Malá mořská víla slaví 90

Kodaňští radní i občané v sobotu oslavili devadesáté narozeniny malé mořské víly. Socha secící na kameni v kodaňském přístavu je jednou z velkých atrakcí města.

Kodaňští radní i občané v sobotu oslavili devadesáté narozeniny malé mořské víly. Socha secící na kameni v kodaňském přístavu je jednou z velkých atrakcí města. Vytvořil ji v letech 1909 - 1913 dánský sochař Edvard Eriksen na motiv pohádky Hanse Christiana Andersena (publikována 1837) a z popudu Carla Jacobsena, zakladatele dánského pivovaru Carlsberg, velkého milovníka umění a mecenáše. Eriksen odlil sochu z bronzu, modelem mu byla jeho žena, baletka.

Mezinárodního věhlasu se mořské víle dostalo poprvé v roce 1963, kdy ji neznámí vandalové poprvé uřízli hlavu. Dodnes nebyli nalezeni a hlava musela být znovu odlita z původní formy. V roce 1984 soše někdo odřízl pravou paži, v roce 1990 se neznámý vandal opět pokusil uříznout soše hlavu. Nepodařilo se a řez na krku sochy byl zavařen. Poslední velký "útok" na malou mořskou vílu byl proveden v roce 1998, tentokráte se hlavu uříznout povedlo, byla však nalezena a přivařena zpátky. Socha se také stává častým cílem sprejerů - naposledy byla polita barvou v květnu 2003.

informační zdroj - CNN

Mapa popisované lokality

Stáhnout mapové body

stáhnout KLM soubor c-mala-morska-vila-slavi-90.kml (Google Earth)

stáhnout GPX soubor c-mala-morska-vila-slavi-90.gpx (GPX - GPS Exchange)

 

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017