Mexiko - Belize - Guatemala

Tuto trasu vřele doporučuji všem nadšencům, kteří rádi poznávají nové kultury, mají rádi dobrodružství a nevadí jim trochu nepohody a nedostačující hygiena. Co si máte vzít s sebou, jaká potřebujete víza a kolik co stojí, se jistě dočtete na jakémkoli serveru o cestování nebo v průvodci. Nabízím Vám jen pár svých postřehů a zkušeností, abyste si mohli trochu představit, co Vás čeká. Nezapomeňte si s sebou vzít průvodce Lonely Planet, a pokud neumíte španělsky, i slovník...

Pláže Zippolite - hippie kultura Pláže Zippolite - hippie kultura - bungalovy k pronajmutí Pláže Zippolite - psí siesta Ráj na zemi, síť ve které jsme se ubytovali Pláže Zippolite - noční klubík u pláže Pláže Zippolite - jedno foto do Elle Teotihuacán - pyramida slunce Teotihuacán - pyramida měsíce Teotihuacán

V této galerii je 22 obrázků. Zobraz celou galerii

Tuto trasu vřele doporučuji všem nadšencům, kteří rádi poznávají nové kultury, mají rádi dobrodružství a nevadí jim trochu nepohody a nedostačující hygiena. Co si máte vzít s sebou, jaká potřebujete víza a kolik co stojí, se jistě dočtete na jakémkoli serveru o cestování nebo v průvodci. Nabízím Vám jen pár svých postřehů a zkušeností, abyste si mohli trochu představit, co Vás čeká. Nezapomeňte si s sebou vzít průvodce Lonely Planet, a pokud neumíte španělsky, i slovník a možná konverzaci, s angličtinou jste bohužel ztraceni, až na stát Belize, kde se anglicky domluvíte. Domorodá angličtina je sice trochu zjednodušená, ale srozumitelná.

Mexico - Pláže

Kdo hledá ráj na zemi, má rád přirozenost, spontánnost a někdy alespoň myšlenkou nebo ve snu sympatizoval s hippie kulturou, rozhodně by neměl vynechat pláže Zippolite, které jsou tímto zaměřením pověstné. Pronajmout si tam lze krásný bungalov nebo jen tak síť s výhledem na oceán. Člověk by řekl, že civilizace je od těchto míst na míle vzdálená. Sjíždějí se tam nekonveční cestovatelé z celého světa, hlavně z Kanadského Quebecu, kteří si chtějí odpočinout od uspěchané civilizace, užít si přirozené souznění s přírodou a zahrát si, alespoň na chvíli, na idealistickou utopii hnutí hippies. Nečekejte žádné turistické atrakce a vymoženosti. Přes den si můžete užít nudistické pláže a sladkého nicnedělání, večer tance u ohně, psychadelické muziky, tequily, marihuany, meditace o samotě, setkání se zajímavými lidmi nebo romantického nočního koupání. Nic není zakázáno. Kdo neviděl, neuvěří.

Mexico - ruiny

Snad žádný cestovatel, který se vypraví do těchto končin, nevynechá fascinující podívanou alespoň na jedny indiánské ruiny. Nejlepší je vypravit se na ně brzy ráno, aby si člověk mohl vychutnat tajemnou a mystickou atmosféru monumentálních pyramid ještě před tím, než se začnou valit davy turistů.

Mexiko - výstup na sopku Paricutin 2774 m

Pro středoevropana je určitě nezapomenutelným zážitkem zdolat alespoň jednu z nespočetných mexických nebo guatemalských sopek. Pro ty fyzicky slabší je snad jednodušší nechat se nahoru vyvézt horskými poníky, které Vám místní obyvatelé s úsměvem zapůjčí, nebo se skoro k vrcholu nechat dopravit mikrobusem, který Vám ráda i s anglickým průvodcem pronajme každá z místních cestovek. Těm alespoň trochu sportovně založeným doporučuji absolvovat výstup celý po svých, nikdy však bez průvodce!!

Mexiko - Acapulco

Rozhodně je to město se svým osobitým výrazem. Plné trhů, lidí, aut, špíny, pro právě přijedšího turistu jeden velký nepochopitelný zmatek. Ta část pro turisty je samozřejmě krásná a čistá se vším komfortem, který k tomu patří. Běda ale, když se vypravíte do té odlehlejší části, která zůstává pro pohodlné a ekonomicky náročné turisty tajemstvím.

Indiáni - Mexiko a Guatemala

Indiáni jsou všudypřítomní v Mexiku i Guatemale. Rozhodně opusťte své představy o Vinnetouovi, teepee či šamanech tančících okolo ohně. V současnosti jsou tou nejchudší a nejopovrhovanější minoritou. Jsou více či méně zasaženi civilizací, podle toho, kde a jak žijí. Pozor na jejich focení, věří, že když je vyfotíte, přijdou o svou duši a bývají velmi nepříjemní, pokud se o něco takového pokusíte bez jejich svolení. Živí se většinou zemědělstvím nebo ruční výrobou různých dekorativních předmětů, které pak, zpravidla pod cenou, prodávají na tržištích lačným turistům. Mně osobně připadali strašně milí, zároveň i hrdí a navzdory ekonomickým nedostatkům a bojovým podmínkám, ve kterých žijí, vyrovnaní, tolerantní a přirození. Indiánské děti jsou vidět opravdu všude a pokud jsou ještě malé, nosí je indiánské ženy s sebou ve vacích, třeba i na pole. Vidět někde venku kojící matku, Vám při pohybu v těchto končinách, přijde za chvíli samo sebou. Jejich barevné hřbitovy vypovídají o tom, že se na smrt dívají poněkud optimističtěji než kultura euroatlantická, berou ji přirozeně, jako součást života.

Guatemala

Guatemala je oproti Mexiku ještě chudší, ještě levnější a ještě přátelštější. Co Vás asi nejvíce překvapí, je místní autobusová doprava. Po celé Guatemale zajišťují dopravu autobusy model "americký school bus", který se ve Spojených státech amerických používá na přepravu dětí do školy, z toho vyplývá i jejich velikost, o technickém stavu nemluvě. Sami jsme si vždy před cestou tímto strojem přáli, aby alespoň tuto cestu ještě vydržel, a většinou to opravdu nebyla jeho poslední. Na autobusových terminálech se nesnažte hledat nějaký systém, dá-li se vůbec guatemalské shromaždiště autobusů nazvat terminálem. Autobusy odjíždějí teprve, když se naplní, a ještě po cestě nabírají další cestující. Kvůli úspoře místa se sedí na sedačkách pro dvě děti po třech a do uličky se vejde opravdu neomezený počet dalších cestujících. Takže o místo se bát nemusíte. Jen při plánování cesty je třeba počítat se všemi možnými alternativami : že dorazíte na místo určení s obrovským zpožděním, že nedojedete vůbec, nebo že se ocitnete někde úplně jinde, než jste původně chtěli. Ještě jedna zajímavost, pokud žádáte o radu nebo informaci některého z místních, mimochodem velmi ochotných obyvatel, je velmi pravděpodobné, že z deseti tázaných Vám každý na tutéž otázku odpoví jinak. Jak je to možné nevím, ale je to téměř pravidlem. Tak příjemnou zábavu při cestování po Guatemale!

Guatemala - ruiny Tikal

Jedny z nejhezčích, které jsem navštívila, asi proto, že jsou uprostřed džungle.

Belize

Bývalý Britský Honduras je bezesporu bohem zapomenutý kraj. Přes celou zemi vedou asi dvě silnice a to do hlavního města a k hranicím. Turisté většinou tímto státem jen projíždějí z Mexika do Guatemaly, nebo jezdí přímo na přilehlé ostrovy, kde se žije ve stylu karibské pohody. Všude se domluvíte anglicky, v Belize je poměrně draho, služby pro turisty rozhodně nedosahují evropského standardu, pokud tedy vůbec jsou. Spotřební zboží, jako třeba baterie do fotoaparátu, nebo nový kinofilm či cokoli jiného, co bychom mohli z pošetilosti považovat za samozřejmost, mějte raději s sebou. Nebojte se přimíchat mezi místní obyvatele, jsou vstřícní a jejich bezstarostný pohled na svět Vás rozhodně obohatí. Pokud rádi tancujete, nenechejte si ujít místní "zmýtačku", v rytmu černošské muziky.

Belize - Maya Mountains

Pokud se rozhodnete pro Belize, rozhodně navštivte národní park Maya Mountains. Autobus tam bohužel žádný nejezdí, a tak Vám nezbude, než si pronajmout auto, ale rozhodně to stojí za to. Cestou v nekonečné džungli, můžete třeba potkat po zuby ozbrojené vojáky v "amerických" maskáčích, těch se ale nelekejte, jsou to britští vojáci, kteří absolvují vojenské cvičení pro boj v džungli. Kromě civilizací opravdu nedotčené přírody můžete vidět i zajímavé jeskyně, do kterých se dá zajet kanoí, nádherné vodopády a mayské ruiny. Všechny potřebné věci si vezměte s sebou, nakoupit se dá jen v polní prodejně pro vojáky.

Belizské ostrovy

Zajet na ostrovy San Pedro a Caye Caulker rozhodně stojí za to. Na menším z nich, Caye Caulkeru dokonce nejezdí ani auta a místní obyvatelé pijí dešťovou vodu. Ubytování není zrovna z nejlevnějších, ale jak jsme vyzkoušeli, dá se postavit stan u místních lidí na zahradě a ti za to nechtějí vůbec nic a pro nás asi nepochopitelně mají dokonce z Vaší návštěvy radost / nebo legraci? / Na San Pedru jsme dokonce objevili krajánky, kteří tam pracovali u firmy nabízející turistům krásy podvodního světa.

Všudypřítomná příroda

Při cestě za přírodními krásami si nikdy nezapomeňte s sebou do baťohu přibalit sprej proti hmyzu.

Kuriozity

Hygiena je v těchto státech pojímána trochu jinak. Zpravidla Vás přejde chuť na maso, když vidíte a cítíte jak se prodává v páchnoucích podzemních tržnicích kuře i s drápky a hlavičkou, nebo když objevíte na šňůře vedle prádla sušit se flák masa.

Livingston je městečko v Guatemale u hranic s Belize, kde se mísí karibská kultura s indiánskou. Až šokující je třeba systém veřejných prádelen, který by byl asi pro moderní evropskou hospodyňku překvapením. Nebo indická čajovna, kde je jedinou surovinou pro přípravu čaje Gandža a majitel, rodilý Ind, Vám doporučuje k udržení vlastní harmonie a duševního klidu, abyste pili vlastní moč.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017