Rytmy Afriky 07

Festival RYTMY AFRIKY opět po roce představí skupiny hrající si s africkými rytmy a současně upozorní na některé z možností smysluplné pomoci Africe. Na letošním ročníku vystoupí Laboratoire Dubois (Berlín), Tiditade + Mohamed Bangoura (Guinea), Tubabu, Kurangbé, Pararingapatam, Camara.

III. ročník festivalu africké hudby a tance po roce opět prezentuje výběr domácích projektů i zajímavé zahraniční hosty spřízněné se západoafrickou hudební tradicí. Exkluzivním hostem letošního ročníku je berlínská skupina Laboratoire Dubios, která spojuje tradiční africkou hudbu s jazzem a v České republice vystoupí poprvé. Po loňském úspěchu se vrací výborný bubeník a tanečník původem z Guinei Mohamed Bangoura, hrát a tančit bude se skupinou Tiditade.

Hlavním záměrem Rytmů Afriky je představovat různé podoby africké kultury a současně upozorňovat na možnosti smysluplné pomoci africkým zemím. Kromě kulturního programu připravují organizátoři již tradičně i program doprovodný – prezentaci neziskových organizací pomáhajících v Africe, prodej výrobků chráněných dílen v Africe, představení Fair Trade, promítání filmů, besedy, workshopy atd.

Myšlenka pořádání festivalu vznikla v roce 2005 při cestě za bubnováním po západní Africe, reportáž z pobytu několika účinkujících najdete na Afro.cz. Portál Afro.cz je hlavním mediálním partnerem festivalu.

Podrobné informace, hudební ukázky, fotografie z minulých ročníků či soutěž o vstupenky najdou zájemci na www.rytmyafriky.cz.

Kde a kdy: sobota 27. 10. 2006 19:00 hodin, klub ROCK CAFÉ, Národní 20, Praha 1

Vstupné: 190,- předprodej Rybynaruby a Ticketstream, 240,- na místě

Pořádá: o. s. Rybanaruby, Mánesova 87, Praha 2; kontakt: Kateřina Polívková, rybanaruby@rybanaruby.net, 731570701

Účinkují

MOHAMED BANGOURA

Vynikající bubeník a tanečník pocházející z Guinei v západní Africe, která je kolébkou tradiční hry na djembe i tance. V současné době žije v Sydney, kde učí hru djembe a tanec, zároveň se každým rokem vrací do Afriky, kde pořádá intenzivní výukové pobyty.

Mohamed vydal několik vlastních alb, spolupracoval s Percussion De Guineé a dalšími národními soubory v Conakry, založil školu pro africké bubny a tance Djembe Kan, která působí v Austrálii, na Novém Zélandě, v Japonsku i v Evropě.

web: www.djembekan.net

LABORATOIRE DUBIOS

V Laboratoire Dubios se setkalo sedm hudebníků berlínské jazzové a perkusivní scény. Skupina experimentuje s prvky tradiční západoafrické hudební tradice a jazzem. Citlivé aranže linek dechových nástrojů se prolínají s polyrytmikou západoafrických bubnů a vzniká tak hřejivý a energií nabitý souzvuk. Tradiční kusy, vlastní kompozice a jazzové standardy vytvářejí prostor pro radost z improvizace jednotlivých hudebníků.

web: www.myspace.com/laboratoiredubios

TUBABU

Skupina vznikla v lednu roku 2000, kdy se dali v Brně dohromady Bronislav Pavlíček - kapelník a sólový hráč na djembe - a pět dalších lidí, z nichž tři jsou bývalí nebo současní hráči na bicí nástroje v různých žánrech.

Nástrojové obsazení vychází stejně jako repertoár z podoby této hudby v oblastech západní Afriky, kde se uplatňuje kulturní vliv etnik jazykové rodiny Mandingo, zejména etnika Malinké (patří sem především Mali, Guinea, Pobřeží slonoviny, Burkina Faso). Tubabu (název znamená v řeči Malinků a Bambarů „běloši“) reprodukují rytmy, jež se hrají v západní Africe (nejde o improvizaci ani o vlastní skladby). Každý z těchto rytmů má svůj název, zpívá se při něm určitá píseň a váže se k příležitosti, k jejímuž doprovodu původně vznikl.

web: www.volny.cz/djembe/tubabu

TIDITADE

Skupina vznikla v roce 2002 z lidí, kteří se zabývali západoafrickým hudebním a tanečně-pohybovým uměním, její členové postupně podnikali výpravy do Afriky, kde se potkávali s největšími současnými mistry hudby i tance, učili se od nich a poznávali kulturu skrytou pod povrchem. To co poznali se snaží předávat dál prostřednictvím svých vystoupení.

web: www.tiditade.cz

KURANGBÉ

Hrají na tradiční západoafrické nástroje etnika Malínke: djembe, dundun, sangban a kenkeni. Vychází z tradičních rytmů, ale nebrání se ani vlastní inovaci. Jde jim o energické vystoupení, u kterého návštěvníci nebudou moci přestat tančit.

PARARINGAPATAM

Skupina pěti bubeníků z Prahy, kteří mají za sebou různou hudební minulost a i hudba, kterou vytvářejí je formována odlišnými vlivy. V jejich repertoáru i ve skladbě nástrojů je nejvíce patrná západoafrická perusivní tradice, ale lze se zde setkat i s prvky indonéské hudby nebo ozvěnami Orientu. Hudebníci se snaží různé rytmické tradice přetvářet do originálních kompozic a nechávají co největší prostor vlastním nápadům jednotlivých členů.

CAMARA

Pětičlenná kapela z drsného severu Moravy hrající hudbu ještě drsnějšího západu Afriky. Camara je rodina bubeníků, jenž se snaží pomocí rytmu a písní šířit radost. Netradičně tradiční muzika.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017