Sluncem spálená země (recenze)

Austrálie je v očích autora vskutku zemí neomezených možností. A to hlavně díky své nepředstavitelné rozlehlosti. Kde jinde by vám mohlo projít nepozorovaně odpálení soukromé jaderné bomby?!?! Kde objevitelé a výletníci odcházejí do pustin, aniž by se někdy vrátili zpátky (a aniž by je někdo někdy našel)??

Bill Bryson: sunburned country
Autor: Bryson, W.
Vydalo: Broadway Books, New York
ISBN: 0-7679-0385-4
Cena: 25 USD

V roce 1908 jedna nepříliš známá australská básnířka jménem Dorothea Mackellar poslala své dílko s názvem “Jádro mého srdce“ do londýnského časopisu Spectator. Poté, co této básni byl změněn název na “Má vlast“, stala se nejčastěji recitovanou básničkou australských školáků a to zejména kvůli své druhé sloše, kde se uvádí:

I love a sunburnt country,
A land of sweeping plains,
Of ragged mountain ranges,
Of draught and flooding rains.

A z této básně si vypůjčil název pro svou knihu i americký spisovatel a novinář Bill Bryson. (A aby mi to později někdo nehodil na hlavu - tímto příběhem celá kniha začíná).

Bill Bryson je autorem známým (asi zatím ne u nás, ale v anglicky mluvících zemích zcela jistě) především díky svým cestopisným knihám, ve kterých svým čtenářům servíruje nenásilně historii smíchanou se zeměpisnými, přírodopisnými i politicko-ekonomicko-sociálními zajímavostmi a svými vlastními postřehy, to vše navíc velmi vtipnou formou. A v knize “In a sunburned country“ si vzal na mušku Austrálii.

Austrálie je v očích autora vskutku zemí neomezených možností. A to hlavně díky své nepředstavitelné rozlehlosti. Kde jinde by vám mohlo projít nepozorovaně odpálení soukromé jaderné bomby?!?! Kde objevitelé a výletníci odcházejí do pustin, aniž by se někdy vrátili zpátky (a aniž by je někdo někdy našel)?? Kde můžete i dnes nalézt nový živočišný nebo rostlinný druh??? No přece u protinožců. Bill Bryson Austrálii miluje a je to vidět i na této knize. Jeho fascinace historickými událostmi, které popisuje z poněkud jiného pohledu, než oficiální prameny, brzy dostane i vás. Například příběh objevování australského vnitrozemí národními hrdiny Burkem a Willsem, kteří jsou australany často přirovnáváni k americkým průzkumníkům Lewisi a Clarkovi popisuje nejen tragický konec celé expedice a smrt badatelů, ale také jejich totální nepřipravenost a amatérismus, což je oproti oficiálním průvodcům velmi osvěžující :) pohled. Najdeme zde příběhy o australské zlaté horečce, naprosto seznazčních objevech rostlin a zvířat, do té doby pokládaných za vyhynulé po milióny let, smutnou historii australských domorodců a jejich cílené likvidace australskou vládou a mnohé jiné.

Další autorovou vášní (kromě politiky, zejména historie úmrtí jednotlivých australských premiérů) je australská fauna a flóra. Především ta člověku nepříliš nakloněná. Dočtete se o krokodýlech, žralocích, obávaných žahavých medůzách, jedovatých pavoucích, hadech i jiných potvůrkách. Zajímavou kapitolkou je také story australských králíků. Tu doporučuji přečíst těsně před tím, než vás na palubě přistávajícího letadla postříkají desinfekčním roztokem. Aspoň budete vědět, proč to ti paranoidní australané dělají.

Co napsat závěrem? Je to ta nejlepší knížka o Austrálii, kterou jsem kdy (zatím) četl.

Celkové hodnocení: - (5/5) – perfektní!!!

Tato recenze vyjadřuje zcela subjektivní názor jejího autora

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Eva Szocsová (2010-01-22 08:31:18 | 88.100.123.70)
Dobrý den, špatně je jen to,že u nás mu v čeště vyšly pouze 3 knížky a z toho 2 jsou už beznadějně rozebrané...a to je zrovna Hlavou dolů a Ap.stezka...,které dávalo nakladatelství dokonce do slev...Sama jsem jich koupila několik a teď nemohu sehnat už ani jednu...a to jsem otravovala i po skladech...Přeji hezký den.. Eva Szocsová

Diashow Aljaska 2017