Swissminiatur - Švýcarské miniatury v Melide

Jednou z největších a velmi často navštěvovanou atrakcí ve Švýcarsku je světoznámá výstava Švýcarská miniatura. Její expozice se nachází na jih od Lugana ve vesnici Melide. Je na romantickém místě, kam se dá dostat po zemi i po jezeře. Návštěvníci zde mohou vidět více než 100 hlavních staveb významných nebo charakteristických pro Švýcarsko (ale i např. Milánský dóm) vymodelovaných v měřítku 1:25.

Swissminiatur, Melide. Swissminiatur, Melide. Swissminiatur, Melide. Swissminiatur, Melide. Swissminiatur, Melide. Swissminiatur, Melide. Swissminiatur, Melide. Swissminiatur, Melide. Swissminiatur, Melide. Swissminiatur, Melide.

V této galerii je 106 obrázků. Zobraz celou galerii

Mezi nimi najdete i spletitou síť pohyblivých miniatur modelů vlaků, také miniaturní automobily a dokonce i lodě, které plují, vrtulníky i letadla. Výstava je otevřena pro veřejnost v letošním roce od 17. března do 18. listopadu 2007 od 9.00 hodin dopoledne do 18.00 hod. večer. Na poslední prohlídku se návštěvníci pouští v 17.30 hodin.

A jak je možné se sem nejlépe dostat? Máte několik možností, vlakem, autem nebo autobusem a romanticky lodí.

Vlakem vyjedete z Lugana a po 7 minutách jízdy se dostanete na nádražní stanici v Melide. Pokud jedete z Chiasso, trvá to vlakem 21 minut. Swissminiatur leží zhruba 200 metrů od nádraží.

Autem či autobusem směrem z jihu Chiasso – Italie silnicí na Melide, pak směrem na Bissone. Ze severu od S. Gotthard dálnicí na Bissone/Campione d'Italia, potom směrem Melide. Parkoviště pro auta a autobusy je v bezprostřední blízkosti vstupu do areálu.

Pokud ale zvolíte příjezd nejromantičtější a nasednete na loď v Luganu, do Melide doplujete po 35 minutách klidného rozjímání na palubě některé z krásných bílých lodí, které se celodenně plaví po jezeře Lugano a vystoupíte z ní pouze 150 metrů od vchodu do světa Švýcarských miniatur.

Mimochodem obec Melide vzdálená 6 km jižně od města Lugano je dobrým výchozím bodem pro mnoho výletů i jednoduchých vycházek kolem jezera. Díky dobrému železničnímu i lodnímu spojení je navštěvována opravdu hojně. V místě jsou samozřejmostí obchody, potraviny, pošta, banka i restaurace.

Ale teď zpět k světu Swissminiatur. Celá tato ojedinělá expozice se nachází na 14000 metrech čtverečních. Našemu zraku je zde představeno více jak 120 modelů zmenšených maket hradů, zámků, kostelů, katedrál ale i dalších historických švýcarských pamětihodností. Všichni obdivovatelé vláčků a dalších železničních modelů zde zajisté ocení vybudovanou 3500 metrů dlouhou železniční minitrať, na které během svého putování světem miniatur historických domů potkají 18 vlaků, ale i celá nádraží a na vodě plující lodě. I tyto malé modely dopravních prostředků jsou zmenšeny v poměru 1:25 stejně jako domy, kostely, hrady, nemocnice, nádraží, vesnice a náměstí... Co je ještě zajímavé, letos (v roce 2007) je na výstavě mezi modely představeno všem milovníkům flory více než 1550 různých keřů a rostlin, které mají více než 15000 květů.

A ještě něco k historii tohoto místa. Svět miniatur byl veřejnosti poprvé představen už roku 1959. Dlouho bylo vybíráno město pro tento projekt a nakonec se jím stala obec Melide díky své kráse, dopravně dobře dostupné poloze a velmi dobrému klimatu. V samých začátcích svého vzniku svět Swissminiatur nebyl rozložen na tak velké ploše a neměl tolik miniatur, ale už od počátku symbolizoval v každém ohledu celé Švýcarsko.

Nyní zde najdeme takové historické památky jako zámek Uri a zámek Schwyz v Belinzoně, zámek Burgdorf, zámek Chillon bei Montreux, zámek Thun, světoznámý Münster v Basileji, katedrálu St. Pierre v Ženevě, Madonna del Sasso v Lokarnu, ale i dům radnice Das Rathaus von Schwyz nebo radniční dům Rathaus Zofingen. Najdeme zde i miniatury celých ulic, např. Hauptstrasse von Murten mit den Lauben.

Nejkrásnější stavba v tomto areálu pro moje oči byla také největší stavba zde a to Duomo di Milano, béžová stavba plná drobných věží a věžiček. Ve skutečnosti má originální stavba 135 věžiček, bezpočet fiál a na 2000 soch. Milánský dóm je nejvýznamnější památkou italské gotiky. Stavěl se více než pět set let. Dóm v Miláně byl založen roku 1386, jak ukazuje pamětní deska umístěná v pravé části uvnitř impozantní stavby. Jeho stavba se táhla jak med skrz několik staletí. O dokončení katedrály se postaral až Napoleon Bonaparte. 20. května 1805 byl korunován králem Itálie a v nadšení slíbil, že všechny další náklady na milánskou katedrálu ponese francouzská pokladna. Díky tomu se katedrálu podařilo dokončit během následujících sedmi let. Na znamení díků byla Napoleonova socha umístěna na vrcholku jedné věže.

I po oficiálním dokončení dómu práce na něm bylo stále dost až do 6. ledna 1965. Kvůli neskutečně dlouhé době, po kterou se katedrála stavěla, užívá se dnes v Lombardii přívlastek „jako Duomo“ o něčem, co trvá nekonečně dlouho a potřebuje staletí k dokončení, pokud se to vůbec podaří dokončit. Málokdo ví, že Milánský dóm je druhým největším chrámem na celém světě. Hned po katedrále ve Španělské Seville. Sami Italové považují chrám za srdce Milána a rovněž za srdce celé Lombardie.

Navzdory všem problémům a průtahům se stavbou Dómu vzniklo fantastické dílo, o němž americký spisovatel a novinář Mark Twain s obdivem napsal: „Je to div. Tak grandiózní, tak slavnostní, tak ohromná. A zároveň tak jemná, vzdušná, graciézní. Je zosobněním hmotnosti a zároveň jako kresba, kterou dokáže vytvořit jen mráz. “ Mimochodem je to jediný z modelů - miniatur, který je možno si prohlédnout i zevnitř.

Výlet do této koncentrace historické architektury v miniaturách rozhodně mohu jen doporučit.

Ceny

  • Dospělí - 15.- CHF - 10.- Euro
  • Senioři - 13.- CHF - 8.60 Euro
  • Děti - 10.- CHF - 6.60 Euro
  • Rodinná celodenní karta - 45.- CHF - 30.- Euro

Rodinná karta je pro dva rodiče a děti od 6 do 15 let. Platí zde i skupinové slevy, které se vyplatí, pak je účtováno 10 CHF za dospělou osobu. Dobře prohlédnout expozici si zde mohou i invalidé na vozíčku, protože je všude bezbariérový přístup. Pokud máte s sebou větší množství zavazadel a jste třeba bez auta je možné si zavazadla nechat v odkladovém prostoru. Na výstavu je povolen přístup i čtvernohým přátelům, pejskům, pokud jsou u majitele na vodítku. Když Vás prohlídka vyčerpá je zde možnost posezení na lavičkách nebo Vám vytráví, je zde umístěna velká samoobslužná restaurace. Najdete tady i velký výběr suvenýrů.

Viz také:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017