Polsko – neobjevená krása

Proč cestovat do dalekých končin, když těsně za hranicemi na vás čeká ráj všech cestovatelů? Polsko je zemí plnou přírodního a kulturního bohatství. Zemí, kde se na každém kroku setkáte s historií, ale přesto se zde cítíte velmi příjemně.

Co vám nesmí uniknout

Stálicí na seznamu míst, které je nutné bezpodmínečně navštívit, je obvykle Varšava. Ti, kdo Polsko alespoň trochu znají, se ale shodují, že krásou se nic nevyrovná Gdaňsku! Jeho poloha, podnebí a jedinečná architektura z něj činí velice atraktivní a působivé místo.

Gdaňsk je jedním z nejstarších polských měst, ale svou roli sehrál i v moderních dějinách – neblaze proslulá je jeho spojitost se začátkem druhé světové války, na druhou stranu zde bylo založeno i politické hnutí Solidarita, které výrazně přispělo k pádu komunistického režimu.

Neopakovatelná atmosféra láká návštěvníky i do Krakova – staré město je, podobně jako Praha, výstavou architektonických stylů. Díky tomu, že jako zázrakem se Krakovu vyhnulo válečné bombardování, zůstala většina staveb prakticky neporušena.

Příroda – bohatství Polska

Kousek od Krakova ukrývají více než 300 km chodeb solné doly Wieliczka. V čem jsou výjimečné? Ze soli jsou zde vypracována umělecká díla – sochy, oltáře s reliéfy, dokonce i solné lustry. Tato krása učarovala i komisařům UNESCO a roku 1978 zařadili doly na seznam světového kulturního dědictví.

Ti, jimž samota není cizí a kteří nade vše milují toulání po horách, budou ohromeni krásou Bieszczad. Romantické dřevěné stavby jsou typickým znakem zdejší malebné krajiny, kterou je nejlepší navštívit v létě nebo na podzim, kdy se příroda předvádí v plné parádě.

Věděli jste, že v Polsku je neoblíbenější vesnice čápů na světě? Své útočiště jich tu našlo více než 200.

Před cestou nezapomeňte:

  • Ověřit si cestovní pojištění. V Polsku budete v neodkladných situacích bezplatně ošetřeni jen tehdy, prokážete-li se Evropským průkazem zdravotního pojištění své země. Pro jistotu doporučujeme uzavřít si raději vlastní pojištění.
  • Nakoupit polskou měnu - tzv. Zlotý, jehož hodnota odpovídá přibližně 6 českým korunám.
  • Počítejte s velkou proměnlivostí počasí a uzpůsobte tomu i svou cestovní výbavu.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017