spíše jakýmsi mrtvým močálům a mají velmi vysoký obsah soli – v závislosti na ploše odpařené vody. K nejslanějším patří Hořké jezero, turecky Aci Göl, jehož každý litr vody obsahuje 101 gramů soli.

Největšími jezery jsou zatopené propadliště v krasových oblastech. Většinou vznikla ucpáním přirozených podzemních výpustí jílem, který vznikl pozvolným rozpouštěním vápence. Jezera tohoto typu bývají sice mělká a čas od času téměř vysychají, ale jejich voda je domovem velkého množství ryb a sladkovodních raků. Rákosem lemovaná jezera Beyşehir, Egirdir a Akşehir jsou dokonce dodnes zdrojem živobytí pro malé komunity rybářů.

Dominantní vrcholy

Pro milovníky hor jsou skutečnou lahůdkou dosud málo známé vrcholy, jež jako hradba oddělují jednotlivá jezera, z nichž ty nejvyšší dosahují výšky téměř tří tisíc metrů. Celé oblasti dominuje především hřeben lemující jižní okraj jezera Egirdir, který kulminuje vrcholy Davraz a Barla a pyšní se souvislými lesy, které sahají až do výšky 1800 m. Kromě vzácných druhů dřevin jsou chloubou těchto hor také divoce rostoucí krokusy a tulipány, jež kvetou brzy na jaře na jejich holých vrcholech. K nejběžnějším zástupcům fauny patří divoká prasata, lišky a svišti. Žijí zde i medvědi, ale jen výjimečně se podaří najít jejich stopy, natož pak tuto plachou šelmu spatřit.

V horách nejsou téměř žádné turistické chaty ani přístřešky na přespání. Stan je proto na cestu sem naprostou nutností. Divoká krajina je jen málo obydlené. Většina vesnic leží hluboko v údolí a do vysokých svahů se vyhánějí horalé pást ovce pouze v létě. Některé yayly (horské pastviny) slouží dodnes také Yorukům – kočovníkům tureckého původů, pro jejichž tábořiště jsou typické kulaté stany z bílé plsti. Setkání s nimi patří k příjemným zážitkům, neboť jsou to obvykle velmi milý a pohostinní lidé.

Vzhůru na Sivri Dagi

Ideální základnou pro horské túry v oblasti Göller Bölgesi je malebné městečko Egirdir. To leží zčásti na břehu stejnojmenného jezera a zčásti na přilehlém ostrově, který je dnes s pevninou spojen úzkým náspem. Z jistou dávkou nadsázky lze Egirdir označit za turistické centrum této části Turecka. Rázovité domky na ostrově slouží převážně jako penziony, kde hledají klid a pohodu zejména turečtí zbohatlíci. Hosté zde mohou rybařit nebo se jen tak projíždět v zapůjčené veslici po jezeře. Místní rybáři berou také často turisty na noční lov raků.

Ve městě funguje dokonce i turistická informační kancelář, kde lze získat základní informace okolních horách, ale bohužel ne žádný jejich plán či mapku. Pokud si netroufáte do okolních hor na vlastní pěst, můžete se připojit k nějaké skupině tureckých výletníků, nebo si najmout vlastního horského vůdce. Stačí se zeptat v recepcích větších hotelů – dobrou adresou je například Ali’s Pension.

Nejméně náročným cílem je hora Sivri Dagi, která se tyčí přímo nad Egirdirem. Výstup na tento 1600 metrů vysoký vrchol lze pojmout jako pěkný půldenní výlet. Cesta vzhůru začíná hned za městskou nemocnicí. První část tvoří serpentinovitě se kroutící asfaltka, která vede až na hřeben, kde je malá zahradní restaurace s úžasnou vyhlídkou na jezero. Dále na vrchol pokračuje už jen úzká pěšina.

Sestup je možný pouze stejnou cestou, neboť vstup na protilehlou stranu hory je přísně zakázán. Nachází se tam totiž vojenský prostor, kde trénují nejen běžní odvedenci, ale i speciální přepadové jednotky turecké armády.

Hora vlčího máku

Spíše pro zdatnější turisty se hodí náročný výstup na 2799 m vysokou horu Barla. Ta se tyčí asi 20 km na severozápad od Egirdiru a domorodci ji někdy také nazývají Gelincik Dagi (Hora vlčího máku).

Na úpatí hory leží i stejnojmenná vesnice, v jejímž okolí je k vidění mnoho zajímavostí. Mimo jiné se zde nacházejí záhadné skalní hrobky a pozůstatky nezastřešeného řeckého kostela Ayios Georgius z roku 1805. Velkou atrakcí je také dřevěný dům, kde svého času žil kontroverzní muslimský světec Sait Nusri, náboženský kazatel sekty Nurculuků (Následovníků světla).

Pro výstup na Horu vlčího máku se však vesnice Barla příliš nehodí. Z Egidiru raději zamiřte do obce Barogören, odkud dojdete po několika hodinách stoupání na pastevecké tábořiště Kocapinar Yaylasi. Cesta je z části vyjetá od traktorů a míjí malé horské jezero. Ještě ten samý den snadno dosáhnete průsmyku Kalkan Geçidi a následně nejblíže vrcholu položeného tábořiště Çukur Yayla, kde je pramen pitné vody. Většina turistů se vydává na vrchol brzy ráno, což jim umožní se ještě tentýž den vrátit do Egirdiru.

Masiv Davraz

Mohutný masiv Davraz je třetím nejvyšším vrcholem Jezerní oblasti. Měří 2635 m a po jeho svazích vede několik výstupových cest. Hora je široko daleko jediným místem, kde stojí lyžařský vlek. Také se zde nachází patrně jediná horská chata v celé Jezerní oblasti, ale bohužel funguje hlavně v zimě.

Právě od lyžařského vleku a nedaleké chaty Davraz Kayak Merkezi (Lyžařské centrum Davraz) vede běžná výstupová trasa na vrchol. Cesta stoupá směrem na jih po strmých kamenných svazích. Po dosažení hřebene je to na vrchol již jen asi dvě hodiny chůze.

Další zajímavé výstupové stezky vedou na Davraz ze západu od města Isparta. Nejkrásnější částí Davrazu je však jeho jihovýchodní svah, kde se u vesničky Yukarigökdere nachází přírodní rezervace Kasnak Oak. Ta byla zřízena na ochranu jednoho z posledních souvislých porostů vzácného anatolského dubu, jemuž se říká turecky „kasnak“ a latinsky Quercus vulcania.

Hluboko v horách na jihovýchodním úbočí hory Davraz se nachází i další přírodní poklady. Pro poznání této odlehlé části Jezerní oblasti se ovšem Egirdir moc nehodí. Pokud neplánujete pouze jednodenní výlet v pronajmutém autě, ale chcete si to zde opravdu vychutnat, pak musíte spoléhat jen na svůj stan. Další možností je nedávno otevřený podnik Emre Camp Hotel, o kterém si povíme v příštím dílu. Ten bude totiž věnován nejen nejvyšší hoře této části pohoří Taurus, kterou je se svými 2992 m vrchol Dedegöl, ale právě turistickým možnostem, jež nabízí pobyt v tomto svérázném zařízení.

Informace na cestu

Ubytování

Egirdir: Nejdražší, ale zároveň nejpříjemnější jsou rodinné penziony na ostrově Yeşilada (Zelený ostrov). Pokoj tu pořídíte od 25 EUR a v ceně bývá i snídaně. Levnější jsou některé velké hotely přímo v centru města. Nejlevnější bývají pokoje bez výhledu na jezero.

Davraz Kayak Merkezi: Ceny se pohybují v širokém rozpětí v závislosti na sezóně, druhu pokoje a vaší schopnosti smlouvat. Před návštěvou si raději ověřte, zda chata funguje v turistické informační kanceláři (Egirdir) nebo na telefonním čísle: 0246/2642020

Emre Camp Hotel: Patrně nejlepší základna pro poznání hor v Jezerní oblasti. Několika jazyky hovořící majitel nabízí tématické výlety za krásami okolní divoké přírody a pro individuální turisty je cenným zdrojem informací před výpravami do hor. Více o tomto podniku se dozvíte v příštím díle seriálu Ve stínu Araratu nebo přímo od samotného provozovatele hotelu: tel. a fax: 0090 242 247 01 68, www.emrecamp.com, e-mail: mtas@emrecamp.com

Ostatní…

Doprava: Egirdir má dobré autobusové spojení se všemi velkoměsty ve středním a jižním Turecku. Denně sem jezdí několik přímých autobusů i z Istanbulu a Ankary. Nejbližší letiště se nachází v půl hodiny jízdy vzdálené Ispartě. Do vesniček v horách se lze dostat mikrobusem nebo taxíkem. Mikrobusy, v Turecku nazývané dolmuş, jezdí do některých zapadlých obcí někdy jen jednou denně. Brzy ráno z vesnice do města a večer zpět.

Může se hodit: Pokud budete potřebovat dokoupit sportovní a turistické vybavení, pak v Egirdiru najdete specializovaný obchod s tímto sortimentem na adrese: Donatim Ticaret, Belediye Cad. 15, Sok 7/A.

Kdy přijet: Sezóna pro vysokohorskou turistiku začíná v květnu a končí v říjnu. Nejvyšší vrcholy Jezerní oblasti (Barla, Davraz, Dedegöl) zcela sundávají sněhovou čepici až začátkem června. Rezervace Kasnak Oak je nejkrásnější na podzim (říjen), kdy listí stromů hraje všemi barvami. Sportovní rybolov v jezerech je povolen po celý rok – i během jarního tření ryb.

Tento článek je součástí seriálu Ve stínu Araratu. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017