Krakow

Mnozí z Vás znají Krakow díky největšímu aquaparku v Polsku s nejdelším tobogánem v Evropě. Ti sečtělejší vědí, že je to jedno z největších a nejstarších měst v Polsku. Krakow byl až do roku 1596 hlavním městem Polska. Historické centrum Krakowa leží na úpatí kopce Wawel na levém břehu řeky Visly. Je to symbolické místo velkého významu pro všechny Poláky. Právě tam, na Wawelu stojí královský hrad a katedrála.

Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow

V této galerii je 78 obrázků. Zobraz celou galerii

Královský hrad Wawel leží na vápencové skále. Kdysi zde bylo hradiště a kamenné stavby církevního i rezidenčního charakteru. Nejstarší obrannou stavbou tady byla věž označovaná jako „sloup“ z 1. poloviny 12. století. Nacházela se v jihovýchodní části hradiště. Výstavba gotického hradu se datuje do 13. století, jejím stavitelem byl Boleslav Stydlivý a jeho pokračovatel Lešek II. Černý. Po té byly vystavěny kamenné hradby souběžně s baštou Jordankou. Hradby dělily místo na horní hrad s rezidencí panovníka a na dolní hrad s katedrálou a kostely sv. Michala a sv. Jiří. Byly zde ale i domy biskupa a šlechticů té doby s hospodářskými budovami. Mladší jsou jen obvodové hradby dolního hradu.

Za krále Zikmunda I. Starého byly téměř úplně odstraněny gotické budovy a započala výstavba moderní královské rezidence. Zámek z let 1502-36 sestává ze tří palácových křídel okolo pětiúhelného nádvoří uzavřeného dnes na jihu kulisovou zdí. Budovy se do nádvoří otvíraly bohatě zdobenými třípatrovými arkádami. Stavbu vedl mistr Francesco z Florencie a po jeho smrti r.1516 jeho krajan Bartolomeo Berrecci a mistr Benedikt ze Slovenska, dále jsou uváděni Eberhard Rosenberger a Nicolo Castiglione. Nejvýznamnější sakrální stavbou tohoto údobí je známá Zikmundova pohřební kaple na jižní straně katedrály (1517-33).

Roku 1595 ale místo zachvátil požár a poté bylo celé severní křídlo přestavěno pro Zikmunda III. Vasu pod vedením Giovanniho Trevana. Vzniklo i senátorské schodiště, nové královské pokoje a dvě věže. Další historie místa ale byla pohnutá. Roku 1655 místo obsadili a okupovali Švédové, roku 1702 jej vypálili. V 19. století byl postaven nový obranný systém. Při výstavbě došlo ke zboření mnoha částí starších fortifikací. Následně byl po polovině 19.st. celý Krakow s okolím postupně zahrnut do výstavby nejmodernější rakousko-uherské, tzv. fortové pevnosti.

V letech 1940-44 bylo jihozápadní křídlo přestavěno pro potřeby nacistické okupační správy. Obnovu po válce zajišťovali Bohdan Guerquin, W. Minkiewicz a A. Majewski. Nynější komplexní obnova zahrnující jak palác, tak katedrálu, i opevnění celého návrší probíhala pod vedením J. Ostrowskiho. Z vnitřního vybavení zámku, který byl obnovován ve 20. století vyniká sbírka 142 vlámských nástěnných koberců.

Navštívíte-li Katedrálu svatých Václava a Stanislava, v její kryptě je od r.1890 pochován Adam Mickiewicz (1789-1855) a od r.1927 básník Juliusz Słowacki (1809-1849), oba přenesení z Francie, dále Tadeusz Kosciuszko (1746-1817) a kníže Józef Poniatowski (1763-1813). V sousední trojlodní románské kryptě sv. Leonharda z 11.století je uložen Józef Pilsudski (1867-1935). V kapli Nejsvětější Trojice je náhrobek plukovníka Wlodzimierze Potockiho (†1812) od Bertela Thorwaldsena. Katedrála je vysvěcena od roku 1364 a za dobu své existence v ní bylo korunováno 37 polských králů a princů.

Když projdete starověkou Floriánskou branou, dostanete se na Rynek Glowny, což je střed starého města. To navštíví každý rok více než 2 miliony turistů. Historické centrum Krakowa bylo zapsané na listinu světového kulturního dědictví UNESCO roku 1978.

Hlavní náměstí, třetí největší v Evropě, dělí na dvě části výrazná žlutohnědá budova se jménem Sukiennice. Její dnešní podobu projektoval stavitel Tomáš Prylinský v 18. století na místě shořelé tržnice. Kdysi se zde prodávalo maso, ovoce, zelenina, dnes jsou tady kůže a kožešiny, drahé šperky ze zlata, stříbra, jantaru a dalšího drahého kamení. Není možno přehlédnout výzdobu nad jednotlivými stánky - historické erby významných polských měst.

Dominantou náměstí je socha polského lyricko-epického romantického literáta Adama Mickiewicze, která je obklopena múzami. Pod touto sochou si lidé často dávají schůzky (něco jako u nás v Praze u koně na Václavském náměstí), pod touto sochou na prostranství dochází často k uměleckým produkcím, od vážné hudby až po breakdance. Krom nadšených diváků z řad Poláků a hlavně turistů jsou tady návštěvníky produkcí na stovky holubů (něco jako v Praze na Staromáku nebo na náměstí San Marco v Benátkách).

Co ale upoutá Vaše oči na historickém náměstí nejvíce, to je gotický kostel z červených cihel, bazilika Panny Marie. V ní je umístěn velmi známý dřevěný oltář od Víta Stossa, původem z Norimberku, ale v Polsku strávil celých devatenáct let svého života, a to právě zde v Krakowě. Je známo, že podle baziliky Panny Marie v Krakowě byl postaven např. kostel sv. Michala a sv. Jana Cantiusa v Chicagu, ale i mnoho dalších bazilik a kostelů v USA. Nepřehlédněte ale zde na hlavním náměstí menší kamenný kostel, který je nejstarším kostelem v Krakowě a to kostel sv. Vojtěcha z 11. století.

Na náměstí je i stará radniční věž, ta ale není veřejnosti přístupná.

Co je ale na náměstí nejkrásnější to jsou desítky kočárů zapřažených za koňmi a zvoucí k projížďce městem. Hezké je také posezení třeba u piva nebo horké čokolády v některé z venkovních zahrádek patřících k restauracím, které obkružují celé náměstí, výběr zahrádky je opravdu široký.

Krakow je také zajímavý tím, že je v něm druhá nejstarší univerzita ve střední Evropě, je jen o 16 let mladší než Pražská. Tenkrát měla jen právnickou fakultu, dnes má fakult patnáct. Ze známých osobností zde studoval polský fyzik a astronom Mikuláš Koperník nebo papež Jan Pavel II.

Krakow je bohatý stavebním stylem, zejména renesancí, barokem a gotikou a obrovským množstvím historických památek. Je proslavený svou kulturní tradicí, množstvím muzeí a uměleckých sbírek. Nejen že jsou ve 28 muzeích, ale krásné obrazy současných malířů se prodávají i v galeriích přímo po ulicích. Také po ulicích potkáte plno soudobých umělců, kteří zde předvádějí svůj um. Známá jsou čtyři krakowská divadla Stary Teatr, Teatr im. Juliusza Slowackiego, Krakowská opera a Krakowská opereta.

Projít se městem, Královskou cestou, kde kdysi bylo slyšet dupot koní a dnes je vidět stovky turistických bot, které víří prach, posedět na lavičce v parku na Wawelu a načerpat energii, prožít si historii místa, představit si některou z královských korunovací tady vřele doporučuji. Město Vás určitě nadlouho zasáhne svojí atmosférou a okouzlující krásou, zejména večer při nočním osvětlení. Na jeho prohlídku si raději vyčleňte více dní, protože je zde stále co objevovat.

Pár odkazů, které se při návštěvě Krakova mohou hodit:

  • Park Wodny - web krakovského aquaparku - atrakce, ceny za vstup, otvírací hodiny
  • IMAX Krakow - program krakovského IMAXu
  • Krakow info - přehledný informační web o Krakově - v angličtině
  • Zamek Królewski na Wawelu - informace o zámku a katedrále - aktuální akce, v polštině i angličtině

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Pavel Wolf (2007-10-07 19:39:45 | 217.117.217.178)
Stále si čtu průvodcovské povídky od Ivany. Cestuji takto předem a mám pocit, že se tam musím podívat. V přirovnání k netečné veřejnosti u nás v Chomutovském okrese k Ivaně mám pocit, že takových osobností, jako je Ivana, je málo. Vůbec, tvůrčí činnost jako je malířství, spisovatelství a fotografování prošla mnohým úskalím klanů, korupce a nespravedlivého hodnocení. Úpadkem procházejí televizní seriály, které se začínají špikovat lacinými milostnými /velmi křehkými/ vztahy, nevěrami a na ČTV i sprostými slovy. Z průměrnosti se stává podprůměrnost; /soutěžní kvizy typu 5 proti 5/; z umění se stává kýč. Obdržel jsem kalendář na stěnu od Herberta Slavíka, který jsem pro ponurost zahodil.Tak to bývá se vším. Proto články Ivany jsou nadprůměrné. Pavel Wolf, Kadaň
[2] Emil (2009-02-25 07:28:07 | 212.65.229.218)
odpověď na komentář [1] autora: Pavel Wolf:
Moc pěkné
[3] Velešík Josef (2010-10-16 17:34:00 | 212.80.64.250)
Náhodně jsem objevil na internetu toto nádherně napsané povídání od Ivany Filipové. Protože se také pohybuji na tomto poli, Krakowem jsem procházel mnohokrát, domnívám se, že by stálo za doplnění o informace i o kostelích, které lze na trase z hradu Wawel na Hlavní náměstí navštívit. Na trase je za zdmi kostelů ukryto mnoho zajímavostí, ovšem doporučuji se podívat do kostela Františka z Asyři na Turínské rouno, do kterého byl zabalen Ježíš. Dále by mohla být připomenuta i názvem Jagellovská (Jagellonská) universita, založená v r. 1364 jako druhá ve Střední Evropě. Dále na Hlavním náměstí i to, že mariánský kostel ze 14. století má dvě věže. Z vyšší se ozývá každou hodinu troubení do všech čtyř světových stran na paměť tureckých nájezdů. Původně šlo o signál na poplach, leč trubače zasáhla turecká střela a melodie zůstává nedokončena... Jinak jsem se dozvěděl i pro mne novinky. Děkuji. Ing.Josef Velešík, Zlín

Diashow Aljaska 2017