Rhodos: Zajímavosti a tipy na výlety

Rhodos je největším z Dodekanónských ostrovů a jako takový se těší velkému zájmu turistů. Ti, kdo se rozhodnou strávit na něm dovolenou, rozhodně nelitují – Rhodos nabízí bohatou historii včetně starořeckých bájí. Kam se na tomto krásném ostrově podívat?

Podle tradiční řecké mytologie je Rhodos ostrov boha Hélia. Poté, co bohové porazili v lítém boji Titány, rozhodl se Zeus rozdělit veškerou půdu na Zemi jako válečnou kořist všem bohům. Avšak Hélius byl v té době ve svém slunečním voze a putoval po nekonečné obloze. Nikdo z bohů si na něj při rozdělování nevzpomněl.

Když se vrátil zpátky na zem, byl jednáním Dia rozezlen a také se dožadoval vlastní půdy. Nicméně Zeus si nechtěl rozhněvat ostatní Bohy, a tak mu vzkázal, že dostane tu část Země, která se sama vynoří z moře. A Egejské moře vydalo Héliovi nový ostrov. Bůh slunečního vozu byl s ostrovem velice spokojen a ozářil jej svým oslňujícím jasem. Od té doby byl ostrov Rhodos znám jako sluneční ostrov.

Údolí motýlů

Rhodos má za sebou dlouhou a bohatou historii, a proto samozřejmě nemá o památky nouze. Koho však bloumání po starých kamenech nezajímá, může navštívit Údolí motýlů, řecky Petaloudes. Přírodní krásy se tu představí v pětikilometrovém úzkém údolí. Nejenže poskytuje návštěvníkům příjemné ovzduší, ale především úchvatnou podívanou na nejrůznější druhy motýlů.

Motýli se sem stahují hlavně v červenci a v srpnu, aby se se zde pářili. Kvůli davům turistů však jejich počet v posledních letech ubývá. I proto je z údolí zpřístupněná jenom pětina. Komu přijde taková procházka krátká, může nakonec navštívit také muzeum motýlů a dalších živočichů.

Sedm pramenů

Na ty, kteří se chtějí v parném letním počasí zchladit, čeká místo zvané Sedm pramenů – Epta Piges. Zde na kopci vyvěrá sedm různých pramenů, které se slévají do malého potůčku. Italové tu vybudovali zavlažovací síť, z níž jeden kanál vede skrz celý kopec. Tímto tunelem, kterým potůček ze sedmi kamen protéká, je možno pěšky projít. Kromě porce dobrodružství nabídne také pořádnou dávku ochlazení. Není to však nic pro klaustrofobiky.

Dodekanónské ostrovy, kromě Rhodosu například Samos, nabízejí spoustu nádherných míst s historických památek. Pro aktivní odpočinek či dovolenou jsou jako stvořené. Rhodos je čtvrtým největším řeckým ostrovem, větší už jsou pouze Kréta, Lesbos a Eúboia.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Kuba