Putování začíná

Poprvé jsem Korsiku navštívil v létě 1993. Tehdy se dala dohromady parta z 5. trasy Turistického akademického klubu Praha, ČKD zapůjčilo autobus Karosa a nadšeně jsme vyrazili na tento nádherný ostrov. Nadšení postupně vychládalo s problémy, které veskrze vycházely z trucovitého autobusu a jeho dvou krotitelů.

Poprvé jsem Korsiku navštívil v létě 1993. Tehdy se dala dohromady parta z 5. trasy Turistického akademického klubu Praha, ČKD zapůjčilo autobus Karosa a nadšeně jsme vyrazili na tento nádherný ostrov. Nadšení postupně vychládalo s problémy, které veskrze vycházely z trucovitého autobusu a jeho dvou krotitelů. Dlužno poznamenati, že ne všechny korsické silničky jsou i dnes pro průjezd velkých autobusů uzpůsobeny. Po počátečních peripetiích v ostrých zatáčkách na Cap Corse se řidiči šprajcli a odmítli se vydat na jinou silnici, než která byla v mapě vyznačena tlustě červeně. Návraty z horských túr tak byly poznamenány čekáním na místní autobusové spoje a bylo nám například zcela odepřeno vidět západní pobřeží kolem Porta, či vnitrozemí v okolí Col Bavelly na jihu.

Tehdy jsme si se ženou Helenkou řekli, že pokud ještě na Korsiku, tak jedině sólo nebo ještě lépe se dvěma auty. Právě dvě přibližovadla jsou ideální v případě přechodů hor, protože pro návrat do výchozího bodu k opuštěnému čtyřkolému příteli pak není nutné se spoléhat na místní přepravu nebo autostop.

Na jaře 2001 čas uzrál, bohužel nám z něj vypadli přátelé, se kterými jsme pro výpravu počítali. Přes internet jsem pohodlně objednal trajekt a během týdne mi lístky s fakturou přišly poštou. Ne zrovna nízké ceny se rok od roku zvyšují a pokud chce člověk ušetřit, musí pečlivě prostudovat všechny nabízené slevy. Rozdílné jsou i ceny mezi jednotlivými společnostmi provozujícími přepravu mezi ostrovem a pevninou. Zvolili jsme tentokrát Corsica Ferries, letošní sleva se jmenovala Jackpot a spočívala v tom, že jsme pro cestu tam i zpět museli volit jen vybrané (zřejmě méně frekventované) spoje. Zpáteční lístek pro felicii a 3 dospělé osoby (náš čtrnáctiletý syn Honza byl k jeho velké a naší menší spokojenosti počítán za dospělého) nás přišel na 368 DM včetně všech poplatků.

Termín byl kvůli synovým četným sportovním aktivitám zvolen na přelomu července a srpna. Vzhledem k vedrům, která v tomto období ve Středomoří kulminují, to není příliš vhodná doba, ale neměli jsme na vybranou. Osobně bych dal přednost začátku června, kdy je na ostrově podstatně méně turistů, příroda je svěží a všechno kvete. Na horách však ještě bývá dost sněhu, což poněkud komplikuje některé túry.

Čtrnáctidenní program byl vyplněn vysokohorskou turistikou s relaxačními výpady k moři. Podkladem pro túry nám byl český překlad turistického průvodce nakladatelství Freytag & Berndt (1997). Uvedený průvodce je vcelku dobrý, nicméně obsahuje četné nepřesnosti až hrubé nesrovnalosti, které mohou značně poznamenat průběh plánované túry. Dostačujícím doplňkem k tomuto průvodci je dvoudílná mapa Korsiky v měřítku 1:100.000. Ideální jsou samozřejmě podrobné mapy 1:25.000, ale vzhledem k jejich ceně 50 - 60 F je lze oželet.

Po zkušenostech z předchozího pobytu jsme se rozhodli maximálně využívat pohostinství campingů, neboť na starší kolena se nám již příčí neustálá hra na četníky a zloděje s místními strážci pořádku (jsou to především hasiči, naopak policajti moc k vidění nejsou). Pobyt v campu přišel naši rodinku s malým stanem Beskyd obvykle na cca 130 F za noc. Spaní nadivoko jsme samozřejmě nevylučovali, ale chtělo to značnou obezřetnost. Na Korsice je absolutní zákaz používání volného ohně (tedy i vařiče) mimo campingy pod pokutou 2000 F! Na horách je povoleno tábořit ve vyhrazeném prostoru kolem chat, za což se ovšem vybírá 20 F za osobu a noc. Nocleh na pryčně v chatě stál kolem 50 F.

Z toho všeho vyplývá, že Korsika je pro našince poměrně drahá, takže nejlépe je mít vše potřebné s sebou a dokupovat jen chléb a víno - oblíbené pětilitrové kanystříčky letos stály cca 45 F, což je jen o 10 F více než před osmi lety.

Tento článek je součástí seriálu Korsické putování. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017