Pozvánka: výstava fotografií Cuba Libre

Nakladatelství JOTA si Vás dovoluje pozvat na výstavu fotografií z kubánských dobrodružství autorů cestovatelského bestselleru CUBA LIBRE Petra Horkého, Miroslava Náplavy a Marcela Nekvindy, která bude probíhat ve dnech 28.5. – 30.6.2007 v Domě pánů z Lipé na náměstí Svobody 17 v Brně.

Cuba Libre - vernisáž fotografií

Vernisáž výstavy proběhne v pondělí 28.5. v 18:00 h v Domě pánů z Lipé ( Brno). Součástí vernisáže bude projekce dokumentu CUBA LIBRE, beseda s autory, prodej knih a DVD Cuba Libre s 10% slevou a autogramiáda. Vstup na tuto vernisáž je volný.

Za Nakladatelství JOTA srdečně zve

MgA. Zuzana Slováková
manažerka propagace – turistické průvodce a cestopisy
+420 737 259 004

O autorech fotografií

Miroslav Náplava s Petrem Horkým založili v roce 1996 Sdružení pro cestopisnou dokumentaci CAMERA INCOGNITA. Doposud se pod jeho hlavičkou uskutečnilo přes šedesát zahraničních cest a expedic. Věnují se natáčení cestopisných dokumentů, natočili rozhovory s osobnostmi jako jsou Thor Heyerdahl, Arthur C. Clarke, Reinhold Messner, Frederik W. de Klerk, Erich von Däniken, kapitán mise Apollo 13 James Lovell či Vladimír Remek. V Nakladatelství JOTA dále vyšly jejich knihy Neznámá země (P.Horký) a Plavby sebevrahů (M. Náplava).

Marcel Nekvinda je majitelem Nakladatelství JOTA a vášnivým cestovatelem.

Jejich fotografie naleznete i v řadě turistických průvodců JOTA Rough Guides.

Informace o knize Cuba Libre

Horký, Petr & Náplava, Miroslav

1. místo * kniha CUBA LIBRE * vítěz jubilejního 10. ročníku festivalu GO KAMERA v kategorii Cestovatelské publikace

Kdo nezažil, nepochopí, kdo neviděl, neuvěří!

Cuba Libre není román - přesto v sobě má řadu silných příběhů. Cuba Libre není dokument - ale o životě současné Kuby se v knize dozvíte mnohem víc než ze stohu novin. Cuba Libre není ani klasický cestopis, protože při jeho čtení nebudete zdolávat vrcholy, trmácet se terénem ani zápolit s živly. Zato vám Cuba Libre řekne mnoho o tom, jak, kam a proč stojí za to cestovat.

Cuba Libre je knížka plná svobody, radosti a žízně... po životě. A někdy pochopitelně i žízně po kubánském rumu a velké životní lásce.

Petr Horký a Miroslav Náplava se na Kubu vrátili už několikrát. Nyní se s vámi o svou cestovatelskou lásku podělí způsobem jim vlastním - s plným nasazením, s řadou příběhů tak neuvěřitelných, že je přináší jenom život, s postřehy, kterých si všimne jen zkušený cestovatel nebo zvědavý kluk. A těmi autoři jsou. Jejich zážitky jsou plné smyslných žen, Ernesta Hemingwaye, hospodských příhod, komunistických absurdit, animistického náboženství, hudby a hlavně desítek kubánských osudů pestrých tak jako celý „ostrov svobody". A to, že se téměř stejně jako o Kubě dozvíte v této knize i o vztazích mezi muži a ženami, vás v tomto barevném, rozpustilém a nevázaném koktejlu „Cuba Libre" už ani nepřekvapí...

Tato kniha se dá zakoupit i se stejnojmenným hodinovým dokumentem na DVD. Dotisk! Vyšlo 22. 2. 2007 v Nakladatelství JOTA, běžná cena: 328 Kč

Recenze

Osvěžující koktejl z Kuby

Petr Horký, Miroslav Náplava: Cuba Libre, Jota, Brno 2006 - Ačkoli se může kniha Cuba Libre tvářit jako cestopis, ve skutečnosti ani moc cestopisem není. To ovšem neznamená, že se čtenář nedozví nic o Kubě. Ba naopak! Zkušená autorská dvojice Horký - Náplava připravila pro milovníky cestování opravdu netradiční koktejl. Ostatně těmi je Kuba proslulá a kniha se podle jednoho z nich také jmenuje.

Tento knižní koktejl se ovšem neskládá z kubánského rumu a americké Coca-coly, ale z ingrediencí daleko bohatších! Celkem pětkrát se autoři vypravili na Kubu, aby pronikli pod turistický háv Havany, která svá tajemství před běžnými turisty úzkostlivě střeží. Zpátky do vlasti pak přivezli nejen spoustu dokumentů, fotografií a filmového materiálu, ale i koktejl zážitků, příběhů a svědectví o tom, jaká Kuba vlastně je. A právě touto pestrou směsicí knihu prošpikovali skrz naskrz.

Nemusíte být nijak velkým příznivcem Kuby, aby se vám kniha líbila. Po jejím přečtení se však může lehce stát, že se jejím příznivcem stanete. Havana vám vyvstane před očima jako neuvěřitelně živé město se spoustou veselých a šťastných lidí, kteří upřímně pláčou dojetím při projevu kubánského vůdce Fidela Castra. Dozvíte se podstatu kubánské revoluce, která dostala Fidela Castra do čela Kuby, zavítáte do míst, která obýval „papá" Hemingway, stanete se svědky santerijského rituálu nebo se dozvíte, proč se náš tuzemský rum nemůže jmenovat rum. V knize je toho samozřejmě mnohem víc, včetně originálního komiksu nebo pohyblivých obrázků.

Podle autorů knihy „po smrti Fidela již nikdy nebude Kuba taková, jaká je dnes", a to byl také důvod napsání knihy. Zachytit tu atmosféru a podělit se o ni se čtenáři. Na přebalu knihy je sice varování, že kniha obsahuje řeči o ženách, ale to by se dalo rovněž chápat jako alibismus, protože některé pasáže mohou být kvůli těmto řečem chápány opravdu negativně. Ať tak či onak, troufám si říct, že největší zklamání čtenář zažije na stránce 252, kdy kniha končí.

Článek otištěn v Kult 03/07, autor: Robert Žďárský

Postřehy návštěvníků cestovatelského festivalu v Praze ve dnech 24. a 25. 3. 2007:

„Já se konečně letos odhodlal a nelitoval jsem. Pro mne nejlepší byl příspěvek dvou pánů - cestovatelů: Petra Horkého a Miroslava Náplavy o Kubě. Byl jsem z toho velmi nadšený, neboť tam šlo o lidi, kulturu a prožitky setkání. Zajímavé příspěvky dále byly např: Petr Ludvík - Opomíjený Tádžikistán, manželé Lisí - Stezkami kyrgyzských pastevců, Lukáš Synek - Jižní Čína. Myslím si, že tato setkávání jsou výborná, neboť člověk si opravdu může utkat svůj sen, a bez odchodu do ciziny by člověk nevěděl, kde je doma a co doma má. Hodnotím velmi dobře. … Ještě včera jsem si dal práci a prošel celý vývoj na webových stránkách a zjistil jsem, že rok od roku se jedná o kvalitatitivní, nejen kvantitativní, posun. Samozřejmě k lepšímu. První den jsem měl také dojem, že je třeba změnit pro příští ročník místo pořádání, ale pak jsem i přes stísněnost Evropského a Expedičního sálu zjistil, že by to nebylo ono. Nevím, jak to popsat, ale je to tak. Systém tří sálů je akorát. Takže v tom nemám žádných připomínek. … Velmi rád se zúčastním podzimního setkání a těším se na to. Ten Festival má totiž výborné genius loci a skvělou atmosféru." (Jan Podaný)

„Já jsem přišla jenom v sobotu a byla jsem moc spokojená. Jen mě mrzí, že jsem se už nevešla do Expedičního sálu. Byl prostě nátřesk. Mám pocit, že nejlepší přednášky jsou ty, které se skládají z co nejvíce příběhů a historek. Na nich se koneckonců atmosféra místa vykresluje nejlíp. Taky proto měl zřejmě obrovský úspěch film Cuba Libre. Já bych ale vyzdvihla i promítání o Africe od Václava Šilhy. Ukázal totiž, že tak nudně působící zvíře, jako je pakůň, může být výživným tématem na hodinové vyprávění!" (Bohdana Rambousková)

Další informace ráda podá:

MgA. Zuzana Slováková
PR – průvodce a cestopisy
Nakladatelství JOTA, s.r.o.
Křenová 19, 602 00 Brno
Tel.: +420 537 014 213
Mob.: +420 777 227 434
slovakova@jota.cz
http://www.jota.cz/

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017