Trappeři a vlci

Zatímco všude jinde je shlédnutí divoké zvěře stále vzácnější, na Aljašce je to stále relativně dostupné. Žádný jiný živočišný druh nesymbolizuje tak jasně přístup Američanů k divoké zvěři, jako vlk.

Zatímco všude jinde je shlédnutí divoké zvěře stále vzácnější, na Aljašce je to stále relativně dostupné. Žádný jiný živočišný druh nesymbolizuje tak jasně přístup Američanů k divoké zvěři, jako vlk.

Od prvního příjezdu osadníků v 17. století až do nedávna, se na vlky pohlíželo jako na škodnou. Do roku 1950 byl vlk eliminován ve všech spodních 48 státech s výjimkou jen těch nejdivočejších míst v severní Minnesotě. V určitých obdobích se za vlčí skalp i platilo. Dnes naštěstí většina inteligentních lidí uznala nesmyslnost této štvanice a snaží se vlky navrátit do jejich původního prostředí. Úspěšně k tomu došlo v Yellowstonském národním parku a na několika místech Montany. Na Aljašce k vyhlazení vlků nikdy nedošlo, přesto jsou však všude zákonem chránění. Při cestě do Prudhoe Bay jsme na vlka několikrát narazili. Poslední setkání bylo velice nečekané, neboť zničeho nic, vlk stojí na štěrkové cestě (jediné přístupné komunikaci k Prudhoe Bay) a nejeví zájem ustoupit. Zastavili jsme u něj na tři metry, ale on se jen tak otočil, dal najevo, že o nás ví, ale to bylo všechno.

V klidu se nám ho podařilo vyfotografovat, ale poškrabat ho za uchem jsme se už neodvážili. Je to totiž dost neobvyklé chování a dá se vysvětlit většinou jen dvojím způsobem: vlk je nemocný a pravděpodobně má vzteklinu, anebo je ještě mladý a nezkušený. To druhé vysvětlení se v našem případě dalo aplikovat. Cestu do Prudhoe Bay (na severním okraji Aljašky) jsme podnikli ve dvou za necelé dva dny. Za štěstí považuji pozorování velice vzácného aljašského rysa (kterému se tu říká Lynx - neplést s Bob Cat z jižních států USA), a stáda pižmoně pod anglickým jménem Musk Ox.

K exotickým zážitkům patří také setkání s Larry Dodgem. Je to 58 letý trapper, který žije a loví v oblasti středního Yukonu. Je to nefalšovaný, zkušený zálesák, který zná přírodu lépe než mnohý doktor biologie a má k ní neuvěřitelně vřelý vztah. Popisoval nám život vlků, losů a podobně s vášní v hlase a s respektem k přírodě a její harmonii, že žádný za peníze pracující ranger nebo wildlife manager (tak se říká státním zaměstnancům spravujícím divokou přírodu) se mu nevyrovná. Taky nám bylo jasné, že lidí jeho charakteru dnes je již jen pomálu a mladí trappeři nejsou trvalého života v přírodě už schopni. Ti jsou již zpracováni novou generací namyšlenců, kteří přijedou do přírody jen rabovat. Mají moderní drahá auta, zdrží se týden či dva a pak odjedou zpátky do Fairbanks nebo Anchorage.

Larry píše o svých zážitcích básničky, ale myslím, že moc lidí je nečte, protože se to už dneska moc nenosí a “není na ně čas“. Má starosti s uživením, neboť cena kožešin není co byla, vyžaduje se po něm povolení teoreticky na každý kemp, který si v přírodě zbuduje a je trvalejšího rázu. On při tom nemá ani auto, aby si zajel do města. Zákon je zákon a byrokracie je stejně hloupá všude na světě. Přesto, že žije převážně sám v divočině, byl nadprůměrně inteligentní se smyslem pro spravedlnost a pozitivně smýšlející navzdory často nespravedlivým zásahům do svého života byrokraty. Jelikož žil tak dlouho (od svých 25 let) nezávisle na společnosti a bez oficiálního zaměstnaní, nemá dnes podle amerických zákonů nárok na důchod. Pravděpodobně se bude jednou kvalifikovat na tzv. food stamps (poukázky na jídlo). Naštěstí Aljaška jako stát má velké příjmy z přírodních bohatství a tak se zde neplatí státní daň a naopak každý občan státu dostane jednou za rok od Aljašky podíl ve výši $2000. Byly doby, kdy Larry přežil celý rok s $1300. Pro srovnání, roční příjem Američana se dnes běžně pohybuje nad $20000.

Pokračování příště...

Spoustu nádherných fotografií autora tohoto článku z různých míst USA najdete na serveru http://community.webshots.com/user/geosurveys

Tento článek je součástí seriálu Aljaška. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017