Vanpack hotov...

Před dvěma týdny jsem konečně dostal čísla na svůj nový van, a zhruba jsem ho vybavil tak, jak má vypadat správný “vanpack“ (podle vzoru “rucksack“). Rád bych vám popsal a ukázal, jak taková věc vypadá, abyste věděli, na čem se dá během návštěvy této země ušetřit kolem $100.- týdně za jednu osobu, nebo $160.- za dva lidi na činži.

Po delší době sucha, právě když se pulci v rybníce začli měnit na žabky (bohužel ne na ty zobrazené na úvodním obrázku), dalo se nám tu do deště. Naštěstí jsme včas stihli objevit kontejner, kam jedna z největších prodejen podlahovin vyhazuje staré koberce, a tak se nám daří zabránit erozi povrchu, a zabřednutí vozidel v bahně. Skromě přiznávám, že geniální nápad, použít staré koberce byl můj, a zpočátku zakusil silnou opozici ze strany Jonovy, kterýžto je spíš estét, než člověk praktický. V těchto oblastech se totiž značně různíme, a snad občas i doplňujeme. O kobercích musel Jon nakonec sám uznat, že nápad to byl geniální, ale pohled na ně stále nesnáší. Slíbil jsem, že jak odjede můj bus, může klidně zaplatit fůru štěrku, který mu i pomůžu přes koberce rozhrnout.

Před dvěma týdny jsem konečně dostal čísla na svůj nový van, a zhruba jsem ho vybavil tak, jak má vypadat správný “vanpack“ (podle vzoru “rucksack“). Rád bych vám popsal a ukázal, jak taková věc vypadá, abyste věděli, na čem se dá během návštěvy této země ušetřit kolem $100.- týdně za jednu osobu, nebo $160.- za dva lidi na činži.

Na prvním obrázku vidíte, jak asi vypadá Toyota Commuter z konce sedmdesátých let, po vyspravení děravé karoserie, a levném postřiku barvou. Myslím, že jsem měl trochu kliku, ale ne zas tak moc, když jsem tohle vozidlo zakoupil za $260.-, mechanicky v solidním stavu, výlohy na převoz byly $80.-, a další materiály na vyspravení zhruba $300.-. Technická prohlídka a registrace na půl roku dalších $350.-, plus nějaká ta práce. Řekl bych, že okolo tisícovky plus trochu práce, je možné pořídit slušný vanpack skoro v každém větším městě Austrálie. Pokud hledáte vozidlo hotové a připravené na cestu, počítejte ovšem spíš s dvěma tácy. Nicméně jenom na ušetřené činži i v nejlevnějších hostelích se vám takové vozidlo za 3 měsíce kompletně zaplatí. Já vím, pro Evropana je asi nezvyk nastěhovat se ze zděné budovy do plechové krabice s motorem, ale ujišťuju vás, že o nic víc než nezvyk nejde. Konec konců, v ubytovacích prostorách, které tu můžete doufat pořídit za stovku týdně, nebudete o moc víc místa než ve vanu mít tak jako tak. Navíc jsou takové prostory zcela nepojízdné.

Další dvě fotky ukazují pohled do nitra vanpacku. První fotka je pohled skrz přední okno - vidíte sedadlo řidiče, kredenc po levé straně, a postel vzadu, pod níž je víc než 1 kubický metr místa na zavazadla. Vanpack je vybaven druhou baterií, která zajišťuje elektriku na dobu kempování, pro světlo, dobíjení mobilního telefonu a pro invertor. Invertor dodává 240V pokud jsou potřeba pro počítač, nebo bednu zvanou TV. Vodu vozívám v lahvích od limonád, což mi připadá zatím nejpraktičtější. Záchody a studené sprchy (v létě ovšem dostatečně teplé) jsou v Austrálii na každé veřejné pláži, a na opravdu teplou sprchu si můžete zajet k nějaké větší benzínce, nebo si vodu ohřát, a použít systém za $25.-, který připojíte na baterku, a pumpička vám dodá tlak potřebný na sprchu. Možností je víc, rád na požádání sdělím.

Na pohledu bočními dveřmi je vidět obytnou část s vysouvacím stolkem, na kterém se dá jíst, číst, emailovat, atd., vlevo je ještě vidět kousek postele, na které se dá spát, ležet, ... a ... no to záleží, kolik vás cestuje - řekl bych dva lidi jsou ideální skupina. Ovšem byla tu parta inženýrů, kteří v takovémhle uspořádání jeli tři, nebo snad čtyři, už si nevzpomenu, dva spali na posteli, a zbytek v zavazadlovém prostoru. Ani si nestěžovali. Sám jsem v podobném vozidle bydlel a dokonce se v něm oženil na pláži Maroubra v Sydney. Moje žena když ráno odšoupla dveře na boku našeho vanpacku a rozhlédla se po parkovišti často s uspokojením pronesla: “Tak takhle velkej obejvák jsem ještě v životě neměla!!“.

Tento článek je součástí seriálu Vanpacking. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Kuba