Výcvik v systému NRD

Zboží v obchodech se mění podle toho, co poslední loď právě přivezla. Tentokráte převládají hovězí konzervy, lunchmeat a pivo. Teploměry zase nepřivezli! V poledne si stojíme na vlastním stínu, protože se nalézáme 32 km od rovníku a hřejivé sluneční paprsky připomínají spíše autogen. Přestože se patláme antiopalovacim krémem s faktorem 30 +, objevují se na našich rukou první spáleniny.

V hotelu:
Turista: “Máte nějakou mapu ostrova?“
Recepční: “Ne… Proč?“
Turista: “Máte nějaké pohlednice?“
Recepční: “Ne…“
Turista: “Máte jakýkoliv teploměr?“
Recepční: “A na co?“
Turista: “Je zde nějaká půjčovna automobilů?“
Recepční: “Ne…“
Turista: “Je zde nějaká veřejná doprava?“
Recepční: “?!?!?!?“
Turista: “Je zde nějaké potápěčské středisko?“
Recepční: “Ne…“

Jsme na nejbohatším ostrově na světě. Má v průměru 6 km a jmenuje se Nauru. Je to samostatný stát, který zbohatl na těžbě fosfátu. Jeho 8000 obyvatel vlastní pozemky a mrakodrapy v Austrálii, Anglii i na Havajských ostrovech. Mají vlastní aerolinie i válečné mini-námořnictvo. A jsou zde dva hotely.

Tentokráte zkoušíme čínský OD-N. Obsluha je vzorná, pouze postele jsou kratší asi o 10 cm než je průměrná délka bělochů. Po obvodu ostrova vede silnice dlouhá 16,4 km a bez auta bychom byli namydlení. Aby nám, hotelovým hostům vyhověli, půjčili nám auto některého ze zaměstnanců hotelu, který si z auta ani nestačil vzít své osobní věci.

Zboží v obchodech se mění podle toho, co poslední loď právě přivezla. Tentokráte převládají hovězí konzervy, lunchmeat a pivo. Teploměry zase nepřivezli! V poledne si stojíme na vlastním stínu, protože se nalézáme 32 km od rovníku a hřejivé sluneční paprsky připomínají spíše autogen. Přestože se patláme antiopalovacim krémem s faktorem 30 +, objevují se na našich rukou první spáleniny. Ještě, že místní nemocnice je na takové případy dobře vybavena. Stojí, tak jako ostatní budovy jen v úzkém pobřežním pásmu, neboť vnitřek ostrova je zceta vytěžen.

Těsně při letištní ranveji stojí vládní budovy i sídlo prezidenta. Zaparkovali jsme vedle jeho luxusního auta, které má číslo 2. Naše auto žádné číslo, tedy SPZ nemá. Asi to není zapotřebí. Myslím si, že se všichni motoristé i policisté vzájemně znají a tak všichni vědí, že ta modrá Mazda je pana Wang Li. A vzhledem k tomu, že je zde jen jedna silnice kolem ostrova, tedy takový větší kruhový objezd, je velmi snadné dopadnout eventuálního pachatele dopravního přestupku. Ovšem nevím, jak by se dal takový přestupek spáchat. Dopravní světla ani křižovatky tu nejsou, stejně tak jako přechody pro chodce, a spěchat není kam. Nejvzdálenější místo je 8,2 km z kteréhokoliv místa na ostrově, tedy zhruba 8 minut jízdy. Ostrov má také hlavní město s názvem Yaren. Sestává zhruba z 18 budov podél ranveje v délce nejméně 620 m. Smutné je, že na ostrově žádné další město není.

Je příšerné vedro a tak rychle hážeme do auta ploutve a masky a honem k vodě. Za úzkou pláží začíná korálová mělčina ze které vystupují milióny let staré korálové “věže“. Při vstupu do vody jsme poněkud znejistěli. Voda je teplejší než vzduch a tipuji to na 40 °C. Mělčina je široká necelých 200 m a za ní je korálový práh spadajicí do hlubin. Po mělčině se jde docela pohodlně, nejsou zde žádní živí koráli, pouze vyhlazené korálové dno. Je to zřejmě tím, že takovou teplotu by žádný korál nepřežil. Za útesem je voda už skutečně chladnější i když ani zde se nedá mluvit o ledárně. Tak 28 - 30 °C.

Až teprve druhý den, když jsme zažili jak příliv tak odliv, jsme našli vysvětlení pro tak nehoráznou teplotu vody. Za odlivu se na mělčině obnaží ty staré a zčernalé korálové útvary a slunce do nich pere na plný knedlík. Ohřeje je podobně jako černý asfalt na teplotu kterou odhadujeme (teploměr nemají!) na 60 - 70°C. O ty se pak voda při přílivu ohřeje natolik, že je to až trapné. Teprve asi hodinu po začátku přílivu se voda upraví na snesitelnou teplotu. A tak se plácáme v mělké vodě a pozorujeme bílé a proužkováné hady dlouhé kolem půl metru. Když jsme se ponořili k jejich skrýším, zjistili jsme, že to jsou vlastně mladé murény. Dosud jsem pruhované murény neviděl, ale při mých ichtyologickych znalostech, kdy tuším jakési rozdíly mezi slepicí a barakudou, se asi není co divit. Je jich zde opravdu velké množství a nemám tušení proč se rojí právě tady na mělčině a nikoliv dále v moři.

Nacházíme zde také hezké lastury s hnědobílým vzorkem. Jsou vybaveny jedovatým bodlem, takže se snažíme nešimrat je na břiše a nezasunout je za plavky, kde by mohly napáchat řadu nepříjemností. Podobně je mělčina v době přílivu zamořena mořskými prasátky (puffer fish) z nichž některá po naštvání dosahují velikosti fotbalového míče. K uvedenému sportu se ale nijak zvláště nehodí, protože po vyjmutí z vody z nich tato uniká různými netěsnostmi.

Když jsme doplavali zpátky ke břehu, stáli tam dva domorodci s ploutvemi a maskami. Tedy konečně kolegové a snad by nám mohli něco říci o potápění kolem ostrova, zajásali jsme. Bohužel, nemohli. Po krátké domluvě zjišťujeme, že je za námi poslali lidé z hotelu, abychom jim vysvětlili jak se ploutve a maska používají. A že nám za to zaplatí. Oba byli velice snaživí a tak praktickou část kursu jsme zvládli za necelou hodinu. Pomocí šnorchlu vypili celkem slušné množství mořské vody, ale nácvik plivání do masky zvládli na výbornou. Dokonce jsme je museli mírnit aby plivali jen do svých masek. Náhodný pozorovatel by pak večer v hotelu považoval teoretickou část kursu spíše za pijácké závody.

Kurs jsme ukončili krátce před půlnocí, kdy jsme jim vystavili certifikační karty NRD (Nauru Rychlokvaška Diver) napsané na druhé straně mé vizitky. A tak jsme odjeli s pocitem dobře vykonané práce. Naučili jsme jednu čtyřtisícinu obyvatelstva Nauru plivat na sklo a oblékat ploutve na nohy. Existenci harpun jsme jim zatajili…

Tento článek je součástí seriálu Potápění v Pacifiku. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017