Seskok z Baba Dagu

Baba Dag je ideálním cílem pro ty, kteří se v Turecku nechtějí příliš vzdalovat od moře. Nádherně položená hora láká k pěším výletům, ale slouží i jako oblíbené startovací místo vyznavačů paraglidingu. Ze stezek šplhajících do strmého svahu se naskýtají úchvatné výhledy na slavnou pláž Ölüdeniz, ale milovníci adrenalinu jistě neodolají pokušení, prohlédnout si pobřežní scenérie z ptačí perspektivy při tandemového seskoku.

Pro mnoho lidí je seskok z Baba Dagu nejkrásnějším zážitkem z dovolené v Turecku. Mořské pobřeží v okolí laguny Ölüdeniz. Baba Dag neboli Otec hor je označován vyznavači paraglidingu za nejlepší destinaci ve Středomoří. Prudký svah Baba Dagu měří přesně 1969 m. Tlos patří k nejtajemnějším antickým městům na tureckém pobřeží. Úspěšné přistání je pro místní profesionály samozřejmou rutinou. Neobvyklou atrakcí je opuštěná vesnice Kaya Köyü. Pláže na úpatí Baba Dagu patří k nejlepším v celém Turecku. Vzácná flóra neroste jen na svazích Baba Dagu, ale i v písku na plážích pod ním. Při opalování si můžete krátit čas pozorováním umění odvážných letců.

V této galerii je 17 obrázků. Zobraz celou galerii

Baba Dag (též Babadag) je jednou z nejvyšších hor (1969 m) na pobřeží Egejského moře. Tyčí se nad populárním letoviskem Fethiye, jehož chloubou je známá laguna Ölüdeniz. Západní svahy Baba Dagu, nazývaného v antických dobách nazýván Mt. Cragus, se prudce zvedají přímo od mořského břehu, takže výstup na vrchol je kvůli nezvykle velkému převýšení mnohem náročnější, než na jakoukoli stejně vysokou horu ve vnitrozemí. Ale nejedná se o terén, který by vyžadoval horolezecké dovednosti. Naopak, až na vrchol vede poměrně dobře schůdná turistická stezka. Projít ji od začátku až na konec, to chce ovšem značnou dávku houževnatosti.

Botanická zahrada

Celá trasa měří 13 kilometrů a začíná u restaurace White Delphin několik set metrů od pláže Ölüdeniz. Neplatí se žádné vstupné a volné táboření v přírodě není zakázáno. Turisté by se však měli při pobytu v této lokalitě vyvarovat rozdělávání ohně, neboť ten tu může zvláště během suchého léta snadno způsobit nezvladatelný požár.

Počátek cesty je dobře označen a tvoří jej kamenné schodiště, jež po chvíli mizí ve stínu olivového háje. Jedná se o divoce rostoucí stromy, které jsou mnohem menší a mají i drobnější plody, než jejich kultivované odrůdy. V porostu na úpatí hory se občas kromě olivovníků objevují i další subtropické dřeviny. Vedle fíků, myrty a mandlí tu najdeme také například vavřín. V místech, kde došlo kvůli pasení ovcí k většímu narušení původní vegetace, roste převážně tzv. Evergreen Oak, zvláštní druh stálezeleného dubu. K nejmohutnějším stromům patří platan.

Další část cesty je lépe schůdná, neboť vede po domorodci v minulosti dlouho užívané pěšině spojující vesničky Ovacik a Kirme. O kousek výše leží několik tradičních kamenných cisteren. Stezka zde míjí také nejníže položenou světlinu, ze které lze odstartovat s paraglidem.

Následující etapa nabízí úžasné výhledy na moře a okolní ostrůvky. Po překonání malé rozsedliny pokračuje cesta přes osadu Kozagaci, kde je poslední studna, ze které můžete načerpat pitnou vodu na zbytek trasy. Vesnice Kozagaci je také významnou křižovatkou. Pokud si chcete cestu na vrchol Baba Dagu o polovinu zkrátit, můžete až sem z opačné strany přijet po hrbolaté silničce.

Nad Kozagaci začíná nejnáročnější úsek výstupu. Cesta míjí několik křižovatek, ale je relativně dobře značená. Chvíli vede paralelně z téměř po celý rok vyschlou bystřinou, pak ji dvakrát překřižuje a stoupá dál k načervenalým skalám. Tady, ve výšce nad 1000 m se příroda začíná rychle měnit. Přibývá borovic a jalovců. Nepřehlédnutelné jsou staleté cedry. Brzy na jaře upoutá svými ostře purpurovými květy keř nazývaný Judas Tree (Cercis siliquastrum). Největší raritou je však zvláštní endemický javor (Acer undulatum). Není divu, že Baba Dag mnozí přírodovědci nazývají botanickou zahradou a navrhují tuto oblast prohlásit za chráněnou rezervaci.

Poslední úsek cesty komplikuje několik skalnatých úseků, kde je třeba zvýšené opatrnosti. Samotný vrchol je holý. Teprve tady se vám poprvé naskytne i pohled hluboko do hor ve vnitrozemí. Svou siluetou upoutá zejména hory Ak Dag (3015m) a Çal Dag (2184 m). Průměrně zdatný turista zvládne celý výstup asi za pět hodin.

Výstup lze podniknout i po protilehlém východním svahu od antického města Tlos. Stezka tu však není značena a turisty není proto doposud využívána.

Adrenalinový zážitek

Sestup lze realizovat z části jinými stezkami, nebo si dohodnout odvoz. Těsně pod vrchol vede celkem dobře sjízdná silnička z 18 km vzdáleného Ovaciku, můžete si tedy na zpáteční cestu domluvit odvoz. Další alternativou je nechat se na Baba Dag vyvést a pouze z něj seběhnout dolů na pláž. Skutečně stylovým zakončením výpravy je však seskok na paraglidu.

Na první pohled to sice vypadá jako dost bláznivý nápad, ale Baba Dag vyhlášeným centrem paraglidingu, kam každoročně míří tisíce vyznavačů tohoto sportu z celého světa. Vůbec nevadí, že nemáte vlastní vybavení a potřebné zkušenosti. Stačí pokud na to máte odvahu a finance. Paragliding je na Baba Dagu velkým byznysem. Spousta agentur ve Fethiyi a kolem pláže Ölüdeniz nabízí tandemový seskok s profesionálním pilotem. Toto dobrodružství si také můžete domluvit přímo na pláži. Celé mořské pobřeží pod Baba Dagem je tak trochu jedna velká přistávací dráha. Stačí jen oslovit pilota, který vám bude nejsympatičtěší. Každý den jich na pláži kolem vás budou přistávat desítky.

Paragliding není tak nebezpečný sport, jak to na první pohled může vypadat. Každý rok sice dochází na Baba Dagu ke smrtelným nehodám, ale ty padají na vrub především nezkušeným začátečníkům, či hazardérům, kteří se vrhají do vzduchu i za nepříznivých klimatických podmínek. Ovšem tandemový seskok se zkušeným místním borcem, který má za sebou stovky nalétaných hodin a dobře zná místní terén, je asi stejně nebezpečný, jako jízda taxíkem.

Většina místních agentur nabízí služby na skutečně profesionální úrovni a bezpečnost klientů je pro ně prvořadá, neboť jakákoli nehoda by měla katastrofické následky pro jejich podnikání. Samozřejmostí je zapůjčení kvalitní motocyklistické přilby a bytelných bot, které jsou nutné pro bezpečné přistání. Cena je různá. Záleží na délce letu, respektive na tom, z jak vysoko položeného místa na Baba Dagu chcete odstartovat. Obvykle se pohybuje kolem 100-150 EUR. V ceně je i doprava terénním automobilem do hor. Za příplatek se můžete nechat nafilmovat. Let natočí pilot malou kamerou upevněnou na své helmě a přistání a start jeho asistenti. Výsledný film dostanete v sestříhané podobě na DVD.

Tandemový seskok z Baba Dagu je skutečně silným adrenalinovým zážitkem, na který bude vzpomínat celý život. Podniknout ho může každý kdo netrpí úzkostnou závratí a to bez ohledu na věk. Let z nejníže položené startovací plošiny trvá asi 20 minut. Pilot nepotřebuje ani trochu vaši asistenci, po celou dobu se tedy můžete kochat pohledem na azurově modré pobřeží. Po úspěšném startu si smíte sundat helmu a užívat si let všemi smysly. Ruce máte stále volné, takže není problém během letu pořizovat nevšední snímky vlastním fotoaparátem. Krátce před přistáním vám pilot přilbu opět nasadí. Přistává se sice do jemného plážového písku, ale jistota je jistota. Zatímco začátečníci končí občas v moři nebo v křoví, zkušení profesionálové se dovedou trefit hned vedle lehátka vašich přátel. Jejich přistání je naprosto bezpečné téměř nikdy nedojde k pádu klienta na zem. Pracovníci letecké agentury navíc čekají na místě přistání, aby zajistili přistávajícímu paraglidu dostatek volného prostoru a případně méně zdatného zákazníka zachytí do rukou.

Baba Dag je vyznavači paraglidingu považován za nejlepší destinaci v celém Středomoří. V laguně Ölüdeniz na jeho úpatí je prý zas nejmodřejší i nejteplejší voda na celé turecké riviéře. Je tedy mnoho důvodů, proč se vydat právě sem. Pokud si tedy chcete v Turecku užít plavek i pohorek a navíc ještě zažít pořádné dobrodružství, pak určitě neprohloupíte, když zamíříte právě sem.

Praktické informace

Doprava: Fethiye je destinací, kterou naleznete i v katalozích některých českých CK. Nejbližší letiště se nachází v necelou hodinku jízdy vzdáleném Dalamanu, kam létají i vnitrostátní linky z Ankary a Istanbulu. Autobusem trvá jízda z obou těchto měst asi 11-12 hodin. Železnice nikde v okolí nevede. Do ostatních pobřežních letovisek a přístavů se lze z Fethiye dostat též při vyhlídkové plavbě na jachtě, což je nejen velmi romantické ale i poměrně drahé.

Ubytování: Ve Fethiyi a kolem okolních pláží stojí stovky hotelů všech kategorií. Ubytovat se není problém ani uprostřed sezóny, ale ceny bývají v tuto dobu vyšší. Čistý a skromně zařízený dvojlůžkový pokoj pořídíte od 20 EUR. V létě se rozhodně vyplatí pokoj s klimatizací. (od 35 EUR). Ubytování je možné v předstihu rezervovat přes internet, ale nedosáhnete tak příznivé ceny jako při smlouvání přímo na místě.

Na Baba Dagu je možné stanovat. Během zimy slouží jako nouzový útulek budka požární hlídky na vrcholu.

Treking: Více informací a jednoduché mapky najdete na: www.geocities.com/hikingbabadag/

Paragliding: Nejlepší podmínky pro létání jsou na Baba Dagu od května do října. Pokud máte zájem o bližší informace nebo si chcete tandemový seskok domluvit ještě před cestou, pak se vám mohou hodit následující adresy:

Pláže: Popisovat krásu slavné laguny Ölüdeniz by bylo nošením dříví do lesa, neboť se o ní píše v každém knižním průvodci. V jejím sousedství leží i další pěkné a méně navštěvované pláže. Přímo pod Baba Dagem se táhne například pláž Kidrak. Severně od Ölüdeniz se zas nachází pláž Gemiler s pěkným výhledem na ostrůvek Gemile Adasi.

Památky v okolí: Pár kilometrů od letoviska Ölüdeniz se nachází opuštěná řecká vesnice Kaya Köyü. Rázovité kamenné domečky vypadají, jako by je jejich obyvatelé opustili teprve nedávno. Ve skutečnosti jsou již prázdné od 20. let 20. století. Na rozdíl od hororů, které tehdy provázely řecko-tureckou válku, zde k žádnému masakru nedošlo. Při poválečné „výměně obyvatelstva“ prý místní Turci dokonce doprovázeli nedobrovolně „odsunuté“ Řeky do přístavu ve Fethiyi a tam se s nimi dojatě loučili. Podle pověsti prý také někteří Řekové svěřili své bohatství do opatrování svým muslimským sousedům pro případ, že by se ještě někdy v budoucnu směli vrátit. Vesnice Kaya Köyü zůstala od té doby opuštěná, neboť žádný Turek z okolí neměl tu drzost, nastěhovat se do domů po nespravedlivě vyhnaných křesťanech.

Slabou půlhodinku od Fethiye stojí v malebném přírodním zákoutí dosud jen částečně odkryté ruiny antického města Tlos. To bylo kdysi jedním z nejdůležitějších center Lýkie. V těsném sousedství se nachází též stará turecká pevnost, jež byla v 19. století sídlem obávaného loupežníka s přezdívkou Kanli Ali (Krvavý Ali).

Kuriozitou, která zaujme zejména milovníky historie letectví, je socha patrně nejslavnějšího tureckého pilota, jež stojí v centru Fethiye. Legendární letec Fethi Bey prodělal výcvik v Anglii a padl na počátku druhé světové války. Na jeho počest bylo po vyhlášení Turecké republiky přejmenováno někdejší řecké město Makri na Fethiyi.

Zajímavost: Na jižním úpatí Baba Dagu leží Kelebek Vadisi neboli Údolí motýlů, které každé léto zaplaví tisíce exemplářů tohoto pestrobarevného hmyzu. Největší pozornost na sebe poutá přástevník medvědí (Euplagie quadripunctaria), létající drahokam, který se údajně vyskytuje pouze na tomto místě. Vápencový kaňon není však snadno dosažitelný a pokud nejste horolezec a nemáte potřebné vybavení, tak uděláte lépe, když navštívíte jen jeho přímořský konec, kde je u pláže malý vodopád. S jistou dávkou rizika se mohou odvážnější jedinci do Údolí motýlů pokusit sestoupit po strmé a nebezpečné stezce z vesnice Faralaye, která leží o 600 metrů výše.

Tento článek je součástí seriálu Ve stínu Araratu. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017