Národní parky Patagonie - Argentina

Pokračování předchozího článku o úplném jihu jižní Ameriky - Patagonii. Tentokráte o Argentině.

Nesrovnatelně méně chráněných územních celků se nachází na argentinské straně Patagonských And. Je to dáno průběhem státní hranice; na chilské straně se nachází více rozmanitých přírodních celků, zahrnujících jak vysoké hory, četné vulkány, vulkanické plošiny a převážnou většinu rozsáhlých ledovců, tak členité pobřežní oblasti.

Zřejmě nejvýznamnějším parkem na argentinském území Patagonských And je Pargue Nacional Los Glaciares. Jeho význam byl umocněn zahrnutím do světového dědictví UNESCO v roce 1982. Park, jež představuje unikátní krajinu odedávna formovanou pomocí ledovců, byl založen již v roce 1937. Nalézá se na 4 460 km2 na jihu argentinské provincie Santa Cruz. Téměř 1/4 jeho území je dodnes zaledněna. Na severním konci parku se nachází nejpřitažlivější oblast - žulový masív Fitz Roy.

Dalšími dominantami parku jsou také 2 velká jezera - Lago Viedma a Lago Argentino - která zasahují až do oblasti argentinských pamp a indikují tím původní rozšíření ledovců. Lago Argentino svými rameny zasahuje také hluboko do Andské kordiléry a vytváří zde zálivy podobné fjordům.

Na jihu největšího ostrova souostroví Ohňová země - Isla Grande de Tierra del Fuego - v blízkosti města Ushuaia se nachází Parque Nacional Tierra del Fuego. Západní hranice je shodná se státní hranicí s Chile, na jihu je park o rozloze 630 km2 vymezen pobřežní linií. Zdejší krajina není nepodobná té na Aljašce. Ostatně jak Aljaška, tak Ohňová země okupují 55. rovnoběžku, i když na opačných polokoulích.

Zřejmě největším zážitkem je sledování života na pobřeží průlivu Beagle. Žije zde řada mořských ptáků, ze savců pak tuleni, lvouni a mroži. Vnitrozemí obývají kanadští bobři, kteří sem byli vysazeni roku 1946 v počtu několika desítek jedinců, ale kvůli absenci přirozených nepřátel se značně přemnožili. Dalšími nepůvodními obyvateli jsou arktičtí jeleni a z Evropy zavlečení králíci. Všechny tyto introdukované druhy napáchaly značné škody na zdejší vegetaci, podobně jako pasoucí se stáda ovcí.

Mnohem severněji než oba tyto parky - mezi 39° a 41,5° j.š. - se nachází Parque Nacional Lanín. Park se jako 180 km dlouhý tenký proužek vine Andami podél chilské hranice v provincii Neuquén. Název je odvozen od vulkánu Lanín, který svým vrcholem dosahuje 3 776 m. Až do konce 19. století byla tato oblast obývána Indiány Pehuenche z kmene Mapuche. Nyní jejich existenci připomínají jen dvě indiánské reservace - jedna v Rucachoroi a druhá v Curruhuinca. Pro park jsou typické rozsáhlé horské jehličnaté lesy tvořené Araukáriemi.

Na jih od Lanínu se nachází nejstarší argentinský národní park. Parque Nacional Nahuel Huapí byl založen již v roce 1922. Je také velmi rozsáhlý (7 580 km2) a v jeho srdci se nalézá jezero ledovcového původu téhož jména. Lago Nahuel Huapí je obklopeno řadou dalších jezer a sečteme-li jejich plochy, zjistíme, že tvoří téměř 20 % celkové rozlohy parku.

Parque nacional Los Alerces leží západně od malého města Esquel na severu argentinské provincie Chubut. Na ploše 2 630 km2 se zde nachází mnoho ledovcových jezer. Severní části dominují tři velká jezera: Lago Rivadavia, Lago Menendez a Lago Futaslaufquen, jejichž ramena připomínajíce fjordy vybíhají hluboko do kordiléry. Nejvyšší vrcholy (Cerro Torecillas, Cerro Situación, Cerro Piramides), ačkoliv nedosahují ani 2 500 m n. m., působí velmi impozantně, neboť jejich holé skalní stěny vystupují až 1 000 m nad horní hranici lesa.

Další chráněná území v argentinské části Patagonských And jsou například: Parque Nacional Lago Puelo, Parque Nacional Francisco Perito Moreno či Reserva Nacional Lago Jeinimeini.

Dodatek: Veškeré číselné údaje (rozloha, vrcholy, rok založení apod.) převzaty z Lindenmayer,C.: Trekking the Patagonian Andes. Lonely planet, 1998.; případně z Černík,A., Sekyra,J.: Zeměpis velehor. Academia, 1969.

Prameny:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017