S kamerou po Aljašce (recenze)

V současné době je v našich knihkupectvích k dostání spousta cestovatelské literatury - nejen průvodců, ale i reportáží a cestopisů. Knihy jsou to úrovně různé, někdy nevalné, jindy vynikající. K tomu, aby se vám dostávaly do rukou spíše knížky té druhé kategorie se budeme snažit přispět i my. Takže první “recenze“ cestopisné knihy na našem serveru je na světě.

L. Moulis, A. Kusbach: S kamerou po Aljašce
Autor: L. Moulis, A. Kusbach
Vydalo: Nakl. Baset, Praha 2001
ISBN: 80-86223-14-0
Cena: 265 Kč

Když jsem měl minulý týden cestu do centra, chtěl jsem se stavit do nějakého knihkupectví, jelikož mi došlo kvalitní čtivo (kterého jak známo není nikdy dost). Měli zavřeno a tak jsem skončil v knihkupectví jiném. A jak tak bloumám mezi stolky a regály, uhodil mě do očí nápis na jednom obalu. Aljaška - a bylo rozhodnuto.

Kniha je členěna celkem do pěti uzavřených částí a každá z nich popisuje jinou oblast Aljašky. Počtete si o Brooks Range a povodí řeky Kobuk, zlatokopecké stezce ze Skagway do Dawson City a splutí Yukonu, národním parku Denali a obrovských medvědech z ostrova Kodiak.

Začal jsem hltat text a obrázky a v hlavě mi začala krystalizovat nejdříve nejasná, později velmi zřetelná myšlenka - JÁ CHCI TAKY!!! Přesto, že se jedná o knihu popisnou, z jejich stránek na vás dýchne romantika spojená se jmény jako Eskymo Welzl nebo Jack London. Do popisů vlastní cesty je zařazeno velké množství faktografických vložek, které popisují přírodu a historii a uvádí spoustu věcí do patřičných souvislostí. Rozhovory s různými lidmi (včetně našich krajanů žijících na Aljašce) vám také napomohou udělat si obrázek o jejich způsobu života.

Kniha má pevnou vazbu je tištěna na křídovém papíře a obsahuje velké množství barevných i historických černobílých fotografií. Velmi se mi zamlouvaly i jednoduché mapky umožňující snadnější orientaci. Ke grafickému zpracování bych možná měl jednu výhradu - týká se oněch faktografických vložek v textu knihy. Nejsem profesionální grafik, ale rámečky s osekanými rohy a světle žlutým podbarvením mi moc nesedly.

Otázka zní: koupit či nekoupit? Jste-li stejné krevní skupiny, určitě koupit.

Celkové hodnocení: - (4/5)

Tato recenze vyjadřuje zcela subjektivní názor jejího autora

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017