Ledová vlna v horkém Nice

U dělejte to z ledu a u nás v Nice, řekl tenkrát vedoucí General Elektric lidem z Inaxi. Taková věc se snadno řekne, ale k její realizaci bylo nutno vyrobit speciálně tepelně izolovaný stan rozměrů fotbalového hřiště a další dva stany jako mezistupně k vyrovnání tepelného šoku. O dostatečný chlad mínus 10 stupňů se musí postarat 25 výkonných chladících agregátů. Je potřeba získat speciálně čirý led ve velkých blocích, a to lze pouze ve vodnatých rychle tekoucích řekách na severu. Jen takový led neobsahuje totiž vzduchové bubliny a barevné příměsi. Skupina sochařů z Finska vytěžila takové ledové bloky o rozměrech 2x1x1 m z nejsevernějších řek Laponska. Mrazícími kamiony byly na dvě stovky těchto bloků dopraveny až do Jižní Francie...

Připadá vám zvláštní, že by v letním sluncem rozpálené jihofrancouzské Nice, mohl probíhat festival ledové a sněhové tvorby, že by, při venkovní teplotě 35 stupňů, mohly být z ledu a sněhu ztvárněny scény z francouzské historie? A přece tomu tak bylo.

Zásluhou mezinárodní společnosti Inaxi se proměnil v létě 2001 L´esplanede de Lattre de Tassigny v Nice v ledový a sněhový pohádkový svět. Lidé z Inaxi mají na svém kontě již několik realizací festivalů tvorby, doposud se však jednalo převážně o tvorbu z písku, což je pro holandsko - belgický základ této společnosti přece jen typičtější a přístupnější materiál, jenž z moře pochází a do moře jej po skončení festivalu vítr zas odnese. Vhodně míněná sázka na pláži v Haagu způsobila přeorientování se i na materiál typický pro festivaly Kanady a Aljašky s tím, že by mohla být akce umístěna do kontrastního prostředí. U dělejte to z ledu a u nás v Nice, řekl tenkrát vedoucí General Elektric lidem z Inaxi. Taková věc se snadno řekne, ale k její realizaci bylo nutno vyrobit speciálně tepelně izolovaný stan rozměrů fotbalového hřiště a další dva stany jako mezistupně k vyrovnání tepelného šoku. O dostatečný chlad mínus 10 stupňů se musí postarat 25 výkonných chladících agregátů. Je potřeba získat speciálně čirý led ve velkých blocích, a to lze pouze ve vodnatých rychle tekoucích řekách na severu. Jen takový led neobsahuje totiž vzduchové bubliny a barevné příměsi. Skupina sochařů z Finska vytěžila takové ledové bloky o rozměrech 2x1x1 m z nejsevernějších řek Laponska. Mrazícími kamiony byly na dvě stovky těchto bloků dopraveny až do Jižní Francie. Sníh by asi také bylo možno přivést ze severu, ale při tom obrovském množství se výhodnější ukázalo vyrobit čistě bílý sníh uměle rozprašováním vodní tříště a dusíku.

Je také potřeba zajistit účast dostatečného počtu lidí, kteří jsou schopni ze sněhu a ledu tvořit. Do Nice se sjelo 25 specialistů z celého světa. Přijeli převážně z Kanady a USA, ale také z Finska, Estonska, Venezuely, Francie, Belgie a jeden dokonce z Čech. Já jsem byl na akci Ledová vlna v Nice pozván organizátory ledového festivalu Winterlude v kanadské Ottawě, jehož jsem se zúčastnil před dvěma roky.

Když jsem do Nice v polovině června letošního roku dorazil, byly již pod stříbrnou klenbou na -10 stupnů podchlazeného stanu z ledových bloků vystavěny hrubé obrysy budoucí architektury a dalších 50 bloků bylo připraveno pro ztvárnění figur. Designový manažer Inaxi Dennis nám objasnil záměr : Vytvořit ledovou galerii zachycující významnou architekturu a důležité osobnosti francouzské historie.

Čtrnáct dní do konce června bylo stanoveno na sochařské práce. Nezdá se to mnoho času pro zhotovení pěti architektonických děl, oživených padesátkou, dvou i více metrů vysokých figur, a přesto je pro tyto sehrané týmy profesionálních světoběžníků za pomoci speciálních pil, fréz, brusek a širokých dlát takový úkol zvládnout možné. Pozoroval jsem se zájmem štíhlého Američana Billa, který si vždy ráno do walkmana pustil oblíbenou hudbu a pak koncentrován po celý den vytvářel obrovská křídla andělů anebo krajkoví na dvorských úborech Ludvíka XIV. Mohu potvrdit, že práce v ledu a sněhu je fajn. Tvar rychle nabývá konkrétních podob a tak jsem zvládl dvě figury z Loveckých scén i velkou kompozici Jany z Arku.

Kopií architektury se zhostily týmy, sehrané ve společné práci již v mnoha festivalech a soutěžích. Je však pochopitelné, že když tým z Venezuely ztvárňuje francouzskou gotickou katedrálu, uplatní mimoděk i prvky z jihoamerických indiánských chrámů a že tým z Finska oživí svou katedrálu strašidly a troly severské mytologie. Rafinované barevné osvětlení řízené počítačem pak dojem ještě umocní.

Přechod z rozpálených ulic letní Nice do chladného ledového království byl pro návštěvníka silný zážitek. Již v prvním stanu obdržel sice přes letní šaty dlouhé teplé poncho, přesto však ten tepelný rozdíl 45 stupňů pocítil. Uvítal jej zlatě nasvícený Petit Trianon včetně drobné sněhové sošky Amorka zvětšené lupou ledové schránky. Po pravé straně hýřilo v radovánkách dvořanstvo s Marií Antoinettou, po levé bylo možno projít lesíkem s medvědy, jeleny, kanci a smečkou psů až k Lovecké scéně, jež je dokumentována na tapiseriích v Chambord. Kompozice kulminovala velkou sněhovou skupinou Františka I a jeho ženy. Hlavu mimoděk sklonil při průchodu obloukem katedrály Notre Dame zdobené divokými příšerami (vypůjčenými snad z finského lesa), aby kolem Quasimoda dospěl k religiózní scéně před replikou Katedrály v Orleans a dále pak ke kompozici Jany z Arku. Jana byla spodobněna na jedné straně jako Panna Orleánská s liliemi a na druhé straně jako bojovnice s mečem a pancířem, naslouchající výzvám Archanděla. Scéna Ludvíka XIV na balkóně byla impozantní svou velikostí. Cestou kolem repliky katedrály v Remeši a dále kolem Mariany a Napoleona dospěl návštěvník k ledovému gotickému baru, kde zahřátí sklenkou vermutu přišlo opravdu vhod.

Pro ty z vás, kdo jste neměli příležitost ledový svět shlédnout v Nice bude další možnost v belgickém městě Bruggy nebo v Oberhausenu v Německu.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017