Krajané

Nezávisle na státotvorném a národnostním uspořádání v Evropě, zdejší klub se nadále jmenuje a považuje za československý. Na Gold Coast existuje i další slovenský klub, patrně vzniklý z frakce odtržené během změn v hlavních stanech v Evropě, nicméně oba kluby se dnes navzájem podporují a spolupracují. Pro mě je to hlavně další místo, kam si zajet k muzice, nebo jen na sklenku.

Za celou dobu pobytu v zahraničí jsem různé čs. krajanské kluby navštívil celkem asi pětkrát. To platilo poměrně donedávna. Za poslední dva měsíce, jsem se totiž stal štamgastem československého klubu v Brisbane, kam jsem se poprvé v životě letos náhodou podíval. Co mě na tomhle klubu zaujalo nejvíc, si nejsem zcela jist, zda lidové ceny, zdejší parta, nebo to, že po nažbrundání se můžu v klidu vyspat na parkovišti, a sednout za volant až za střízliva ráno. Myslím hlavně, že tahle instituce stojí za zmínku, už proto, že je to i jistý záchytný bod pro krajany-turisty, kteří přes Brisbáně cestují, někteří tu shánějí i kontakty na práci, a podobně. Krom toho tu skoro každý pátek najdete mě. Hned kousek odtud přes ulici je i koalí rezervace, čili při návštěvě klubu, se dá spojit i příjemné se zábavným.

Nezávisle na státotvorném a národnostním uspořádání v Evropě, zdejší klub se nadále jmenuje a považuje za československý. Na Gold Coast existuje i další slovenský klub, patrně vzniklý z frakce odtržené během změn v hlavních stanech v Evropě, nicméně oba kluby se dnes navzájem podporují a spolupracují. Pro mě je to hlavně další místo, kam si zajet k muzice, nebo jen na sklenku. Slovenský klub zatím nemá vlastní budovu a pozemek, jako Brisbanský, ale zábava pořádaná v kulturním domě v Nerangu, byla velice vydařená, a přesto, že se těchto akcí zdaleka nezúčastňuju za účelem předvádění své taneční excelence, jsem si ten večer dobře užil.

Vzpomínám si, jak někdo srandovně popsal svou návštěvu v krajanském klubu v Adelaide, kde se cítil jak v domově důchodců, nevím, neznám to tam, faktem ale je, že v Queenslandu návštěvníci obou klubů mají poněkud širší věkové spektrum. Pro mladší návštěvníky je na pozemku čs. klubu hřiště s prolézačkou, a ti uplně nejmladší mají vedle knihovny vybavenou hračkárnu.

Letošní oslavy 28. října se také staly vhodnou záminkou k vystoupení slovenské skupiny “Lojzo“, která v klubovém sále v Brisbane oficielně provedla svůj akt v sobotu večer, mezi sedmou a desátou. Hned na to vypuklo neplánovanhé kulturní dění místních hudebně neposedných občanů, ke kterým se Lojzáci neudrželi nepřidat, takže do postele na parkoviště jsem se dostal někdy ke druhé hodině. Po perfektně provedených Těrchovských lidovkách se někteří hosté neudrželi, a častovali muzikanty panáky. Později i já podlehl kouzlu písniček ze Semaforu, a obdaroval skupinu panákem. Teda jen jedním, boxovacím, a klokaním. Myslel jsem to jako pro skupinu, jenže jsem ho vložil do rukou houslistovi, který s ním záhy utekl, a prohlásil, že ho nikomu nepůjčí. Škoda jen, že jsem se nějak nedostal k tomu, dát jim ještě jednoho pro skupinu, ale kdoví, kdo by ho zase stopil.

Hned na to v neděli, po oficielních oslavách založení čs. republiky, rozjelo Lojzo další neoficielní benefici, podle úsudku mnohých ještě lepší, než byla oficielní sobotní. Zlatým hřebem pořadu byla návštěva jejich hosta, půvabné skupiny “Mužoretek“.

Tenhle Brisbanský čs. klub je dokonce natolik populární, že si tam chodí zatrsat rokec i němčouři, a vůbec se tu člověk setká s leckým, bavil jsem se tam jednou i s korejcem. Co ale ten dělal v československém klubu...

Tento článek je součástí seriálu Vanpacking. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017