Rytmy Afriky 06

Jednodenní festival africké hudby a tance prezentuje nejlepší a nejzajímavější domácí hudební projekty věnující se hlavně západoafrické hudbě. Součástí programu jsou také zahraniční hosté. V roce 2005 to byla berlínská dívčí skupina Percussonia, která přijede pro velký úspěch zase. Jako exkluzivní host skupiny Tiditade letos vystoupí Mohamed Bangoura, slavný hráč na djembe původem z Guinei v západní Africe. Poprvé se festival uskutečnil v říjnu 2005 v klubu Mecca, letní odlehčená verze pod širým nebem se konala v srpnu 2006 na Střeleckém ostrově.

Festival africké hudby a tance tentokrát v klubu RETRO. Pátek 27. 10. 2006 19:00 hodin, klub RETRO, Francouzská 4, Praha 2 www.retropraha.cz

Večer uvádí Simona Babčáková, více informací na www stránkách festivalu: www.rytmyafriky.cz, vstupné: 200 Kč v předprodeji (předprodej RYBANARUBY a TICKETSTREAM), 250 Kč na místě. Akci pořádá o. s. Rybanaruby, Mánesova 87, Praha 2

kontakt na pořadatele:
Kateřina Polívková – o.s. Rybanaruby
e-mail: rybanaruby@rybanaruby.net
mobil: 731570701

Jednodenní festival africké hudby a tance prezentuje nejlepší a nejzajímavější domácí hudební projekty věnující se hlavně západoafrické hudbě. Součástí programu jsou také zahraniční hosté. V roce 2005 to byla berlínská dívčí skupina Percussonia, která přijede pro velký úspěch zase. Jako exkluzivní host skupiny Tiditade letos vystoupí Mohamed Bangoura, slavný hráč na djembe původem z Guinei v západní Africe. Poprvé se festival uskutečnil v říjnu 2005 v klubu Mecca, letní odlehčená verze pod širým nebem se konala v srpnu 2006 na Střeleckém ostrově.

Současně s představením africké hudby a tance chtějí organizátoři upozornit na možnosti smysluplné pomoci africkým zemím, a tak kromě programu kulturního připravují i program doprovodný – info stánky neziskových organizací pomáhajících v Africe, obchůdek Fair Trade, prodej výrobků chráněných dílen v Africe, sbírku materiálních potřeb pro Afričany, večer o.s. Kwa Afrika v prostoru Rybanaruby. Jedním z partnerů festivalu je nově vzniklý portál afro.cz. Jeho cílem je soustřeďovat informace o kurzech, hudebních i tanečních workshopech a představeních spřízněných s africkou kulturou.

Účinkují

  • TUBABU
  • TIDITADE + MOHAMED BANGOURA
  • PERCUSSONIA
  • BA-TO-CU
  • MUGEE
  • DUNUMBA
  • CAMARA

Mohamed Bangoura

Vynikající bubeník a tanečník pocházející z Guinei v západní Africe, která je kolébkou tradiční hry na djembe i tance. V současné době žije v Sydney, kde učí hru djembe a tanec, zároveň se každým rokem vrací do Afriky, kde pořádá intenzivní výukové pobyty (více na www.djembekan.net).

Mohamed vydal několik vlastních alb, spolupracoval s Percussion De Guineé a dalšími národními soubory v Conakry, založil školu pro africké bubny a tance Djembe Kan, která působí v Austrálii, na Novém Zélandě, v Japonsku i v Evropě.

Tubabu

(www.volny.cz/djembe/tubabu) - Skupina vznikla v lednu roku 2000, kdy se dali v Brně dohromady Bronislav Pavlíček - kapelník a sólový hráč na djembe - a pět dalších lidí, z nichž tři jsou bývalí nebo současní hráči na bicí nástroje v různých žánrech.

Nástrojové obsazení vychází stejně jako repertoár z podoby této hudby v oblastech západní Afriky, kde se uplatňuje kulturní vliv etnik jazykové rodiny Mandingo, zejména etnika Malinké (patří sem především Mali, Guinea, Pobřeží slonoviny, Burkina Faso). Basové bubny, souhrnně nazývané dununba, jsou tři - největší dunun, střední sangban a nejmenší kenkeni. Každý z basových bubnů je doplněn zvoncem (kenken). Djembe jsou tři - jedno sólové a dvě doprovodná. Na dunduny se hraje paličkou, na zvonce kovovou tyčinkou a na djembe dlaněmi. Někdy jsou bubny doplněny ještě dalšími rytmickým nástroji (yabara, wassamba, kesekese, gita, kirin).

Tubabu (název znamená v řeči Malinků a Bambarů „běloši“) reprodukují rytmy, jež se hrají v západní Africe (nejde o improvizaci ani o vlastní skladby). Každý z těchto rytmů má svůj název, zpívá se při něm určitá píseň a váže se k příležitosti, k jejímuž doprovodu původně vznikl - např. sklizeň či setí, svatba, iniciační obřady; existují rytmy uvítací, rytmy chválící dobré hospodáře či rytmy hrané na závěr slavnosti atd. Při všech těchto příležitostech či oslavách je hudba nerozlučně spjatá s tancem.

Tiditade

(www.tiditade.cz) - Skupina vznikla v roce 2002 z lidí, kteří se zabývali západoafrickým hudebním a tanečně-pohybovým uměním, její členové postupně podnikali výpravy do Afriky, kde se potkávali s největšími současnými mistry hudby i tance, učili se od nich a poznávali kulturu skrytou pod povrchem. To co poznali se snaží předávat dál prostřednictvím svých vystoupení.

Percussonia

(www.percussonia.de) - Německá dívčí kapela z Berlína věnující se západoafrické hudbě již více než 10 let. Při vystoupeních kromě bubnování hodně zpívají a tančí, jejich hudba má, kromě Afriky, kořeny i v tradiční hudbě arménské a bulharské. Součástí koncertů jsou i improvizované sety. Percussonia je hodně živelné seskupení, její produkce nepostrádá vtip a rozhodně se při ní výborně tančí.

Ba – To – Cu

(www.afrotanechudba.cz) - Je hudební a taneční skupina Moniky Rebcové, která se inspiruje africkými rytmy a tancem. Na jejich koncertech uslyšíte dynamickou hudbu, rytmy hrané na africké bubny djembe, dundun a kenkeni. Uvidíte exotické tanečníky i neexotické tanečníky v originálních kostýmech. Atmosféra jejich vystoupení vás přenese do slunné Afriky. BA - TO - CU je kapela, která dokázala spojit rytmus, melodii, tanec a barvy v jednu radostnou oslavu!

Mugee

(mugee.cz) - Skupina hudebně vychází z bohaté západoafrické rytmické tradice, kterou setrvale studuje a po svém upravuje. Hraje (nejen) na tradiční africké bubny dundun, sangban, kenkeni a djembe. Kapela vznikla na podzim v roce 2002.

Mugee si uvědomují, jak fascinující je bohatost a rozmanitost hudby západní Afriky, ale zároveň jim je jasné, že pocházejí ze střední Evropy a jejich kořeny jsou někde jinde. Proto se zpočátku spíše nesměle, ale postupem času stále odvážněji, pokoušejí obohatit tradiční rytmy o vlastní nápady.

Dunumba

(www.dunumba.cz) - Skupinu založili v roce 1995 bratři Tomáš a Jan Pavlackých, jako jedni z prvních u nás se začali věnovat západoafrické hudbě. V průběhu fungovaní Dunumby v ní hrálo množství českých i zahraničních bubeníků, známá je také pořádáním bubenických workshopů. V roce 2000 kapela přestala hrát, ale v současnosti opět úspěšně vystupuje.

Camara

Pětičlenná kapela z drsného severu Moravy hrající hudbu ještě drsnějšího západu Afriky. Camara je rodina bubeníků, jenž se snaží pomocí rytmu a písní šířit radost. Netradičně tradiční muzika.

Simona Babčáková

Talentovaná a osobitá herečka mladší herecké generace, v současnosti členka souboru Dejvického divadla (Příběhy obyčejného šílenství, Tramvaj do stanice touha, Love Story). Její výkony na jevišti patří k těm, na něž jen tak nezapomenete. Vyznačuje se expresivní ženskou komikou, bez servítků chrlí nápady, srší radostí ze hry a ráda se o ní dělí s publikem.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017