O australanech

Od první chvíle, kdy cizinec vstoupí na australské území, je překvapen chováním lidí okolo sebe snad ještě více než tím, že se ocitl na druhém konci světa. Setkává se zde s milými, usměvavými lidmi, jejichž "No worries" (žádné strachy či je to v pohodě) ho bude provázet na každém kroku. Pravděpodobně bude také okouzlen nenuceným a spontánním chováním naprosté většiny lidí s nimiž se setká. Postupně si ho jejich uvolněný postoj k problémům života nadobro získá a on podlehne kouzelné atmosféře Austrálie, kde se problémy, když se jim trochu pomůže, řeší samy.

Od první chvíle, kdy cizinec vstoupí na australské území, je překvapen chováním lidí okolo sebe snad ještě více než tím, že se ocitl na druhém konci světa. Setkává se zde s milými, usměvavými lidmi, jejichž "No worries" (žádné strachy či je to v pohodě) ho bude provázet na každém kroku. Pravděpodobně bude také okouzlen nenuceným a spontánním chováním naprosté většiny lidí s nimiž se setká. Postupně si ho jejich uvolněný postoj k problémům života nadobro získá a on podlehne kouzelné atmosféře Austrálie, kde se problémy, když se jim trochu pomůže, řeší samy.

Můžete se, třeba jen na chvíli, zastavit na ulici, vypadat bezradně a ihned se vás ujme někdo plný ochoty s radou či vysvětlením kudy dál. Při nákupech zase pro změnu váš akcent zaručí, že se stanete centrem milé pozornosti a budete zahrnuti dotazy odkud jste, jak se vám v Austrálii líbí a co všechno jste tu již zažili a viděli. Australská angličtina je velice specifická. Její původ je položen v londýnské lidové mluvě cockney a trvá nějakou dobu, než začnete skutečně rozumět. Naštěstí je tato angličtina na celém kontinentu jednotná a tak si cizinec prožije jazykový šok pouze jednou. Je zmírněn i velkou trpělivostí fair dinkum Aussies - pravých Australanů, kteří si už zvykli pro neanglické cizince své věty opakovat.

Australané milují vše příjemné, dobrou zábavu, dobré pití, život bez shonu a chvatu. Sami s úsměvem říkají, že jejich největší starostí je jak naložit s volným časem. Na nekonečných slunečných plážích například vyvinuli vlastní plážovou kulturu. Kromě neustálého množství jachtařů, surfařů, plavců či rodin s lehátky, stanovými stínítky a papírovými draky, jsou jejich hlavním představitelem záchranáři, lehce rozpoznatelní díky látkové čepičce uvázané šňůrkami pod bradou. Považují se za vzor australské mužnosti a plážové tradice. Se stejnou oblibou provozují obyvatelé Austrálie i mnoho dalších sportů. Děti, které neustále plní školní hřiště, vyrůstají v zanícené hráče oblíbeného kriketu, australského fotbalu, bowlingu, ragby či golfu. Neméně populární jsou i koňské dostihy. Téměř v jakoukoliv denní dobu vidíte někoho vypraveného za sportem. Ostatně i v oblečení se odráží povaha Australana. Vyjadřuje jejich volnost a nespoutanost konvencemi. U mladých lidí to jde až tak daleko, že nemají problém chodit bez bot i do velkých nákupních center.

Prožité sportovní a jiné události se probírají na různých setkáních, kam budete pravidelně zváni. Může to být třeba víkendový piknik v rozsáhlých městských parcích se zabudovanými rošty na barbecue (pro Australany, kterým se nechce vyslovovat celá slova barbie), vodou a hřišti pro děti. Stejně tak v barech, hospůdkách a restauracích, kde můžete narazit na australskou zvláštnost BYO - Bring Your Own, což znamená alkoholické nápoje si přineste s sebou. Tyto restaurace totiž nemají licenci na prodej alkoholu, a proto by v nich mělo být jídlo o něco levnější. Díky nim se však vlastní víno toleruje i v ostatních podnicích.

Australské víno, to je kapitola sama pro sebe, v současnosti je považováno za jedno z nejkvalitnějších na světě. Vypracovaná technologie a ideální klimatické podmínky dělají divy, ten kdo ochutná například červená vína z vinařské oblasti Adelaide v Jižní Austrálii, pocítí sílu a hloubku australského slunce a jistě se k nim bude rád vracet. Okružní cesta po vinařských farmách třeba údolím Barossa Valley se může stát nezapomenutelným zážitkem, který by si žádný milovník vína při cestě do Austrálie neměl nechat ujít.

Co se týká australské kuchyně, je díky přistěhovalcům opravdu pestrá a velice chutná. Každý den můžete vyzkoušet jídla ze všech koutů světa ve všech cenových hladinách a téměř vždy budete spokojeni. Pokud chcete ochutnat opravdové australské speciality, vyzkoušejte maso z klokana či emu a jako dezert si objednejte lamington (díl dortového korpusu pokrytý čokoládou a strouhaným kokosem pojmenovaný po lordu Lamingtonovi, guvernérovi Queenslandu) či smetanové bezé s ovocem nazývané Pavlova, protože byl původně vytvořený pro ruskou tanečnici Annu Pavlovovou. Dobrodružnější povahy mohou vyzkoušet vegemite sandwich. Jsou to dva plátky bílého chleba spojeného pomazánkou z kvasnic s názvem Vegamite. Podle chuti s jakou lidé tuto pomazánku pojídají, prý bezpečně poznáte Australana. Patří i do základní výbavy Australanů při delší cestě do zahraničí, protože jsou opravdu asi jediní na světě, kteří ji potřebují ke svému životu.

Australany nenajdete jen na pohostinných plážích a v hospůdkách. Jsou i takoví, kteří celý svůj život tráví v srdci kontinentu. V této části zvané outback si vychutnáte pocit hvězd na dosah ruky, spatříte Jižní kříž třpytící se vám nad hlavou nepřehlušený světly civilizace spolu s miriádami ostatních hvězd. Toto spolu s neuvěřitelným tichem je možná jeden z důvodu, proč vydrží lidé žít v této nehostinné pustině, kde všechno na dohled vypadá stejně bezútěšně a domy jsou převážně zahloubeny do země (jen tak se dají přežít obrovská letní vedra). Dalším z důvodů bývá i touha po zbohatnutí, často tady narazíte na systematickou snahu najít ten největší a nejkrásnější opál, sami si na chvíli můžete vyzkoušet, jaké to je být takovým hledačem pokladů. Anebo můžete zkusit štěstí trochu západněji v okolí zlatokopeckého města Calgoorlie při hledání zlata, kterým pak můžete zaplatit v místních obchodech. Tady všude můžete potkat spoustu nefalšovaných Australanů a vyslechnout množství neuvěřitelných příběhů.

Další skupina lidí netoužící po městě jsou farmáři. Oni a jejich stáda žijí téměř všude. Lehce se vám stane, že při cestách po Austrálii potkáte velice dobře vypadající dobytek tam, kde byste ho vůbec nečekali. Z čeho a jak žije, je pro cizince naprostá záhada. Vždy a všude však budete srdečně vítání. I v případě, že majitel farmy není doma, tu určitě naleznete alespoň vodu pro osvěžení. A tato důvěra není zneužívána, protože střed této země je opravdu drsný a jeho poznávání už mnoho lidí zaplatilo životem.

Žijí tu stále ještě i původní obyvatelé kontinentu - Aboriginals. Po období diskriminace a násilné asimilace, kdy byli zavírání do jakýchsi táborů a jejich děti dávány na převýchovu do rodin bělochů, je Austrálcům znovu dána možnost žít původním způsobem života na vrácených územích. Smutnou skutečností však je to, že většina už návratu není schopna. I když je na tato území pro nedomorodé obyvatelstvo vstup většinou zakázán, styku s civilizací zabránit nelze a s ní je spojen největší nepřítel původního obyvatelstva - alkohol. Jejich tělo ho totiž nedovede, stejně jako u Indiánů rozkládat, a proto mu velice rychle podléhají. Nejméně poznamenaný způsob života si zachovali Austrálci na severu země, kde byly pro kolonizátory nepříliš příznivé klimatické podmínky. Přesto však jsou již i oni s civilizací spjati, využívají její produkty a různé výhody, které jim současná australská vláda nabízí.

Ta má v programu i ochranu australské přírody. Tento postoj je velmi silný zvláště u mladých lidí, kteří vykonávají spoustu dobrovolných činností na její ochranu. Ať už je to třeba odstraňování nepůvodního rostlinstva v buši či vyhledávání, ošetřování a odchov zvířat poraněných při častých přírodních požárech nebo chov původních žab zdecimovaných invazí dovezených jihoamerických ropuch. Australané se účastní také mnoha jiných dobrovolných prací, například pomocný nemocniční personál ve velkém doplňují důchodci, kteří chtějí být užiteční a zapojení do společnosti i na zaslouženém odpočinku. Cítíme zde stále silný vliv anglické tradice, například v tradičních čajích o páté hodině odpolední. Po druhé světové válce se díky přistěhovalcům z Evropy smíchala tato anglická kultura s tradicemi starého kontinentu a vytvořil se tak vyhlášený australský styl života, který spolu s nádhernou přírodou opravňuje Australany k hrdosti na svou vlast a k prohlášením, že jejich zem je tím nejlepším místem pro život.

Nejen tento článek najdete na novém originálním CD-ROMu Australis. Multimediální geografický projekt vycházející v edici Terra Incognita přináší unikátní soubor informací o Austrálii. Ukázky z CD a podrobné informace o obsahu na www.australis.cz.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Liam (2012-10-18 16:53:59 | 89.103.211.59)
Díky za pěkný článek. Chystám se do Austrálie a vítám každou informaci. Zvlášť ty pozitivní :-)

Diashow Aljaska 2017