Kouzlo tureckých vodopádů

Vodopád se turecky řekne şelalesi (čti: šelalesi). Možná si říkáte, k čemu vůbec je toto slovo dnešním obyvatelům Malé Asie. Při pohledu do podrobné mapy Turecka však překvapivě zjistíte, že se zde název şelalesi vyskytuje celkem hojně. „Země obráceného půlměsíce“ zkrátka není zcela vyprahlou pustinou, jak si ji často mylně představujeme.

Muradiye Muradiye Muradiye Girlevik Girlevik Kapuzbaşi Kapuzbaşi Kapuzbaşi Yukari Düden

V této galerii je 9 obrázků. Zobraz celou galerii

Vždyť právě zde také pramení mnoho velkých řek. Kromě notoricky známých toků Eufratu a Tigrisu najdeme v Anatólii také legendární řeku Halys (dnešní Kizilirmak), jejíž překročení se stalo osudné starověkému králi Kroisovi. Dále touto krajinou protéká bystřina nazývaná v řeckých bájích povědomě znějícím názvem Meander. A daleko na východě, poblíž biblické hory Ararat, se rodí důležité vodní zdroje Arax a Záb.

Atrakce na Turecké riviéře

Nejnavštěvova­nějšími vodopády v „zemi obráceného půlměsíce“, jak Turecko někdy nazývají ve svých prospektech cestovní kanceláře, jsou ty, co se nacházejí poblíž turistických letovisek u Středozemního moře. Patří mezi ně nevysoký, ale velmi půvabný vodopád Manavgat u stejnojmenného městečka jen asi 10 km od pobřeží. Voda zde má až nepřirozeně tyrkysovou barvu. Mnohem vyšší a atraktivnější je vodopád Kurşunlu u města Antalya. Poblíž tohoto vyhlášeného střediska Turecké riviéry se nacházejí ještě další dva neméně zajímavé vodopády. Yukari Düden (Horní Düden) leží v pěkném, nicméně v sezóně značně přelidněném parku, kam lze z centra snadno dojet veřejnou dopravou. Za zmínku stojí, že široký vodní závoj zde nemusíte obdivovat pouze z dálky. Po speciálně vybudovaném chodníčku lze padající říční proud i podejít z jednoho břehu na druhý, což je zajímavý zážitek jinde nevídaný zážitek. Aşagi Düden (Dolní Düden) padá s třicetimetrové výšky přímo do moře nedaleko populární pláže Lara na okraji Antalye. K tomuto romantickému místu z přístavu pravidelně vyjíždí vyhlídková loď.

Mlynáři z pohoří Taurus

Další velké vodopády se nacházejí v pohoří Taurus. Největším a nejznámějším je bezpochyby soustava vodopádů Kapuzbaşi na úpatí krasového pohoří Aladaglar (též Ala Daglari). Na první pohled suché skalnaté hory skrývají v podzemí nevyčerpatelnou zásobu vody. Jejím zdrojem je na vrcholech tající sníh a rozsáhlé jeskyně plné ledu. Vodopády vyrážejí nečekaně na několika místech přímo ze skalní stěny. Většina měří okolo 20 metrů. Některé vytvářejí jen slabý vodní závoj, jindy jde však o mohutné sloupy vody o průměru mnoha metrů, které způsobují ohlušující burácení.

Lidé z blízké vesnice dodnes využívají slabších bočních proudů tohoto vodopádu jako náhonů pro jednoduché mlýny. Je zajímavé pozorovat domorodé staříky při práci. Vlastně se ani o žádnou práci nejedná. Stačí prostě na starobylý mlýnský kámen naházet zrní a pak jen u sklenky čaje počkat, až se promění v mouku. Určitě nejde o výnosný byznys, ale zdá se, že je to spíše jakýsi rituál, jenž je dodnes vykonáván z pouhého zvyku nebo z nostalgie po starých dobrých časech. Každopádně tato činnost místní důchodce evidentně baví a uspokojuje. Navíc se při ní občas setkají s turisty, což je v tomto zapadákově vždy příjemným rozptýlením.

Za pozornost stojí určitě také malebný vodopád Girlevik u města Erzincan ve východní části pohoří Taurus (též Antitaurus). Jeho bílé proudy burácí na úpatí třítisícového hřebene Munzur Daglari. Asi 30 metrů vysoká kaskáda s menšími travertinovými útvary láká svou nezvyklou krásou i domorodé výletníky z okolí. Každý víkend na okolních loukách najdete desítky piknikujících rodinek. Kromě dek a samovarů mají sebou obvykle i přenosné rošty, na kterých si opékají skopový kebab nebo pstruhy z přilehlých sádek. V zimě celý tento vodopád zamrzá a jeho vodní proudy vytváří bizarní ledové útvary, jenž lákají špičkové horolezce.

V divokém Kurdistánu

Ten asi nejkrásnější a nejromantičtější vodopád v Turecku ovšem najdete až zcela na východě země kousek od hranic z Íránem. Tady v samém srdci „Divokého Kurdistánu“ přerušuje náhle majestátní ticho hor burácení bezmála 20 metrů vysokého Muradiye şelalesi na řece Bendimahi.

Překrásný přírodní výtvor si lze prohlédnout z provazového mostu, který je zavěšen vysoko nad hladinou jen pár metrů po proudu říčky. Turisté se na tomto místě objevují jen vzácně. Zážitek z návštěvy nádherného přírodního úkazu je tak obvykle umocněn setkáním s pohostinnými domorodci, kteří nevidí v cizinci jen zdroj příjmů, jak je tomu často na západě země.

Informace na cestu

Manavgat şelalesi – asi 5 km od města Manavgat, jižní Turecko
Kurşunlu şelalesi – asi 25 km od centra města Antalya, jihozápadní Turecko
Aşagi a Yukari Düden şelalesi – oba vodopády leží na okraji města Antalya
Kapuzbaşi şelalesi – asi 3 km od vesnice Büyük Çakir , střední Turecko
Muradiye şelalesi – asi 5 km od vesnice Muradiye, východní Turecko
Girlevik şelalesi – u vesnice Çaglayan asi 15 km od Erzincanu

Ke všem vodopádům se lze z okolních měst a vesnic dostat pohodlně a levně mikrobusem (tur. dolmuş) z okolních měst a vesnic. K vodopádu Dolní Düden se navíc v sezóně pořádají vyhlídkové plavby. Kromě posledních třech jmenovaných vodopádů se u všech ostatních platí vstupné.

Tento článek je součástí seriálu Ve stínu Araratu. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Pavel Pešek (2009-08-29 19:00:11 | 88.224.189.73)
Zdravím - mám jednu gramatickou poznámku: Vodopád se v turečtině neřekne "selalesi", ale pouze "selale". Ona koncovka "-si" se zde vyskytuje pouze v případech, kdy slovu "selale" předchází podstatné jméno - proto např. Muradiye Selalesi či Manavgat Selalesi. Jinak hezky napsáno. S pozdravem, Pavel Pešek.

Diashow Aljaska 2017