Pozvánka na festival Cyklocestování

Vyrážíte-li na své cesty po Čechách, Evropě či světě na kole, tak byste neměli chybět 2.12. ve Frýdku-Místku. Uskuteční se tam první ročník cyklo-cestovatelského festivalu Cyklocestování. Ten bude pravděpodobně první specializovanou přehlídkou cestopisných besed a promítání o cyklocestování a cykloturistice v České republice. Na programu jsou besedy a promítání těch nejznámějších českých a moravských cyklocestovatelů (viz níže), ale také zajímavý doprovodný program.

Vyrážíte-li na své cesty po Čechách, Evropě či světě na kole, tak byste neměli chybět 2.12. ve Frýdku-Místku. Uskuteční se tam první ročník cyklo-cestovatelského festivalu Cyklocestování. Ten bude pravděpodobně první specializovanou přehlídkou cestopisných besed a promítání o cyklocestování a cykloturistice v České republice. Na programu jsou besedy a promítání těch nejznámějších českých a moravských cyklocestovatelů (viz níže), ale také zajímavý doprovodný program. Podrobné informace o akci najdete na stránkách www.cyklocestovani.cz.

Hosté festivalu

Svou účast nám potvrdili velmi zajímaví hosté, kteří patří k nejznámějším cyklocestovatelům v České republice.

Lucie Kovaříková a Michal Jon - první Češka na kole kolem světa, na kole VŠEMI kontinenty, první české cyklokilometry v Antarktidě, dobytí nejjižnějších bodů všech tří obydlených jižních kontinentů - Austrálie, Jižní Ameriky, Afriky, první český přejezd Austrálie ze západu na východ, první české cyklokilometry v Grónsku. Lucie je první českou ženou, která na kole objela svět. S Michalem absolvovala cestu v letech 2002-2005. Přesně za tři roky projeli 34 zemí a navštívili všechny kontinenty (Evropa, Asie, Austrálie, Jižní Amerika, Antarktida, Severní Amerika, Afrika a opět Evropa). Lucie a Michal našlapali celkem 68.175 km. Cestovali sami, natěžko, bez doprovodných vozidel, bez doprovodného týmu, non-stop. Vše potřebné si vezli na horských kolech. Během cesty napsali tři knihy. Závěrečný díl tetralogie vyšel po jejich návratu domů.

Jan Vlasák - svérázný cyklotramp a spisovatel, který již několik let baví svým poutavým a zábavným vyprávěním publika po celé republice. Jeho cesty vedou převážně na východ, do zemí bývalého SSSR, východního bloku atd.. Honza se však nezalekl ani drsného počasí Islandu.

Josef Zimovčák - několikanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole. Jako první cyklista na světě zdolal na vysokém kole v létě loňského roku kompletní trasu slavného závodu Tour de France. Letos se podobným způsobem snažil projet další slavný závod, italskou Giro d`Italia. Jeho zábavné a upřímné vyprávění nadchne určitě každého. K vidění bude určitě i jeho milovaný velociped.

Antonín Červený - spojení dvou zálib, cestování a sportu, vyústilo u Tondy v desítky cykloturistických cest po Evropě a tři větší výpravy mimo starý kontinent – na Nový Zéland (1998), do Jižní Afriky (2000) a Jižní Ameriky (Uruguay, Argentina, Chile – 2002). O těchto větších expedicích byla pokaždé vydána kniha. Na své cyklovýpravy se vydává většinou sám, neboť jen tak prý může maximálně zachytit a prožít danou zemi a její obyvatele.

Martin Stiller a Renáta Lorišová - mladá cyklocestovatelská dvojice, napůl z Čech a napůl z Moravy, se kterou jste se již během posledních let mohli setkat na stovkách cestopisných besed s diaprojekcí po celé ČR.

Renáta navštívila kromě střední Evropy třeba Island, Mexiko atd.. Mezi její největší cyklistické úspěchy patří alpský výjezd na plně naloženém kole až do nadmořské výšky 3050 m. Kromě toho zdolala průsmyky Passo dello Stelvio (2758 m), Timmelsjoch (2509 m) a další.

Martin má procestováno více než 30 zemí. Miluje Alpy a hrozně rád v nich jezdí na kole. Na plně naloženém kole má zdoláno asi 60 horských průsmyků. Jeho největší cyklocestou byla expedice napříč evropským kontinentem z Čech až do Afriky, při které projel 10 států a našlapal téměř 6000 km.

Jan Galla je netradiční cyklista a cyklocestovatel. Proč? Své cesty podniká na netradičních cyklopovozech jako jsou tandemkolo, lehokolo nebo ležaté tandemkolo. Účastnil se mnoha cykloexpedic do různých končin – např. na tandemu se jim podařilo dojet až za polární kruh, na lehokole dojel až na Krym atd.. V posledních letech pomáhá dobrovolně nevidomým cyklistům.

Simona a Roman Sztulovi - manželská cyklodvojka, nebo lépe řečeno cyklorodinka. S malým synátorem ve vozíku zapřaženém za kolem se vydali na cyklocestu, která končila až na nejsevernějším cípu Evropy. Z této ojedinělé expedice se také zrodila velmi pěkná knížka, která bude na festivalu také prezentována.

Doprovodný program

  • prezentace možností cykloturistiky v Beskydech
  • jak cestovat s kolem letadlem?
  • prezentace lehokol s možností vyzkoušení
  • diskuse o cyklistice nevidomých s účastí nevidomého cyklisty
  • prezentace cyklistického týmu Sportovního klubu vozíčkářů FM, ukázka speciálního kola pro vozíčkáře – handbike
  • prezentace partnerů (cyklo a outdoor vybavení)
  • prodej cykloknih
  • Karakoram - výstava fotografií horolezce Petra Piechowicze
  • Beskydy – proč v neděli nevyrazit do Beskyd?

Organizátoři akce

Tomáš Skotnica - organizátor cestovatelských akcí ve Frýdku-Místku (Mezipřistání ve FM), spolupořadatel Mezinárodního festivalu oudoorových filmů (www.mfof.cz - zástupce pro média, organizátor FM části), provozovatel webu www.mezipristani.cz, bývalý spolumajitel cestovní kanceláře, specialista na Nový Zéland a Jižní Pacifik, v současné době pracuje v letecké společnosti Central Connect Airlines.

E-mail: tomas.skotnica@mezipristani.cz
Tel: 608815576
ICQ: 114482642
Skype: teipurinui

Martin Stiller - posledních několik let aktivní besedující a spoluorganizátor cestovatelských akcí. Jen v období 2004-2005 uskutečnil více než 200 vlastních cestovatelských besed a diashow v desítkách měst po celé ČR. Více informací o jeho besedách najdete na stránkách www.besedy.xf.cz. Jeho články vycházejí ve specializovaných cestovatelských časopisech jako např. Cykloturistika, Treking, Svět outdooru a některé reportáže z jeho cest je možné slyšet v Českém rozhlase a jiných rádiích. Při svých cestách a expedicích spolupracuje s mnohými předními českými i zahraničními výrobci outdoorového vybavení.

E-mail: ms.broumovak@seznam.cz
ICQ: 236635492
Skype: cyklocestovatelM

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017