Kulturní šok

Zvláštní je, jak depresivně působí Austrálie několik dní i déle po příjezdu na většinu imigrantů. Je známa řada případů, kdy dokonce i emigranti z tehdejšího Československa podlehli tomuhle pocitu natolik, že se ve zmateném úprku odsud zastavili až v náručí rodné totality…

Letadlem cestuju hrozně rád, mám vždycky pocit, jako by člověk vzdálením se od zemského povrchu opustil zároveň všechny problémy s tím povrchem související. Nicméně při 27 hodinovém přeletu z Evropského na Australský kontinent se už před polovinou cesty začnou projevovat různé problémy související s omezenou možností pohybu, které ani občasná procházka během mezipřistání nedokáže vykompenzovat.

Spát se i na mírně připoskloněné sedačce také moc nedá, takže jsem po přistání v Sydney v mátožném stavu jen okrajově vnímal, jak letušky a letušáci prošli po celé délce kabinou a vystříkali na nás několik plechovek jakéhosi spreje. Patrně se australské úřady obávají, aby jim náhodou na kontinent někdo nezavlekl nový druh blech či jiné havěti. Mají s tím nedobré zkušenosti, po tom co se jim tam v minulosti kromě notoricky známého případu s králíky nebezpečně přemnožili dovezení velbloudi, osli, ropuchy, buvoli, prasata a jiná havěť, na kterou si teď hned nevzpomenu. Doufám jen, že než výše zmíněná zvířata tenkrát vysazovali z lodí, že je také neopoměli důkladně nasprejovat.

Zvláštní je, jak depresivně působí Austrálie několik dní i déle po příjezdu na většinu imigrantů. Je známa řada případů, kdy dokonce i emigranti z tehdejšího Československa podlehli tomuhle pocitu natolik, že se ve zmateném úprku odsud zastavili až v náručí rodné totality.

V jednom rozhovoru s takovou rodinou jsem se dočetl, jak honem začali i bez znalosti jazyka tvrdě pracovat každý ve dvou zaměstnáních, aby za 4 měsíce vydělali na letenky pro sebe i děti na cestu do Evropy. Napadlo mě hned, kolik zaměstnání a roků by potřebovali, aby uklízením a mytím nádobí vydělali na takovou letenku v Československu. No ale kvůli penězům jsem přece neutíkal, a když mě sem jednou někdo zadarmo dovezl, byl bych přece blázen abych jezdil jinam, dokud si to tu pořádně neprohlídnu.

Tento článek je součástí seriálu Cancy. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017