Lloret de Mar

Na pobřeží v okolí Lloret de Mar jsou malé romantické pláže položené ve skalních rozsedlinách, na mnoha místech jsou nad nimi borovicové lesy. Písek je hrubší a nezalézá všude, moře je neklidné a dočkáte se vln. Pokud máte štěstí na velké vlny, tříští se o skály a vytvářejí ojedinělé pohledy na bílou šlehačkovou pěnu mezi skalami...

Cala Banys Cala Banys Capella del Santíssim Capella del Santíssim Capella del Santíssim Capella del Santíssim Capella del Santíssim Capella del Santíssim Castell de Sant Joan Cementiri Modernista

V této galerii je 58 obrázků. Zobraz celou galerii

I letos se mě a dcerám zastesklo po moři. Vybraly jsme si Španělsko, kde jsme nebyly již řadu let. Putováním po mapě se nám zalíbilo jedno z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších letovisek Lloret de Mar ležící na severu na známém pobřeží Costa Brava – Divokém pobřeží - v Katalánsku, asi 78 km od Barcelony.

Na tomto místě nás zaujalo několik předností. Jednak je v oblasti, kde je velmi členité a hornaté pobřeží lemované spoustou malých přírodních pláží. Kdysi jsme byli o 160 km jižněji, kde byl hotel na hotelu a pláže se táhly po rovině od nedohledna k nedohlednu plné stovek krásných barevných slunečníků, ale to nebylo vůbec nic pro mě. Přetrpěla jsem to jen proto, že dcery byly malé, rochňaly se v písku a nedaleko byl Marineland.

Tady na pobřeží jsou malé romantické pláže položené ve skalních rozsedlinách, na mnoha místech jsou nad nimi borovicové lesy. Písek je hrubší a nezalézá všude, moře je neklidné a dočkáte se vln. Pokud máte štěstí na velké vlny, tříští se o skály a vytvářejí ojedinělé pohledy na bílou šlehačkovou pěnu mezi skalami.

Kdo nemá rád malé přírodní plážičky plné soukromí může si vybrat ze dvou velkých pláží, které jsou lemované reprezentativní promenádou a palmami. Obě hlavní pláže, Playa de Lloret de Mar (je dlouhá 1600 metrů) a menší Playa de Fenals (dlouhá 700 metrů) mají kompletní servis pro turisty a zajímavé vodní atrakce. Windsurfing, kanoistika, vodní lyžování, vodní skútry, plachtění, pronájem člunů a šlapadel je tady samozřejmostí. Na 7 km dlouhém pobřeží najdete ještě 4 menší pláže v zátokách, kde je pohoda a klid a krásná příroda, ale stejně nejkrásnější jsou malé drobné plážičky směrem na Blanes, průzračně modrá voda uprostřed načervenalých skal. Místo mi hodně připomnělo Callange na Korzice, když se večer do skal opíralo slunce.

No a za druhé, díky své více než tisíc let dlouhé historii je to místo plné historických památek, rozličných kostelů a hřbitovů, botanických zahrad a malebných zákoutí se skalami, kde je možno spatřit zbytky původního středověkého opevnění.

Bohatá je zde historie turismu, místo je jedním z prvních turistických center na pobřeží Costa Brava, několik hotelů a pláží zde funguje už od 40. let minulého století.

Samotné historické město je se svými 30000 stálými obyvateli největším městem na celém Divokém pobřeží. Večer tu bývá rušno, funguje spousta obchůdků, restaurací, kaváren a diskoték, ale i nočních barů a zábavních podniků. O Lloretu se říká, že je to evropské Las Vegas. Kdo touží po klidné dovolené a chce se v noci pořádně vyspat, nedoporučuji ubytování uvnitř města v hotelech, ale spíše na okraji, třeba u menší městské pláže Fenals, kde je relativně klid.

My bydlely mimo centrum v hotelu Savoy, 80 metrů od menší pláže Fenals směrem na Blanes a byl tam úplný klid. Navíc malé přírodní plážičky ve skalách blizoučko.

Rozhodně doporučuji z těchto míst pěší výlet podél celého pobřeží až do centra Lloret. Pokud půjdete ze severu na jih narazíte na Castell de Sant Joan nahoře na skále. Je to kamenná věž kulatého klasického tvaru z 10. století. Kousek jižněji sejdete z vrchu skal až dolu k moři do překrásného přírodního kouta plného drobných skalních útvarů a posetého palmami. Místo se nazývá Cala Banys a doporučuji zde v zátoce u moře posedět nad míchanými nápoji. Je to kousek země jako z pohádky s malou restaurací, která čistě zapadá do prostředí. Pokud se odtud vydáte dál jižně podél pobřeží, vystoupáte po schodech zase vzhůru na skály tak dojdete k dominantě Lloret de Mar. Je to monument De la Dona Marinera (1966). Tuto bronzovou sochu ženy vytvořil Ernest Maragall. Právě od ní je výhled na největší lloretskou pláž a skály a hotely. Zkrátka leží tu pod vámi celé město jako na dlani. Vyhlídka je zcela ojedinělá.

My po té odtud sešly právě na pobřeží, pokochaly se pohledem na krásnou vilu, ve které je místní radnice. Před ní se na rozlehlém prostoru, na místě mezi dvěma řadami palem, posetým sytě oranžovým pískem, právě tančilo a zpívalo, probíhaly nějaké místní slavnosti.

Z dalších památek rozhodně stojí za shlédnutí románský kostel Ermita De Sant Quirze z roku 1079 a druhý románský kostel Ermita de la Mare de Déu de les Alegries (také 1079) a ještě místní secesní hřbitov Cementiri Modernista (1900) se spoustou obdivuhodných skulptur.

Ve městě je k vidění i řada dalších památek a zajímavostí. Od místního muzea (Museum del Mar) vedou dvě vyznačené turistické trasy. Procházka po každé z nich trvá tak jednu hodinu a provedou vás tím nejzajímavějším v Lloretu. V místním muzeu je také informační středisko, kde vám poskytnou plno materiálů a mapku města zdarma.

Na většině pohlednic i na internetu je z Lloret nejznámější pohled na napodobeninu hradu, jižně nad pláží Playa de Fenals, která nemá žádnou historickou hodnotu a je v soukromých rukách. Rozhodně je ale nepřehlédnutelná a nejkrásnější je večer, když se do kamene opírá slunce. Vypadá jako skutečný středověký hrad.

Nejpozoruhodnější výlet je ale možno udělat do překrásných pěstěných zahrad směrem na Blanes. Jsou severně nad Lloret de Mar na vrchu plném borovic a jmenují se Jardins de Santa Clotilde (1919), jejich koncepce vznikla podle návrhu španělského architekta Nicolau Maria Rubió i Tudurí.

Zahrady Svaté Clotildy, vytvořené v první čtvrtině 20. století na ploše téměř tří hektarů na útesech nad mořem ve stylu italských renesančních zahrad s využitím veškerého kouzla místní krajiny a přírody nadchnou každého návštěvníka. Toulaly jsme se tam několik hodin, park je romantický a útulný. Plný květin, pískem sypaných cest, borovic a oleandrů, ale také soch, fontán a vyhlídek na moře a především laviček ke spočinutí. Uprostřed je přepychová velká vila, která je v soukromých rukou včetně menší zahrady, která ji obklopuje. Tam je vstup zakázán. Obrovské prostory zahrad na skále nad mořem jsou ale za poplatek veřejnosti přístupné od 10,00 hod. dopoledne.

Kdo miluje květiny a tento park mu nepostačí může si zajet nedaleko do Blanes do kaktusové botanické zahrady a do obrovské klasické botanické zahrady, jsou nedaleko od sebe. Světoznámá botanická zahrada Mar i Murtra s úplnou sbírkou středomořské a severoafrické flóry (více než 3000 druhů exotických rostlin) každého milovníka květeny nadchne. Blanes je jedno z oblíbených míst ležících na rozhraní dvou pobřeží, Costa Bravy a Costa del Maresme. Známa je klidná atmosféra lázeňského města se starým rybářským přístavem, hradem sv. Jana a středověkými strážními věžemi.

A kdo se budete v Lloretu pohybovat na dovolené, neopomeňte navštívit kostel kousek od hlavní promenády jménem Capella del Santíssim (1916). Jistě Vám učarují kopule a věžičky vykládané kamínky a sklíčky, ornamenty na stavbě a fresky. Za prohlídku stojí i opevněná iberská osada Puig de Castellet, pamětník z doby punských válek s pětiúhelníkovým půdorysem.

Mapa popisované lokality

Stáhnout mapové body

stáhnout KLM soubor c-lloret-de-mar.kml (Google Earth)

stáhnout GPX soubor c-lloret-de-mar.gpx (GPX - GPS Exchange)

 

Tento článek je součástí seriálu Severní Španělsko 2007. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Věra (2009-03-30 10:31:59 | 88.103.151.227)
Dobrý den, v Lloretu je nádherně!!! Je možné doporučit hodně levné ubytování (červen, září) nejen na 7 nocí? Děkuji za odpověď.
[2] Robert (2009-12-08 22:01:00 | 213.220.248.241)
Byl jsem v Lloret de mar letos a nádhera.
[3] petr (2010-02-05 23:11:14 | 89.24.7.84)
tomu článku se nedá nic vytknout. Já byl právě pro popisovanou nádheru v Lloretu 8x, v hotelech Ancla, Copacabana a Savoy. Pokaždé si udělám alespoň 3 pěší výlety a vždy je kam jít. I tak mám pocit, že jsem mnohé nestihl. A to v článku chybí zmínka o campu Tukan, možnosti lodních výletů po úchvatném pobřeží v obou směrech, lákavá blízkost nádherné Barcelony, super skvělá strava i pro extra jedlíky a mlsouny, přijatelné ceny s ohledem na turismus, v neposlední řadě, a toho si pochvaluji a vážím obzvlášť - skvělí katalánci.Podotýkám, že jsem tam nikdy nemluvil španělsky a ani jiným jazykem - vystačil jsem si gesty, češtinou a úsměvem. Mimo jiné, až tam pojedete nevynechejte flamenco, temperamentní španělský tanec. Lloret de Mar nemá chybu.
[4] Renata (2011-05-29 09:44:07 | 80.250.30.254)
Reaguji na poznámku o hotelu Savoy.Jedeme tam letos.Jaké to tam je?
[5] JINDRA Lísková (2012-02-06 09:24:14 | 90.176.12.95)
V Loretu je krásně a hotel SAVOY perfektní.Cesta z hötelu do "palmového ráje" a pití drinku při pohledu na moře prostě paráda.
[6] Tomáš (2016-08-05 16:54:24 | 78.45.53.215)
V Lloret de Mar je na pláží umístěná webkamera - https://www.webkameryzive.cz/plaz-lloret-de-mar . Kvalita vody je na španělské poměry dost dobrá.

Diashow Aljaska 2017