Co skrývá slovo Schreibmaschinenmuseum

Místní rodák Peter Mitterhoffer zde postavil první psací stroj, sestavený ze dřeva, drátků a písmenek; pak další a další, celkem čtyři modely! Ten poslední pak naložil na dřevěnou krosnu, dole opatřenou kolem - dá se použít jako ruksak, vzhůru nohama pak jako dnešní kolečko. Pěšky došel se svým vynálezem do Vídně, kde se mu dostalo slyšení u samotného císaře.

To je slovo, co? Typicky německá složitá složenina. Kde, proč, jak to?

V Alpách, nedaleko městečka Meran (německy) či Merano (italsky) je vesnička Partchins. 1200 psacích strojů je zde vystaveno v muzeu, od toho prvního až po poslední, které byly od osmdesátých let minulého století nahrazovány počítači. Proč se "Schreibmaschinenmuseum" nachází právě tady?

Místní rodák Peter Mitterhoffer zde postavil první psací stroj, sestavený ze dřeva, drátků a písmenek; pak další a další, celkem čtyři modely! Ten poslední pak naložil na dřevěnou krosnu, dole opatřenou kolem - dá se použít jako ruksak, vzhůru nohama pak jako dnešní kolečko. Pěšky došel se svým vynálezem do Vídně, kde se mu dostalo slyšení u samotného císaře. Franc Josef, od Čechů zvaný Procházka, měl své úřední hodiny pro takovéto vynálezce a snažil se pokrok podporovat. V tomto případě se však zmýlil svým odhadem, že ta věc není celkem k ničemu dobrá. Ještě dnes tak dost lidí uvažuje - co jsme neměli dodnes, nebudeme potřebovat ani zítra. Neodsuzujme tedy císaře, ten aspoň dal vynálezci 150 zlatých, což byla tehdy hromada peněz…

V muzeu jsou vystaveny kopie prvních Mitterhofferových psacích strojů, včetně oné černé dřevěné kysničky, ve které svůj vynález někdy kolem roku 1870 do Vídně vezl. Vystaveny jsou tu samozřejmě i jiné stroje, nepřeberného množství různých principů a metod tištění písmenek na papír, různé technické a estetické úrovně. Některé kousky jsou co do zdobnosti opravdu perly, s vykládanými klapkami a pomalované obrázky.

Jak ale přišel na svět psací stroj, když jej velký císař odmítl? Je zajímavé, že první profesionální exempláře, vznikly těsně po roce 1870 a pocházejí z Ameriky. Okopírovali snad Američané Schreibmaschine Petera Mitterhoffera? Pravděpodobně ne. Zřejmě vynalezli tohoto důležitého pomocníka současně s tyrolským kutilem. Investovali však hned do jejich dalšího vývoje a tak to tedy byly americké psací stroje, které počátkem dvacátého století začaly zaplavovat i Evropu.

Až se někdy podíváte do Merana, nezapomeňte toto muzeum navštívit. Budete se podivovat nad krásou mašinek, nad vkusnou expozicí, doplněnou dobovými obrázky a maketami píšících lidí - a třeba vás i napadne, jak je moudré myslet i na budoucnost.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017