Nejzajímavější místa Austrálie: Která jsou nejnavštěvovanější a co na nich můžeme dělat při dovolené?

Chovají se svérázně a podivně przní angličtinu, říká se o Australanech. Ať už je to jakkoliv, musíme přiznat, že celá jejich země je úchvatná – od pohlednicové scenérie na moři u sydneyské opery až na západ k Shark Bay s kosatkami. Největší korálový útes na světě, legendární tajemný monolit – kterými dalšími zajímavými místy se Austrálie může pochlubit?

Uluru - majestátní monolit v srdci Austrálie Heart Reef - jeden z mnoha atolů Velkého korálového útesu Národní park Kakadu Kangaroo Island Bondi Beach Ballarat Melbourne Cricket Grounds Port Arthur

V této galerii je 9 obrázků. Zobraz celou galerii

Projdeme si v rychlosti deset největších turistických magnetů země protinožců a zjistíme, co všechno si na těchto místech může jejich návštěvník užít. Začneme u ikonické Opery.

Opera v Sydney

Váží přibližně jako 53 650 sloních samců a není to jen opera – ukrývá v sobě celkem pět činoherních a operních divadel. Celý spektakulární komplex spotřebuje asi tolik elektřiny, jako sídliště s 25 000 lidmi. Ale je neuvěřitelně působivé a snad žádný turista si při návštěvě Sydney nedovolí nezastavit se u městské architektonické ikony.

Co dělat v okolí sydneyské opery?

Nejhezčí je budova zvenku, navíc hned vedle ní stojí další ikona největšího města Austrálie – most Harbour Bridge. Ovšem vevnitř to také stojí za to. Interiéry Opery si každý může projít a lze se podívat i do zákulisí nebo do některého z barů a restaurací.

Uluru

Každý z nás ji viděl desetkrát, stokrát a možná i vícekrát na obrázku nebo v televizi, ale všichni bývají stejně oslnění její mohutností, když se ocitnou pod červenou obroušenou skálou (a to ještě celých devět desetin masivu leží pod zemí). Pocit umocňuje i legenda domorodců, podle níž výstup na vrchol rozhněvá duchy, kteří na narušitele sešlou smůlu.

Co dělat u Uluru?

Výstup na Uluru nebo, chcete-li, Ayers Rock je omezen, správci oblasti chrání některá místa oplocením, ale lze vystoupit na vedlejší vyvýšeninu nebo si třeba zajet ke Kata Tjuta, nedaleký komplex 36 unikátních skalních útvarů působících tak trochu jako z jiného světa. Anebo se přímo kolem Uluru projet na velbloudu či helikoptérou.

Heart Reef

Na první dobrou se vám možná u názvu Heart Reef nic nevybaví, ale když zjistíte, že jde o jeden z ostrůvků na cestě k Velkému bariérovému útesu, to už vám určitě něco řekne, že? Na největší korálový útes na světě se na dovolenou jezdí kolem Heart Reef a turisté se tu rádi zastavují.

Co dělat v oblasti kolem Heart Reef?

Záleží na tom, jak hluboko jste ochotni klesnout pod hladinu. Můžete totiž:

 • šnorchlovat těsně pod hladinou
 • potápět se
 • nechat se unášet podvodním skútrem
 • prohlížet si útesy z výšky v helikoptéře

Port Arthur

Port Arthur leží na poloostrově, který ho s Tasmánií spojuje jen úzký pruh země. Jinak je obklopen mořem plným žraloků, a tak se Britům nelze divit, že tu kdysi vybudovali trestaneckou kolonii. Útěk totiž neznamenal pro uprchlíky žádné vysvobození, ale boj o holý život. Pohnutá historie sem dnes láká turisty zvědavé na zvláštní kouzlo tohoto místa.

Co dělat v Port Arthuru?

Dnes může návštěvník Port Arthur slyšet autentické příběhy jeho dřívějších obyvatel, nebo se ponořit do úskalí životů vězňů a dozorců a ve speciálních nočních hrách se stát vyšetřovatelem. K dispozici je také mnoho poznávacích tras s průvodcem.

Národní park Kakadu

Národní park Kakadu najdeme na severu Austrálie. Dosahuje velikosti Slovinska a na této ploše se rozkládá velmi rozmanitá krajina. Nechybí mokřady, aligátoří řeky či jeskyně s malbami domorodých obyvatel.

Co dělat v Národním parku Kakadu?

V oblasti Národního parku Kakadu se doporučuje vydat se na dobrodružné safari, poznat umění dávných domorodců, kteří na stěny jeskyní kreslili „rentgenové“ obrázky koster mrtvých zvířat, nechat se provést po jedné z mnoha naučných stezek v buši a nebo projet se lodí po nejkrásnějších vodních atrakcích parku.

Kangaroo Island

Bývala to součást Austrálie, ale pak se Kangaroo Island oddělil a odplul sto kilometrů na volné moře. Díky tomu se tu mohlo vyvinout několik svérázných endemických živočišných druhů. Daří se tu také koalám, kterých na ostrově žije více než lidí a hlavně klokanům, jichž je zde ještě více než koal.

Co dělat na Kangaroo Island?

 • podívat se na Vivonne Bay hodnocenou jako jednu z nejhezčích pláží Austrálie
 • nenechat si ujít pohled na tuleně na Seal Bay – v jednu chvíli jich na pláži může být i kolem 600
 • nechat si ukázat ty největší zajímavosti zdejší přírody na některé z komerčních cest po ostrově
 • poznávat galerie zdejšího umění, lokální jídlo a vůbec vše, co tento ostrov činí tak osobitým

Bondi Beach

Nejslavnější pláž v Austrálii a jedna z nejznámějších na celé jižní polokouli – tak se bez naparování může titulovat Bondi Beach. Před sto lety tu platila pravidla slušného oblékání na pláži, nyní si zde každý může obléknout cokoliv chce. Tahle pláž je ale něčím víc – vždyť tu probíhala olympiáda a místní bary a restaurace – to je pojem široko daleko.

Co dělat na Bondi beach?

 • naučit se surfovat – kde jinde než ve středobodu australského surfingu
 • zahrát si volejbal na písku, kde tisíce lidí sledovaly boje nejlepších plážových volejbalistů a volejbalistech světa na olympiádě v Sydney 2000
 • vychutnat si speciality v místních barech, restauracích nebo kavárnách
 • navštivte některou z mnoha zdejších kulturních akcí – na přelomu října a listopadu například umělecký festival Sculpture by the Sea

Shark Bay

Když noha Evropana poprvé v dějinách vstoupila na území Austrálie, bylo to právě na Shark Bay. Dlouhý mělký záliv asi 650 km vzdálený od Perthu se může pochlubit hemžením pestré škály živočichů v jeho vodách. Není divu, že toto místo zařadila OSN na seznam míst s mimořádnou přírodní hodnotou.

Co dělat v Shark Bay?

 • pozorovat hrátky kosatek
 • poznat dugongy, v Shark Bay najdeme většinu jejich světové populace
 • sledovat ploutve zástupců asi deseti druhů místních žraloků včetně osmimetrového pro člověka neškodného žraloka obrovského

Ballarat

To co je pro Aljašku oblast Klondike, to pro Austrálii znamená Ballarat. Jde o město, které v devatenáctém století zasáhla zlatá horečka. Město vykvetlo a dnes je z něj moderní město se skoro stotisícihlavou populací. Zůstaly tu upomínky na zlatokopeckou i sportovní minulost – na melbournské olympiádě v roce 1956 zde probíhaly boje kajakářů a veslařů.

Co dělat ve městě Ballarat

 • projet se historickou tramvají z počátku 20. století v muzeu tramvají
 • zkusit „jízdu duchů“ lokalitami opuštěnými po konci zlaté horečky
 • najíst se v některé z místních vyhlášených restaurací, třeba v Tuki Trout Farm
 • podívat se na zlaté nugety a šperky vyráběné z produktů místních dolů
 • navštívit fantastický skanzen a muzeum zlaté horečky na Sovereign Hill

Melbournský kriketový stadion

Sto třicet tisíc diváků – tolik se sem vecpalo v polovině dvacátého století. Dnes sem kvůli moderním bezpečnostním opatřením může „pouhých“ sto tisíc lidí, i tak pořád Melbourne Cricket Ground patří mezi největší stadiony světa. Není divu, že něco tak obrovského dokáže pojmout i sportovní muzea a další atrakce.

Co dělat na Melbournském kriketovém stadionu?

 • navštívit kriketový zápas, který přiláká plný stadion – atmosféra je ze židle zvedající
 • projít se po muzeu australského sportu, které sídlí přímo v areálu stadionu
 • navštívit velký koncert a zažít akci trochu jiného druhu než je na sportovním svatostánku obvyklé
 • nechat se průvodcem „protáhnout“ po celém stadionu a zjistit věci, které mohou zůstat skryty běžným návštěvníkům bloudícím po stadionu na „vlastní pěst“

Mapa popisované lokality

Stáhnout mapové body

stáhnout KLM soubor c-nejzajimavejsi-mista-australie-co-na-nich-muzeme-delat-pri-dovolene.kml (Google Earth)

stáhnout GPX soubor c-nejzajimavejsi-mista-australie-co-na-nich-muzeme-delat-pri-dovolene.gpx (GPX - GPS Exchange)

 

Tématicky příbuzné články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017