Termální lázně Hammam Damt

K největším přírodním zajímavostem Jemenu patří obrovský travertinový kráter v lázeňském středisku Hammam Damt. Toto bizarní místo leží v horách na západě země mimo běžné turistické trasy. Zajížďka sem však rozhodně stojí zato. Podobnou scenérii nenajdete totiž nikde jinde na světě.

Lázeňské městečko Hammam Damt se choulí pod stometrovým travertinovým kráterem. Kráter nad městečkem Hammam Damt není pozůstatkem sopečného výbuchu, ale vymodeloval jej mocný termální pramen. Jezírko na dně gigantického kráteru je hluboké desítky metrů a má neskutečně zelenou barvu. Díky provizornímu schodišti mohou turisté vystoupit až na vrchol travertinové kupy. Na vrchol „kráteru“ vedou provizorní kovové schůdky. Pustou krajinu v okolí kráteru oživují hvězdice rostliny aloe, o jejíž léčivých účincích kolují doslova legendy. Zatopený kráter v Hammam Damt patří k největším přírodním zvláštnostem Jemenu.

V této galerii je 7 obrázků. Zobraz celou galerii

Jemen leží na okraji gigantické jizvy v zemské kůře, která se táhne od Izraele až po velká jezera ve střední Africe a je lemována řetězem vyhaslých, spících i stále velmi aktivních sopek. Také hory v této části Arabského poloostrova jsou z větší části vulkanického původu. Asi nejznámější je kráter, ve kterém leží dnešní přístav Aden. Charakteristické siluety ve tvaru sopečného kužele najdeme ovšem všude na západě země. Jedná se převážně o sopky dávno vyhaslé, jež o sobě dávají vědět jen při občasných zemětřeseních. Hrozbou údajně není ani relativně mladý vulkán Al-Isi v pohoří Jebel Ispir (3190 m.) u města Baynun, přestože to tak může vypadat, neboť z jeho vrcholu stoupá kouř, který tvoří silný výron sirných plynů.

Sopečná aktivita však na území Jemenu zdaleka není minulostí, jak se do nedávna věřilo. Není tomu ani rok, co vědce zaskočil nečekaný výbuch podmořské sopky na nevelkém jemenském ostrůvku Jazirt Jabal al-Tair (Džabal al-Tajr) v Rudém Moři, který slouží jako vojenská základna. Při ničivé erupci, ke které došlo dne 1.10.2007, zahynulo osm jemenských vojáků. Podle svědectví okolo plujících plavidel chrlila sopka lávu do výše desítek metrů a do moře se hrnuly mohutné proudy magmatu. Geologové vzápětí přišli s ujištěním, že na pevnině nic podobného nehrozí.

Horké prameny

Kromě zvýšené seismické aktivity je v Jemenu nejvýraznější památkou na někdejší sopečnou činnost velké množství horkých pramenů. Domorodci využívají jejich vodu odnepaměti k léčebným a relaxačním koupelím. Dnes slouží ty nejznámější z nich jako lázně, kam vyrážejí během dnů volna a náboženských svátků rodiny z měst za rekreací. Většina těchto míst leží v horách mezi Adenem a San’á. Na mapě je lze snadno identifikovat, neboť název obce téměř vždy obsahuje slovo hammam, tedy lázeň. Naprostou většinu zákazníků tvoří v těchto podnicích domácí klientela, případně hosté ze sousední Saudské Arábie. Není divu. Kvalita ubytování a služeb zde má opravdu velmi nízký standard.

Lázeňskou kulturu přinesli do Jemenu v minulých staletích turečtí kolonizátoři, ale domorodci ji značně přizpůsobili místním skromným poměrům. Návštěvu běžných jemenských „hammam“ lze proto doporučit jen otrlým cestovatelům, kteří se nenechají odradit nízkým hygienickým standardem.

K nejproslulejším lázeňským střediskům paří Hammam Ali, jež leží asi 35 km západně od města Dhamar. O zázračně uzdravující síle tamních horkých pramenů kolují úplné legendy. Dalším populárním místem je Jarf Isbil, kam se lze bohužel jen obtížně dostat veřejnou dopravou.

Nejnáročnější jemenská klientela však míří většinou do městečka Hammam Damt, které kromě horkých vřídel nabízí také atrakci v podobě gigantické skalnaté homole se smaragdovým jezerem v jícnu symetrické propasti na vrcholu. Přestože jde o mimořádný přírodní úkaz, cizinci jej při cestě do Jemenu jen málokdy zahrnují do svého itineráře. Přitom se o něm zmiňuje i populární průvodce Lonely Planet, jenž zároveň mylně označuje zdejší zatopený „kráter“ za vyhaslou sopku. Budiž mu omluvou, že stejné nepřesnosti se dopouštějí i další publikace.

Skála rostoucí z vody

Hammam Damt leží na jihu jemenské vysočiny asi 150 kilometrů od Adenu. Podivný skalnatý kužel v jeho blízkosti, jenž měří více jak sto metrů, není pozůstatkem vulkanické činnosti. Jedná se o mimořádně obrovskou travertinovou kupu, jež vzniká na místě termálních pramenů postupným usazováním minerálů. Nejprve se vytvoří horké jezírko přes jehož břehy neustále přepadává z podzemí vyvěrající voda. Dlouhodobé usazování sedimentů má za následek, že břehy nádrže stále rostou – doslova jako z vody! Proces se zastaví, až po vyčerpání pramene nebo poté, co výrazně ztratí na intenzitě. To může trvat stovky i tisíce let a během této doby mohou vzniknout krátery, které si svou velikostí s těmi sopečnými příliš nezadají. Tento pozoruhodný přírodní úkaz není zas tak vzácný, jak by se mohlo zdát. Typické travertinové kupy a dokonce i zatopené krátery najdeme na mnoha místech světa, například i na Slovensku. Ale obvykle jde o pouhých pár metrů veliké útvary anebo o krátery značně poškozené erozí či průmyslovou těžbou kamene.

Smaragdové jezírko

Zatopený kráter nad lázněmi Hammam Damt je unikátní nejen svými rozměry, ale i estetickou hodnotou. Má absolutně pravidelný tvar, čímž ostře kontrastuje se zubatými skálami v okolní krajině. Svým vzhledem upoutá každého již z dálky. Aby mohli návštěvníci obdivovat i jezero uvnitř travertinové hory, byly k její strmé stěně nainstalovány provizorní kovové schůdky. Vystoupat po nich na vrchol kráteru není příliš obtížné – pokud ovšem netrpíte závratí z výšek. Za trochu nebezpečný a namáhavý lze označit jen krátký úsek těsně pod schodištěm, kde vede cesta přímo po skále, jež je značně ohlazená od nohou návštěvníků a navíc ji zkrápí voda z boku kupy vyvěrajícího pramene.

Ideální dobou k návštěvě vrcholu „sopky“ je poledne, kdy vysoko stojící slunce na chvíli ozáří celou hladinu jezera. To má výraznou, až nepřirozeně zelenou barvu. Na dně desítky metrů hluboké propasti oválného tvaru září doslova jako obrovský smaragd.

Okraj kráteru je po celém obvodu dobře schůdný a zabezpečený zábradlím, takže si lze pohled na nevšední přírodní výtvor vychutnat ze všech stran. Zajímavá je také vyhlídka do okolí, kde ze skalnatého terénu trčí několik dalších travertinových kup.

Lázeň pro sadomasochisty

Hammam Damt leží na frekventované silnici ze San’á do Alenu a celkem snadno se sem lze dostat busem či společným taxi (veřejnou dopravou). V obci je několik solidních hotelů i primitivních ubytoven. Není důvod se zde však zdržovat přes noc. Prohlídka kráteru zabere asi hodinku. Pokud se rozhodnete pro koupel v některém přilehlém zařízení, pak je možné zaplatit si na určitý čas jednu krytou nádrž jen pro sebe. Voda páchne sírou a je velmi horká, téměř vroucí, takže rozhodně neosvěží. Větší potěšení z koupele lze mít snad jen během zimních měsíců, kdy panují v této časti světa poněkud snesitelnější teploty. Po zbytek roku je to spíše sadomasochistická záležitost.

Hammam Damt je poměrně bezpečnou destinací, ale cesta sem vede z obou stran přes horské regiony, kam mohou turisté obvykle cestovat jen z povolením od jemenských úřadů.

Turecké lázně

Kromě přírodních koupelí najdeme v Jemenu i klasické turecké lázně neboli „hammam Turkí“. Ty jsou památkou na dvě krátká historická období, kdy byla země násilně připojena k Osmanské říši. Většina těchto podniků funguje nepřetržitě více jak sto let a vypadá dosti nevábně. Jejich návštěva je trochu drsným, ale naprosto nezapomenutelným zážitkem. Domorodí maséři jsou opravdoví profesionálové a jejich svérázné metody tak trochu připomínají středověké techniky mučení. Turisté si však mohou lázně zdarma prohlédnou, i pokud nechtějí absolvovat poněkud drastickou očišťovací kůru. Samozřejmě platí, že do mužských částí mohou jen muži a naopak.

Mapa popisované lokality

Stáhnout mapové body

stáhnout KLM soubor c-termalni-lazne-hammam-damt.kml (Google Earth)

stáhnout GPX soubor c-termalni-lazne-hammam-damt.gpx (GPX - GPS Exchange)

 

Tématicky příbuzné články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017