Terra Australis Incognita

Jádro díla projektu Australis vzniklo jako výsledek tří expedičních cest po Austrálii. Když jsme v roce 1996 s bratrem naplánovali první výpravu, naším cílem bylo poznat co nejvíce z australské divočiny, ale rovněž pořídit maximum fotomateriálu. Ujeli jsme tehdy na 60 tisíc kilometrů, dvakrát téměř a jednou zcela zničili terénní vůz. Po celou dobu jsme se, až na občasné několikadenní zastávky, pohybovali mimo civilizaci.

Jak pozoruhodný a zcela odlišný od ostatního světa je kontinent Austrálie! Spatříte zde mnohé rostliny a živočichy, kteří přetrvali často miliony let v nezměněné podobě, i přírodu v žádné jiné části světa nevídanou. Austrálie je však především prostor. Nedozírný a všeobjímající prostor australského buše, který vám zůstává navždy zapsán v paměti...

Jádro díla projektu Australis vzniklo jako výsledek tří expedičních cest po Austrálii. Když jsme v roce 1996 s bratrem naplánovali první výpravu, naším cílem bylo poznat co nejvíce z australské divočiny, ale rovněž pořídit maximum fotomateriálu. Ujeli jsme tehdy na 60 tisíc kilometrů, dvakrát téměř a jednou zcela zničili terénní vůz. Po celou dobu jsme se, až na občasné několikadenní zastávky, pohybovali mimo civilizaci.

Druhou expedici jsem podnikl s manželkou v roce 1998-99. Procestovali jsme tehdy další velkou část kontinentu včetně Tasmánie. Opět sice vzal za své terénní vůz, ale opět jsme nashromáždili množství fotografií a vzorků. Právě v průběhu této cesty vznikla představa o způsobu publikování fotografií včetně navazujících informací.

Třetí expedici podnikl kamarád Bohumil Zálešák s nímž jsme se poznali na téměř nedostupném místě v pralesích Cape Yorku roku 1997. Stovky jeho nádherných snímků teď tvoří spolu s mými fotografiemi stěžejní část dokumentace australské přírody. Další obrázky poskytli pánové Miroslav Prokopec a Vladimír Prouza. Ti Austrálii navštěvovali v rámci své vědecké činnosti v letech 1969 až 1974. I když jejich leckdy unikátní snímky již vlivem třiceti let, které uběhly od jejich pořízení, poněkud utrpěli na barevnosti, přesto zůstávají důležitými artefakty.

Po utřídění všech vzorků došlo začátkem roku 2000 k definování projektu Australis. Scénář multimediální geografické encyklopedie na CD-ROM s názvem Terra Australis Incognita vznikl ve spolupráci s Milanem Čermochem. Je to první projekt chystané edice mapující nepoznaná území naší planety s využitím nejlepších možností současných informačních technologií. Produkce byla zadána firmě MOCH, s. r. o. Přestože na Australisu v určitých fázích jeho vývoje spolupracovalo až 36 externích odborníků - specialistů ve svých oborech, zabrala sumarizace dat a provázání vnitřní struktury velmi náročných 19 měsíců. Nosnou myšlenkou aplikace bylo spojení mapy, textu a fotografie či videa, aby výsledný produkt mohl uceleným způsobem poskytovat konkrétní představy a informace o kterémkoliv místě v Austrálii. Za velmi podstatnou považujeme i skutečnost, že lze na jedné souřadnici nalézt vícero fotografií z různých let a tím vlastně mapovat postupný vývoj daného místa nejen z hlediska změn ekosystému, ale i vlivu civilizace na něj. Věříme, že doplňováním dalších dat postupně vznikne historický materiál nezanedbatelné hodnoty.

Vydání multimediální geografické encyklopedie na CD-ROMu má oproti otištění jednu další podstatnou výhodu. Zatímco informace v knize je neměnná, program lze upravovat a rozšiřovat pomocí upgrade z internetu, což umožňuje pružně reagovat na nejčerstvější objevy a teorie v jakémkoliv oboru.

Projekt Australis vznikal z nadšení pro věc, za pomoci úmorné práce a financí. Doufáme, že spatřil světlo světa výtvor, který je nový a mnohým lidem je sto přinést poznání, i když by nám docela v jistém smyslu i stačilo, kdyby prostě třeba jen napomáhal probouzet zájem lidí o pozornější vnímání přírody kolem sebe. Těšíme se, že možná právě v souvislosti s pohledem na Austrálii si víc z nás uvědomí, jak neuvěřitelně je silná flóra a fauna a s čím vším se dokáže život na zemi vyrovnat. Je jen otázkou zdali se se stejnými změnami vyrovná naše civilizace a člověk, který je obojího součástí.

Další informace o projektu naleznete na stránkách projektu AUSTRALIS

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017