Tossa de Mar

Výlety do Marinelandu nebo vodního parku Water World jsme měly už úspěšně za sebou, stejně jako celodenní Barcelonu nebo klášter Montserrat a tak jsme si dopřály výlet lodí do nedaleko ležícího původně středověkého městečka ve středu pobřeží Costa Brava, Tossa de Mar.

Tossa de mar - dělo na hradbách. Kostel San Vicente - zadní trakt. Madona s Jezulátkem v menším kostele. Menší kostel v Tosse. městské opevnění Platja Gran, Tossa de Mar Platja Gran, Tossa de Mar Pohled na Platja Gran z hradeb, Tossa de Mar. Pohled z majáku na skalnaté pobřeží. Pohled na Tossa de Mar od majáku.

V této galerii je 36 obrázků. Zobraz celou galerii

Říká se mu právem perla pobřeží. Už z dálky z moře nás ohromily hradby rozsáhlé pevnosti a náš zrak utkvěl na majáku. Tossa lemuje malebný záliv s písečnou pláží a skalami. Průzračně čistá voda láká nejen ke koupání ale i k potápění. Zbytky pevnosti viditelné z dálky pocházejí z 12. století, zachovaly se nejen středověké hradby, ale i část obrovského hradu. Lze vystoupat po hradbách až na vrchol skal, projít celým hradem a jeho podhradím s kvetoucími oleandry a ibišky, zastavit se na několika vyhlídkách. Rozhodně ale doporučuji stálou expozici a shlédnutí velmi citlivě udělaného filmu uvnitř majáku. Beze slov jen s hudbou (která je mimochodem jakoby srostlá s obrazy, které se míhají před vámi, dokonalý výběr) vypovídá o historii lidstva i místa sama. A zasloužil by si cenu za lidskost a za něžnost. I když v chladných prostorách věže vám jektají zuby zimou (obzvlášť přijdete-li z rozpálené vyhlídky nad skalami) uvnitř srdce se usídlí po shlédnutí tohoto projektu dokonalá harmonie.

Říká se, že Tossa de Mar patří k nejmalebnějším městečkům na Costa Brava. Tossa má kolem 5000 stálých obyvatel. Můžete se zde procházet městečkem romantickými a křivolakými uličkami s kamennými domy, úzkými schodišti a malými náměstími, prohlédnout si spousty krámků s upomínkovými předměty, oblečením, šperky i keramikou a hlavně kostely.

Největší a nejkrásnější je zde kostel San Vicente. Na dlouho ve vás utkví magická socha z bílého mramoru Cristo del Silencio z roku 1996, Ježíš vzpínající ruce k nebi v poloze jakoby byly na kříži, obličej též stočený k nebi a bezvládná hlava položená na rameno. Bez kříže. Což je velmi atypické. Socha Ježíše na kříži zde ale také nechybí, je dřevěná a barvená s názvem Santo Cristo, restaurovaná v roce 2001. Na pozadí červeného sukna je zde San Sebastián, socha mučedníka plného šípů. Najdete tady i Virgen de Fátima – tzv. Černou Madonu (podobně jako v Montserratu). Určitě stojí za to zde navštívit i místní galerii a městské muzeum s obrazy Marca Chagalla. Doporučuji i plavbu lodičkou do nedalekých jeskyní (cca 10 euro).

V centrální části Tossa de Mar je hlavní městská pláž (Platja Gran) s kompletním turistickým servisem, na okrajích jsou menší pláže. Z hradeb je dobře viditelná krásná menší pláž mezi skalami, Es Codolar. Jsou zde podél pobřeží ale další malá vhodná místa na koupání i potápění ve skalnatých zátokách. Tossa je proslavená velmi čistým mořem a krásným členitým pobřežím. Protože Tossa de Mar je celkem malé městečko většina hotelů je blízko (100-200 metrů) od pláže i od centra. Hotely jsou většinou dvou až tříhvězdičkové, nejběžnější stravování je polopenze formou švédských stolů. Kdo ale nechce bydlet v hotelech, najde nejbližší kemp Cala Llevadó jen 3 km jižně od Tossa de Mar.

V porovnání s Lloretem je městečko vhodnější pro rodiny s dětmi nebo starší lidi. Toto letovisko je ideální oblastí pro strávení klidné a ničím nerušené dovolené. Má jednu dlouhou promenádu s výhledem na Hrad a jeho hradby podél celého pobřeží. Je tiché a malebné. Jen v přístavu kotví, připlouvají a odplouvají desítky lodí denně, to je jediné místo, kde je po celý den rušno. Přístav můžete pozorovat z kaváren a hospůdek situovaných podél hlavní pláže Platja Gran.

Za návštěvu určitě stojí:

 • Marineland - aquapark s rozlohou 45000 m2 se skluzavkami a dalšími vodními atrakcemi, s delfíní show, mini ZOO, představením cvičených papoušků. Atrakce nejen pro děti. Cena: € 14,- ; dítě do 10 let € 7,-. (aktuální ceny – viz web)
 • Water World - vodní park s tobogány, bazény a dalšími vodními atrakcemi pro děti i pro dospělé. Cena: € 14,50 ; dítě do 10 let € 7,50. (aktuální ceny – viz web)
 • Barcelona - hlavní město Katalánska. Z Costa Brava je možno zajet do Barcelony na jednodenní výlet (cena fakultativních výletů: € 25 - 35,- některé výlety s českým nebo slovenským průvodcem

  Tento článek je součástí seriálu Severní Španělsko 2007. Nezapomeňte si přečíst i další články:

  komentáře...

  Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

  Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

  přidat komentář

  Vaše komentáře:

  [1] Martin Zoubek (2008-03-04 23:14:03 | 89.176.25.129)
  Dobrý den, potřebuji zajistit česky mluvícího průvodce v Barceloně v termínu 19. nebo 20. dubna 2008. Pokud mi můžete pomoci ozvěte se na tel 602375015. Děkuji, M.Zoubek
  [2] Vendula (2008-05-31 19:16:43 | 83.240.79.157)
  Děkuji za informace, moc pěkně napsané ;)
  [3] kotoule (2008-06-15 16:48:46 | 91.187.45.105)
  Moc krásně napsané. Konečně jsme si udělali pořádně obrázek o Lloretu a Tosse.
  [4] Honza Sak (2008-07-01 11:57:17 | 83.208.248.172)
  Do Tossy jedu za týden - a po přečtení vašeho popisu se tam těším ještě víc!
  [5] Jitka Rychtaříková (2008-09-05 19:50:12 | 213.192.19.14)
  Už jsem tam byla několikrát a za týden jedu znovu.Je tam pořád co pozorovat. Při čtení jsem se tam už viděla.jitka
  [6] Honza Zavřel (2010-06-19 17:43:40 | 90.176.231.160)
  http://www.foceni.estranky.cz/fotoalbum/architektura/tossa

Diashow Aljaska 2017