Prolog

Nápad členů HO TAK navštívit Ecuador a pokořit Chimborazo je už staršího data. Před první expedicí do Jižní Ameriky se rozhodovalo právě mezi Chimborazem (tedy nejvzdálenějším bodem zemského povrchu od středu Země) a Aconcaguou (nejvyšší horou obou Amerik a současně západní i jižní polokoule). V roce 1997 to vyhrála Aconcagua, resty je však nutné likvidovat a tak přišlo na řadu i Chimborazo. První konkrétnější podoba expedice byla načrtnuta na posledním slanění oddílu na počátku prosince 1999. Vznikl totiž nápad spojit Ecuador s vedlejším Peru, byť poněkud na úkor dobývání ekvádorských nadoblačných výšin.

Nápad členů HO TAK navštívit Ecuador a pokořit Chimborazo je už staršího data. Před první expedicí do Jižní Ameriky se rozhodovalo právě mezi Chimborazem (tedy nejvzdálenějším bodem zemského povrchu od středu Země) a Aconcaguou (nejvyšší horou obou Amerik a současně západní i jižní polokoule). V roce 1997 to vyhrála Aconcagua, resty je však nutné likvidovat a tak přišlo na řadu i Chimborazo.

První konkrétnější podoba expedice byla načrtnuta na posledním slanění oddílu na počátku prosince 1999. Vznikl totiž nápad spojit Ecuador s vedlejším Peru, byť poněkud na úkor dobývání ekvádorských nadoblačných výšin.

Po získání základních informací byl sestaven předběžný itinerář, který jsem po průběžných konzultacích s ostatními členy výpravy postupně upravoval a doplňoval podle poznatků získávaných z internetu, cestopisů, průvodců, map a především od lidí, kteří uvedenou oblast navštívili - jejich zkušenosti se ukázaly posléze jako velmi cenné. Na přípravách se na jaře podepsala rovněž skutečnost, že jsem měnil po 25 letech zaměstnání, což odvádělo mou pozornost od těchto nepochybně důležitějších záležitostí.

Složení členů expedice se rovněž postupně obměňovalo. Z původně přihlášených třinácti lidí nás zůstalo nakonec šťastných sedm - moje žena Helenka, Olinka Salingerová, Ivana Vlnasová (jediná nečlenka HO), Bob Kovanda, Petr Šelelyo, Miloš Fic a já.

Letenky nám zamluvil již v prosinci 1999 nejmenovaný kamarád prostřednictvím svého přítele - šéfa cestovní kanceláře NEMO-SELECTA. Letenky Praha-Londýn-Bogota-Lima a Quito-Bogota-Londýn-Praha byly příjemně levné, i když se nad nám doposud neznámou kolumbijskou leteckou společností Avianca vznášel stíneček nedůvěry. Nicméně letenky nám po zaplacení promptně a bez problémů vystavili. Pochopil jsem, že to bylo ze známosti a tak jsem ze společné kasy investoval do pozornostní lahvinky.

Těsně před odjezdem mě Petr Šelík zlomil, abych vzal kytaru pod příslibem, že ji celou dobu bude opatrovat a nosit na vlastním hřbetě. Budiž mu tato oběť připsána ke cti a slávě!

Další zápisky jsou převzaty z mého umolousaného a notně potrhaného cestovního deníčku vonícího dálkami a rumem …

Autoy všech fotografií jsou T. Charvát. M. Fic a B. Kovanda. Díky za svolení k publikaci.

Tento článek je součástí seriálu Peru a Ekvádor. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017