Slovenská termální koupaliště

Většina žen miluje horkou vodu, ani já nejsem výjimkou. Obzvlášť, když si stačí zajet nedaleko k našim sousedům na Slovensko. Ale to musí člověk vědět, jaké až neskutečné možnosti a vyžití nejen koupání a relaxování v bazénech, ale i dalších aktivit v komplexech termálů se dají vyzkoušet. A věřte, mnohdy se budete pohybovat opravdu v komfortu.

Aquapark Tatralandia Aquapark Tatralandia Aquapark Tatralandia Aquapark Tatralandia Aquapark Tatralandia Aquapark Tatralandia Aquapark Tatralandia Aquapark Tatralandia Aquapark Tatralandia Aquapark Tatralandia

V této galerii je 26 obrázků. Zobraz celou galerii

Aquapark Tatralandia

Největším areálem pro malé i velké vodníky je místo, které leží na severním břehu přehrady Liptovská Mara, mezi Západními a Nízkými Tatrami a nese hrdě jméno Aquapark Tatralandia. Je to nejen vodní, ale i zábavní, ubytovací a relaxační komplex, který má díky horké termální vodě celoroční provoz.

Voda je zde léčivá a má velmi dobré účinky na pohybové a dýchací ústrojí. Pramen vyvěrá z hlouby 2500 m a m8 teplotu 60,7 °C, ale než se dostane do bazénů, teplota se ustálí v rozmezí od 26 do 38 °C. Můžete si vybrat a různou teplotu vody vyzkoušet celkem v 11 bazénech. Sice pouze 3 z nich jsou kryté, ale vůbec není problém být v nekrytém v horké vodě i ve špatném počasí. Jen je trochu potom šok vylézt ven, ale pokud si přichystáte k okraji bazénu froté měkoučký župánek, tak určitě neprochladnete a navíc uděláte něco pro své zdraví. Střídání teplot organismu určitě neuškodí, naopak ho zocelí. Nakonec proč máme sauny. Tady je to trošičku podobné.

Zejména děti a lidé sportovně založení si tady užijí 23 tobogánů a klouzaček. Od letošního léta ( 2007) přibyl velký dětský bazén a raftovací tobogány. Pro milovníky rychlého sportovního plavání bazén plavecký. Přijdou si tu na své hlavně sportovci tělem i duší, kteří využijí i plavecké dráhy a lákavou vodní lezeckou stěnu.

Pro starší unavenější ročníky není marné masážní sezení a super vodní lůžka a chrliče. Malé i velké děti zabaví vodní houpačka, tobogány a skluzavky, největší komplex nafukovacích hradů a labyrinty. A co teprve Tarzanie, lanová lezecká dráha, kde si každý může zkusit své možnosti a mnohý si i šáhnout na dno.

Ve třech typech domů rozdělených buď do řadové výstavby, apartmánů nebo samostatně stojících bungalovů se můžete ubytovat přímo zde v areálu. Kdo je v areálu i večer může se pobavit jako na divokém západu s Western City Šiklův Mlýn, který jistě mnoho Čechů zná právě z proslaveného Šiklova Mlýna u nás.

Já jsem se v místě zdržovala jen přes den, večerní zábavu si neužila, ale i tak jsem byla z místa naprosto unešená. A víte proč? Najdete tady nejdelší tobogán na Slovensku, tzv. Anakondu. Také nejstrmější tobogán na Slovensku – Free Fall a první raftovací tobogán, Rollercoaster a samozřejmě ještě jiné. Všechny atrakce dohromady Vám zaručí prímovou zábavu.

Bešeňová

Když to vezmu podle abecedy, tak dalším termálním koupalištěm Slovenska je Bešeňová. Relax a pohoda po celý rok. Devět venkovních bazénů poskytuje vodu od 26 do 40 °C a čtyři vnitřní bazény mají ohřívanou pitnou vodu. Termální voda tady vyvěrá z hloubky skoro 2 000 metrů horká 70 °C.

Thermal park Bešeňová má svojí typickou atmosféru, nádherný je zejména Vitální svět se svojí soustavou pěti saun a s možností inhalací různých směsí, jako je klasická bylinková, mentolová, solná, ale i finská a římská. Každá má to své a výborně uvolní dýchací cesty.

Je zde možno využít i hydromasáže. Zajímavá je turecká mýdlová masáž. Nejvíc lidí ale volí klasické masáže působené výřivkami. Mají tady jednu evropskou raritu, kterou se skutečně odlišují od ostatních termálů. Jde o vyhřívané křeslo z 24 karátového zlata.

No, běžní návštěvníci spíše ocení relax procedury v Relax centru jako jsou lymfodrenáže, světelná terapie, rašelinové zábaly, slender stoly. Kdo chce, může navštívit fitness nebo si dát krásně upravit nehty na manikůře či pedikůře.

Bešeňová je nejen známá minerálními prameny ke koupání, ale i známou pitnou minerálkou, bešeňovskou kyselkou. Bešeňovou najdeme mezi Ružomberokem a Liptovským Mikulášem.

Dunajská streda

Dunajskou Stredu najdete na Žitném ostrově, který leží mezi hlavním tokem Dunaje a Malým Dunajem. Každý kdo nemá rád uměle vybudovaná a architektonicky striktní místa přijde si na své v přírodním areálu, tak právě zde ocení přírodní jezero, které je dominantou místa. Dá se na něm jezdit i na loďkách a kochat se krajinou a čistou přírodní vodou.

Je zde celkem 7 bazénů s termální vodou, která má stejně jako v Tatralandii blahodárné účinky na pohybový aparát. Akorát, že zde je získávána z méně hlubokého geotermálního vrtu z hloubky 1600 m a voda má teplotu 54 až 56 °C.

Termální koupaliště Dunajská Streda leží na ploše víc než 20 hektarů a najdete zde i překrásný park určený k relaxaci a v letních měsících pěstěný trávník určený k opalování. Co se týče sportovního vyžití, můžete si tu zahrát volejbal, minigolf a pokud se chcete pořádně naběhat i tenis. Na své si tady přijdou děti. Jak v dětském bazénu, tak na hřištích s prolézačkami, pískovištěm a dalšími možnostmi. Ty větší asi nejvíc ocení 120 metrů dlouhý vodní tobogán.

Galandia

Na jihu Slovenska, v nejteplejší části u našich sousedů, mezi Bratislavou a Nitrou je letos od léta úplně nově zprovozněný vodní svět Galandia. Ve vnější části parku, která je otevřena jen po dobu léta najdeme 25 m dlouhý plavecký bazén, dětský bazén, výplavový relaxační bazén, 2 tobogány, bufet s občerstvením, dětské hřiště a plážový volejbal.

Vnitřní část s celoročním provozem skrývá velký relaxační bazén, hypertermální klidový bazén, dětský bazén, dojezdový bazén s uzavřeným tobogánem, najdeme tady i rychlé občerstvení a bar.

V tisku jsme se mohli dočíst: „Primátor Galanty Alexander Mézeš připomněl, že dokončené koupaliště je jen první etapou v desetiletém budování víceúčelového odpočinkového areálu. Druhá etapa, o které se aktuálně jedná, znamená nový hotel a wellness centrum. Třetí etapa pak přinese sportovní hřiště, ledovou plochu, golfový areál a fotbalový stadion vyhřívaný geotermální energií“. Máme se tedy ještě na co těšit.

Kalameny

Kdo miluje čistou přírodu, určitě se rád vykoupe v malém přírodním jezírku, kde vyvěrá termální léčivá voda přímo uprostřed kouzelné krajiny pod Chočskými vrchy, severně od Rožomberoku. Jedná se o malé ryze přírodní termální koupaliště Kalameny.

Komárno

Plochu 2,5 hektaru zabírá termální koupaliště Komárno. Teplota aktivních pramenů se po ochlazení ustaluje na 37 °C a minerální voda se používá k léčbě kloubních a revmatických potíží. Blahodárně působí i na kožní, gynekologické nebo neurologické potíže.

Celý areál je rozdělen do dvou částí, jedna má provoz pouze letní a druhá funguje celoročně.

V létě je k dispozici bazén pro sportovní vyžití, bazén pro neplavce, sedací bazén k léčení a dva dětské bazény. Celoročně se dá využít budova tzv. očistných koupelí. Je dvoupodlažní a najdete zde plno možností různých procedur. Nejvíce jsou využívány dvě sauny s kapacitou 10 a 25 míst. Také v sedacím bazénu pro 40 osob je plno. Pokud se do něj nedostanete včas, můžete využít možnosti masáží, nebo fitnes centra či rehabilitačních prostor v tělocvičně. Nebo ještě příjemněji můžete počkat v bufetu u něčeho dobrého a kávičky. A úplně nejpříjemnější je poležení na opravdu velké terase domu na lehátkách, kde můžete relaxovat libovolně dlouho.

Kováčová

Nádherná příroda, jehličnaté lesy, přírodní horký pramen – to je termální koupaliště Kováčová. Místo najdeme pod Kremnickým pohořím severozápadně od Zvolena a na jih od Bánské Bystrice.

Teplota pramene je 47,7 °C a tak se musí zchlazovat na přibližně 30 °C. Vykoupat se zde můžeme ve třech otevřených bazénech. Najdeme tady tobogán, dobře najíst se dá v restauraci, ale je možno využít i stánky s občerstvením. Pro sportovní vyžití je možno si zahrát tenis, minigolf, plážový volejbal, minifotbal. V místě je camping.

Liptovský Ján

Krásné ale pouze letní přírodní termální koupaliště najdete v Liptovském Jánu. Teplota vody se pohybuje od 15 do 30 °C a je zde možno se koupat od června do září. V sezoně má koupaliště otevírací dobu od úterý do neděle.

Nové Zámky

Na Jižním Slovensku, na jednom z ostrovů řeky Nitry najdete termální koupaliště Nové Zámky na periferii města na ploše asi 8,5 ha. Koupaliště je také známo jako Štrand Emila Tatárika.

Je to opravdu velký areál, bohatý nejen na plavecké, ale i sportovní vyžití. Můžete si tady zahrát basketbal, volejbal, nohejbal a děti na vás rády počkají na krásně vybaveném dětském hřišti. Pro nadšence v tenisu nechybí cvičná stěna a tenisové kurty, kdo raději méně pohybu, najde zde minigolf. Dobře najíst se dá nejen v restauraci, ale i levněji v bufetech.

Co se týče bazénů, je zde na výběr. Dlouhý 50 metrový (50x21 m), kratší 25 metrový, ale i sedací bazén. Plavecké bazény jsou naplněné ohřívanou vodou na 28°C, rekreační sedací bazén je termální atypického tvaru, má rozměry 33x33 metrů. Relaxační bazén má zabudovaný chrlič vody, vodní trysky a perličkovou koupel.

Pro děti jsou zde umístěny tři kruhové bazény přímo v dětském areálu a můžete si v místě zajezdit na tobogánu, který má pochopitelně svůj dojezdový bazének. Můžete si zde zahrát i ping pong na zabudovaných stolech nebo si zapůjčit jiné sportovní potřeby v půjčovně. V areálu je upravená travní plocha pro relax a opalování přímo u bazénů.

Oravice

Termální koupaliště Oravice leží 14 km od pohraničního města Trstená nedaleko polských hranic s výhledem na západní Tatry, Roháče. Zde na Oravě je Oravice jediná lokalita s přírodní geotermální vodou. Na koupání se ředí s vodou z chladných pramenů a její teplota je ve dvou bazénech v rozmezí 36 až 41°C. Tato voda má vysoký podíl železa a je tedy vhodná k léčbě pohybového aparátu , močových cest a ledvin, léčivé účinky vody lze využívat i proti nervovým onemocněním - právě některé složky vody dobře působí na psychiku a stres.

V Oravicích se však nemusíte jen léčit – zdejší vodní svět se svými tobogany, whirlpool bazény a masážemi potěší celou vaši rodinu.

Podhájska

Termálnímu koupališti Podhájska se říká slovenské moře, protože voda je složením srovnatelná s vodou Mrtvého moře. Moře je slané a léčí. I když zdejší „moře“ nemá vlny, sůl je léčitelkou od potíží dýchacích cest, nemocí pohybového aparáta a hlavně kožních problémů. Jezdí sem zejména lidé s potížemi revmatickými, kloubními, kožními, dýchacími, s bolestmi páteře, s cévními problémy, s astmatem. Bohatá koncentrace síranů, kyseliny křemičité a borité také výrazně napomáhá a léčí ekzémová onemocnění, včetně lupénky. Silně mineralizovaná voda je čerpána z hloubky 1900 m od roku 1973. Na ploše 14 ha je vám k dispozici celkem deset bazénů, tobogány, dětské atrakce, bary i restaurace.

V objektu koupaliště jsou stánky s občerstvením, venkovní restaurace a cukrárny. Krásné jsou travnaté terasy, které připomínají spíše botanickou zahradu. Jsou vhodné pro odpočinek v soukromí nebo s přáteli. Pro děti je zde umístěno hřiště s různými prolézačkami a trampolínou. V blízkém sousedství „horkého geotermálního bazénu“ je venkovní bazén s hydromasážními tryskami a relaxačně-rekondiční pavilon, v němž najdeme šatny, sprchy, odpočinkové prostory s lehátky, saunu, fitcentrum, kosmetický salon, masáže. Součástí plochy je i restaurace, cukrárna nebo kadeřnictví.

Krásné místní lesy lákají k procházkám. Turistické stezky vás zavedou k historickým památkám v okolí obce, např. ke zřícenině Paulínského kláštera na Mariánskej Čeľadi. Oblast je ideální pro jízdu na kole a proto se využívá pro cykloturistiku. Kulturní a historické památky odhalují dávnou minulost místa, archeologické nálezy připomínají, že místo patří k nejdéle osídleným na celém Slovensku.

Termální koupaliště Podhájska je vyhledávaný areál, otevřený celoročně.

Další inspirace

Další informace o možných místech vašich návštěv naleznete například na těchto webech:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017