Arabské emiráty - orient plný přepychu

Spojené Arabské Emiráty jsou cílem českých turistů teprve posledních několik let. Vydávají se sem ti, kterým už je Evropa malá a chtějí poznat něco exotického. Dosud neexistuje žádný knižní průvodce v českém jazyce po této zemi, a tak mnozí naši cestovatelé nemají do poslední chvíle jasnou představu, co je vlastně na vzdáleném Arabském poloostrově čeká, a na cestu se vydávají tak trochu s obavami. Malý pouštní stát však nakonec všechny velmi příjemně překvapí.

Mešity mohou v SAE turisté obdivovat pouze zvenku, neboť dovnitř mají přístup pouze věřící muslimové. Centrum Dubaje je na asijské poměry nezvykle čisté a moderní.

V této galerii je 2 obrázků. Zobraz celou galerii

Spojené arabské emiráty (SAE) jsou federací sedmi malých monarchií na jižním pobřeží Perského zálivu. Patří sem: Abú Zabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Ra’s al-chajma, Šardžá a Umm al Kúvajn. Stát řídí Nejvyšší rada šejků. Zasedají v ní panovníci jednotlivých emirátů, kteří mají ve svých zemích absolutní moc. Veřejný i soukromý život je zde podřízen islámskému náboženství. Díky bohatým nalezištím ropy vykazují SAE nejvyšší hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele ze všech států Arabského poloostrova. Z původních asi 100 000 chudých rybářů a pouštních nomádů, kteří tu žili před padesáti lety, jsou dnes boháči, kteří obvykle nepracují, i když se tu neplatí žádné daně. V zemi dnes žije celkem asi 2.4 miliónu lidí. Naprostou většinu obyvatelstva tvoří cizinci (Pákistánci, Indové, Íránci atd.), kteří tu pracují.

Dubaj

Z Prahy trvá let do SAE asi 6 hodin. V Dubaji vás čeká jedno z nejmodernějších a největších letišť světa. Na rozdíl od těch, na které jsme zvyklí z Evropy, je velmi přehledné a člověk tu nemusí putovat od jednoho informačního okénka ke druhému, než najde to, co hledá. Vše je velmi účelně a prakticky vyřešeno a pokud se tu zdržíte, můžete celé hodiny procházet několikapatrovými luxusními obchody, které jsou součástí rozlehlého letištního komplexu, aniž byste mohli třeba jen na chvíli zabloudit.

První krok z klimatizované letištní haly do ulic města znamená pro většinu Evropanů šok. Vedro! A navíc téměř stoprocentní vlhkost vzduchu. Kombinace, jejíž účinky zná jen ten, kdo byl někdy v sauně.

Turisté, kteří přijeli především za levnými nákupy, zamíří v Dubaji obvykle nejprve do proslulých „zlatých uliček“. Tady září ve výkladních skříních tuny zlatých šperků a drahých kamenů. Ceny jsou mnohem příznivější nežli u nás, ale rozhodně ne pro každého. Našince poněkud překvapí, jak ledabyle jsou zde cennosti zajištěny proti krádeži.

Památky a atrakce

Ten, kdo se zajímá o minulost a přírodu SAE, může v Dubaji navštívit velmi zajímavé muzeum v pevnosti Al-Fahaidi, která byla postavena na počátku 19. století a patří k nejstarším stavbám ve městě. Vystavena jsou tu původní obydlí pouštních obyvatel, loďky dávných arabských rybářů vytesané z jednoho kusu dřeva a další exponáty dokumentující historii země. Celý jeden výstavní sál patří místní fauně a flóře. Za pozornost stojí i zdi samotné pevnosti Al-Fahaidi, které jsou postaveny pro nás z dosti nezvyklého materiálu - mořských korálů.

Nejlepší výhled na město se naskýtá z restaurace na vrcholu hotelu Arabská věž (Burdž al Arab), který je asi nejznámější stavbou Dubaje. Tento v současné době nejvyšší hotel na světě vyrůstá přímo z moře, vypadá jako bílá plachetnice, a s pevninou je spojen dlouhým vysutým mostem. Přepych, který Arabská věž nabízí, je neskutečný a snad i přehnaný a zbytečný. Bohatství je cítit ze všeho nač se podíváte. K standardnímu vybavení pokojů patří zlaté vodovodní baterie či plazmová interaktivní televize. Jednotlivá patra jsou propojena eskalátory, vedle nichž stojí místo stěn obří mořská akvária. Všude kam pohlédnete samé počítačem řízené vodotrysky. Nejmohutnější z nich chrlí vodu do výše několika desítek metrů!

Safari v poušti

Pokud vás omrzí koupání a potápění v průzračném moři, můžete si přímo v plavkách odskočit zalyžovat na vysoké písečné přesypy kousek od pobřeží. Případné pády do hlubokého jemného písku nejsou nijak bolestivé, spíše příjemné.

Určitě by jste měli vyrazit alespoň na krátké safari do pouště. Jízda terénním automobilem po hranách mohutných písečných dun vypadá na první pohled nebezpečně, místni řidiči jsou však zkušení a mají vše pod kontrolou. Součástí výletů do pouště bývá jízda na velbloudu a vystoupení břišní tanečnice. Turisté si mohou také vyzkoušet oblečení beduínů a okusit vodní dýmku nargileh. Snad nejkrásnější pouštní scenérie se nacházejí u vesničky Al Ghail. Členitou krajinu tu tvoří rozeklané skály lemované dunami různobarevných písků.

Přepych za přijatelnou cenu

Turistický ruch se v zemi dynamicky rozvíjí a všechny služby jsou tu prvotřídní. Pokud se rozhodnete SAE navštívit, můžete si vybrat s poměrně bohaté nabídky cestovních kanceláří, které vám zajistí celý pobyt a vyřídí potřebné formality. Čeká vás bezproblémová, přepychová dovolená za velmi přijatelnou cenu. Budete bydlet v kvalitních hotelích s klimatizací, cestovat klimatizovanými mikrobusy a v klimatizovaných halách si můžete zahrát tenis, kuželky, a dokonce i zabruslit! Vše je na špičkové úrovni, na čemž si domácí velmi zakládají. Hladina Perského zálivu je azurově modrá a bílé písečné pláže téměř prázdné. Všude kolem palmy prohýbající se pod tíhou dozrávajících datlí. Kdo touží potom spatřit Orient a nechce se přitom vzdát komfortu a vymožeností dnešní doby, pro toho jsou SAE tím správným místem pro dovolenou.

Informace na cestu

ZÚ ČR v SAE: Plaza Tower, P. O. Box 27009, Abú Zabí, tel. a fax: 0132/00 97 12, tel.: 0132/ 78 28 00, působnost: též Katar, Omán
Nejbližší velvyslanectví SAE: Embassy of the United Arab Emirats, Peter Jordanstrasse 11 90, Vídeň, Rakousko, tel.: 0431/368 14 55, fax: 36 44 85, úř. hodiny: 09.00 - 11.00

Měna: AED 1 dirham = 100 filů

Počasí: SAE patří k nejteplejším částem světa. Denní teploty se zde po celý rok pohybuji mezi 25 – 45°C. Nejtepleji je samozřejmě v létě.

Jazyk: Úředním jazykem je arabština. Na ulicích ale uslyšíte spíše angličtinu, kterou se domlouvají přistěhovalci, a kterou ovládá i většina místních obyvatel. V Dubaji se domluvíte také rusky.

Doprava: Veřejná doprava zde prakticky neexistuje. Všude se dostanete taxíkem, které jsou tady mnohem levnější než u nás. Pro individuální turistiku je nejlépe si zapůjčit automobil.

Ubytování: Můžete vybírat z široké nabídky hotelů, které jsou vždy čisté a s klimatizací. Dvoulůžkový pokoj pořídíte od 25 EUR.

Chování: Od cizinců se nevyžaduje důsledné dodržování islámské mravnosti. Muži by se měli vyvarovat pozorování, fotografování nebo oslovování muslimek. Turisté nesmějí vstupovat do mešit, pokud nejde o muzea.

Ostatní: Města jsou čistá a upravená. Kolem silnic v poušti se však povaluje spousta odpadků. Neobtěžuje tu žádný hmyz. Je zde částečná prohibice. Alkohol je možné koupit pouze v hotelích se speciální licencí a je velmi drahý (láhev piva stojí v přepočtu 120 - 300 korun). Kriminalita je v SAE téměř nulová. Podrobné informace a mapky naleznete v anglicky psaném průvodci Arab Gulf States od nakladatelství Lonely Planet.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Jana Janů (2009-01-19 17:10:31 | 88.100.5.179)
Ano, v SAE je velmi příjemně trávená dovolené. Arabové jsou velmi přátelští a milí, chce to jen malinko je respektovat, dlouhé šaty a nedohalování ramen, za to stojí.
[2] katka (2010-02-15 18:39:17 | 89.102.222.102)
Netušíte někdo, jestli je možné, najít si v SAE práci ve zdravotnictví? A jaké jsou tu platové podmínky? Přemýšlím o výjezdu do SA jako fyzioterapeutka, ale vzhledem k volnějším pravidlům pro cizince bych byla spíš pro SAE. Děkuju moc za jakoukoli informaci.

Diashow Aljaska 2017